הפוקוס השבועי ליועצים - חמ"ל היועצים הראל פיננסים

​אחרי הדרמה בסוף השבוע, המתינו בשווקים למיני-דרמה גם בשוק המקומי. אבל למרבה ההפתעה, למרות פתיחה שלילית וירידות חדות בהמשך – שוק המניות הישראלי סיים בעליות. ראינו גם תופעה מעניינת שכבר מזמן לא ראינו – מעל 90 מהמניות במדד ת"א 125 עלו, כאשר כ-20 מניות עלו בשיעורים של מעל 3%. זו בהחלט היתה הפתעה אחרי ש-S&P500 סגר את השבוע בירידה של 2.3% והנאסד"ק בירידה של 3.3%, כאשר הירידות בחמישי-שישי מחקו למעשה חלק ניכר מהתשואה של אוגוסט. ההפתעה הזו גדולה עוד יותר בהתחשב בכך שהיום אמורה לצאת לפועל התוכנית להטלת סגר על ערים אדומות בישראל ובכלל גוברים הקולות המזהירים מפני סגר מלא. המסקנה הראשונה היא גם במקרה של החמרת המגבלות, אין מה למהר להפחית סיכונים ולהקטין חשיפה למניות ואג"ח.

בארה"ב השבוע צפוי מסחר מקוצר, כך שהמשקיעים יידרשו לקחת הרבה אוויר לפני שיחזרו לסחור אחרי ההתפתחויות של סוף השבוע האחרון. בירידות בלט בעיקר מדד הנאסדק – מי שהוביל את הירידות של התקופה האחרונה, אך חשוב לשים לב כי עליית מניות הטכנולוגיה היתה מגובית בפרמטרים של צמיחה ובנתונים אמיתיים ולא חלומות. המשמעות היא שבמקרה של החרפת המגיפה כפי שאנו רואים בימים אלה במקומות נוספים בעולם, חזרה ללמידה של הילדים מהבית, עבודה מהבית וביטולי חופשות ובילויים – סקטור מניות הטכנולוגיה שוב צפוי להיות אחד המרוויחים.

אנחנו מבינים שהגורם המרכזי שמניע את השווקים זו לא הקורונה, אלא הריבית הנמוכה והגדלת כמות הכסף על ידי הבנקים המרכזיים וזו לא צפויה להשתנות בקרוב. השינוי בגישה של הבנק המרכזי בארה"ב, שהגמיש את יעד האינפלציה, הוא למעשה איתות כי הריבית תישאר נמוכה במשך שנים והבנק לא יידרש למהר עם אסטרטגיית יציאה מהמדיניות המרחיבה גם לאחר מציאת החיסון וגם כאשר הנתונים המקרו-כלכליים יתחילו להשתפר (כמו שראינו בנתוני התעסוקה בסופ"ש). השינוי ביעדי הבנק המרכזי לצד המשך הגידול בגירעונות הממשלתיים תורמים להיחלשות הדולר בעולם.

דגשים לתיק ההשקעות השבוע

1. גם אם יוחמרו ההגבלות – לא ממהרים להקטין מניות בישראל ובחו"ל. המסחר בבורסה בת"א בשבוע המסחר האחרון התאפיין בירידות בכל מדדי המניות המובילים, אך דווקא פתח את השבוע בעליות כנגד המגמה העולמית. זה רק מראה כמה ניסיון לתזמן את השוק נועד לכישלון. במלאת חודש לעדכון המדדים הגדול האחרון, מעניין לשים לב כי גם כאן החיפזון לא תרם למשקיעים - תשע המניות שנכנסו למדד ת"א 125 עלו בממוצע מאז 2.8%+ בהשוואה לירידה של 3.2%- במדד ת"א 125. בין הנכנסות כיכבו דוראל אנרגיה עם עליה ש ל16%+ ואלקטריאון עם עליה של 14%+.

טבלה המציגה את מיקוד הראל לתיק האג"ח

אנו ממליצים גם שלא למהר לשנות חשיפה לשוק בארה"ב, שכן בהנחה שאופק ההשקעה הוא ארוך, תנודתיות נקודתית לא אמורה לשנות את השקעתינו. אנו מתמקדים במניות מסקטורים שיועים להראות צמיחה במציאות החדשה על רקע מדיניות הסגר והריחוק החברתי בעולם ומעריכים כי מגמת העבודה מהבית (Work From Home) תמשיך להיות המגמה הכלכלית-חברתית המובילה בשנים הקרובות.

2. אג"ח – שומרים על החשיפה לאג"ח קונצנרי מדורג תוך שמירה על צמודים ופיזור לחו"ל. המעורבות של בנק ישראל במסחר באג"ח יחד עם הריבית הנמוכה וההרחבות המוניטאריות ממשיכות לתמוך בירידת מרווחים באג"ח הקונצרני ולהערכתנו המגמה הזו תימשך בתקופה הקרובה, למרות הירידות בשבוע האחרון.

3. בתיק ההשקעות – קשר רופף בין הקורונה לשוק ההון מחייב פיזור והגנות בתיקי ההשקעות. בתקופות שבהן לעיתים אין קשר בין החששות והכלכלה הריאלית לשוק ההון, תיזמון כניסה לשוק הוא כמעט בלתי אפשרי. לפיכך, אנו ממשיכים לשמור על מבנה תיק שכולל גם הגנות לצרכי הפחתת תנודתיות ומתמקדים במניות מסקטורים שבצמיחה על רקע הסגרים והמדיניות של ריחוק חברתי בכל העולם, כשהמיקוד ממשיך להיות בארה"ב ובישראל.

גם בתקופה זו וכחלק מהפיזור אנו שומרים על חשיפה למט"ח, כאשר על אף היחלשות הדולר באוגוסט השקל המשיך להתחזק מול מרבית המטבעות המובילים, קרוב לרמות השיא מול סל המטבעות של בנק ישראל, עם ייסוף של כ 1% מול הסל. ההימנעות מבחירות (לפחות ל 4 חודשים), לצד החוזקה ביצוא שירותי היי-טק ועלייה בשווי החברות בענף (בשל העלייה במדדי הטכנולוגיה בעולם), תורמים להמשך כניסת מט"ח לישראל והאצת קצב רכישות המט"ח ע"י בנק ישראל.

אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף