השווקים לומדים לחיות לצד הקורונה: השבוע החולף היה החזק ביותר לשוק ההון האמריקאי מאז יולי. נראה כי השוק משלים עם ניצחון אפשרי של ביידן – מה שמוביל בין היתר לביצועים חזקים למניות השורה השניה והשלישית מסקטורים שונים .

תל אביב התחילה את השבוע של "אחרי החגים" באווירה אופטימית. אחרי שבועיים רצופים של עליות נאות במניות בישראל, העליות בסוף השבוע בשווקי ארה"ב ואירופה סיפקו הבוקר רוח גבית נוספת. עונת הדו"חות לרבעון השלישי בארה"ב שתיפתח השבוע עשויה לייצר אנרגיה ירוקה נוספת על רקע תחזיות אופטימיות יותר של חברות רבות בשבועות האחרונים. כל אלה מצטרפים לסקרי הבחירות בארה"ב ולמה שנראה כמו השלמה הדרגתית של השווקים עם ניצחון אפשרי של ביידן.
בארה"ב, השבוע האחרון היה החזק ביותר לשוק המניות מאז יולי, למרות נתוני מאקרו מאכזבים בעיקר. שיעור האבטלה אמנם ירד, אך קצת פחות מהצפי והנתונים מצביעים על שיפור, אך נראה כי התפרצות נקודתית של הקורונה באזורים רבים מעיבה על המגמה הזו. בסיכום שבועי עלה מדד הנאסד"ק ומדד ה S&P500 ב-+4.6%ו 3.8%+ בהתאמה. העליות רחבות יותר ובניגוד למגמות שראינו עם היציאה מהמשבר, הפעם אלה לא רק חברות הענק, אלא גם חברות מסקטורים אחרים.
בשבוע האחרון ראינו בולטות למניות קטנות ובינוניות – מה שמאותת על צפי לשיפור בפעילות הכלכלית. מדדי משקל שווה EW שבהם משקל חברות הענק קטן בהרבה, כדוגמת אמזון, אפל, גוגל, פייסבוק ומיקרוסופט, עלו יותר בהשוואה למדד ה S&P500. מגמה זו בולטת גם בשלושת החודשים האחרונים.

בעוד 23 ימים ייערכו הבחירות בארה"ב כשההצבעה כבר החלה ונכון לכרגע נראה כי ביידן מבסס את יתרונו בסקרים. לצד ביצועים טובים בסקטורים כמו אנרגיה ירוקה, ניצחון לדמוקרטים צפוי להביא לחבילות סיוע נדיבות יותר והשווקים מצפים לכך. מחר (יום ב'), יתקיים מסחר חלקי בארה"ב בשל Columbus Day ובשלישי תחל עונת הדו"חות לרבעון Q3 עם הבנקים הגדולים שיהיו במוקד (ג'יי פי מורגן, סיטיגרופ, בנק אוף אמריקה וגולדמן זקס). האנליסטים צופים ירידה של 20% ברווחי החברות לעומת שנה שעברה, אבל החדשות הטובות הן כי במשך הרבעון האחרון האנליסטים הפכו לפחות פסימיים לגבי היקף הירידה והעלו תחזיות.

בישראל, בזכות הסגר נרשמת ירידה בתחלואת הקורונה, למרות שבעולם אנחנו עדים לעלייה בימים האחרונים, כאשר במיוחד באירופה אנו רואים שוב חזרה למדיניות של ריחוק חברתי, מגבלות וסגרים נקודתיים שסוגרים חלקים נרחבים בכלכלה ומחזירים יותר אנשים לעבודה מהבית. בסוף השבוע האחרון הודיעה מיקרוסופט כי גם לאחר הקורונה היא תאפשר לעובדים עבודה של 50% מרחוק ומי שיהיה מעוניין יוכל לבקש מהמנהלים שלו לעבור לעבוד 100% מרחוק.
ביום חמישי הקרוב צפוי להתפרסם מדד המחירים לצרכן לחודש ספטמבר בישראל, כאשר הצפי שלנו עומד על 0.1%-. רגע לפני סוף השבוע עידכן בנק ישראל כי במהלך ספטמבר הוא קנה אג"ח ממשלתי בסך 3.7 מילארד ₪ ו 1.2 מיליארד ₪ באג"ח קונצרני - הקנייה החודשית הכי גדולה עד כה באפיק זה. זאת בנוסף על ארגון דחייה נוספת עד לסוף השנה של הלוואות לעסקים ולמשקי בית מהבנקים. בגזרת המט"ח, הבנק רכש במהלך ספטמבר 280 מיליון דולר. סך היתרות עומדות על 160 מיליארד ירידה קלה ביחס לחודש הקודם. להערכתנו, ההתערבותו תגדל בעקבות הסגר כאשר צעדים כמו הגדלת רכישות אג"ח לא צפויים להיפסק גם לאחר מציאת חיסון לקורונה.

הרכב תיק מניות אופציונלי לעידן שאחרי הקורונה 

דגשים לתיק ההשקעות השבוע

במניות- תמחור חסר ותנודתיות נמוכה יותר תומכים בשמירה על ישראל במשקל יתר, לצד סקטורים בצמיחה כמו עבודה מהבית וכלכלה ירוקה. סקטורים המצאים בצמיחה הם לא רק מניות טכנולוגיה, אלא תחומים כמו עבודה מהבית או סקטור הציוד הרפואי הנהנים ממדיניות הסגר והריחוק החברתי בעולם וכך גם תחום הכלכלה הירוקה, למשל, שמרוויח בזכות היתרון של ביידן בסקרים. בשוק המניות המקומי, אנו שומרים על חשיפה לחברות מבוססות ורווחיות שנפגעו ועשויות לחזור ובגדול כמו סקטור הפיננסים והנדל"ן. התאוששות במחירי חו"ג בעולם עשויה לתמוך בשווקים מתעוררים.

באג"ח – מפזרים בקונצרני, בציפייה להמשך רכישות אג"ח של בנק ישראל. אנו שומרים על חשיפה מפוזרת לאג"ח קונצרני מדורג, כשהמעורבות של בנק ישראל במסחר יחד עם הריבית הנמוכה וההרחבות המוניטאריות ממשיכים לתמוך בירידת מרווחים.

בתיק ההשקעות, משלבים אפיקים עם קורולצייה נמוכה, המורידה את סטיית התקן. אנו ממשיכים לשמור על מבנה תיק המשלב אג"ח ומניות יחד במטרה להפחית תנודתיות. בנוסף, יש יתרונות בסביבת השוק הנוכחית לשלב גם הגנות לצרכי הפחתת תנודתיות, לצד התמקדות במניות מסקטורים שבצמיחה על רקע הסגרים והמדיניות של ריחוק חברתי בכל העולם. ​

אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף