בפתיחת שבוע המסחר בעולם בלט השוק הישראלי בירידות מתונות יותר מבעולם, לאחר שגם בשבוע החולף הביצועים שלו היו טובים יותר בהשוואה עולמית. באירופה ובארה"ב נמשכים המימושים, למרות האופטימיות של טראמפ לגבי מועד פיתוח החיסון לקורונה ועל רקע האכזבה מדברי הפד.

השווקים בעולם פתחו את שבוע המסחר בירידות חדות שממשיכות את המגמה השלילית שראינו בסוף השבוע. למרות האופטימיות שניסה טראמפ להפיץ כשהעריך כי עד 22 באוקטובר ה-FDA עשוי לאשר חיסון לקורונה, נראה כי השוק התמקד דווקא בפסימיות שנגזרה מהדברים של הבנק המרכזי. פאוול לא הכריז על תוכנית תמריצים חדשה, הגדלת רכישות, שמירת העקום או על יעדים תקופתיים כמותיים ברורים.

נראה כי השווקים התאכזבו מכך שהבנק המרכזי לא צופה שהצמיחה תחזור כל כך מהר. המדיניות המרחיבה אמנם תימשך עוד זמן רב, אך האינפלציה כנראה תישאר עוד המון זמן מתחת ליעד והריבית לא תעלה לפני שנת 2024. עוד בהודעת הפד עלו תחזיות הצמיחה כאשר התחזית ל 2020 אמנם השתפרה ל-3.7%- לאחר שהתחזית הקודמת עמדה על כ 6.5%-, אך התחזית ל 2021 דווקא ירדה ל 4%+ כשהתחזית הקודמת הצביעה על צמיחה של כ 5%+. גם תחזית האינפלציה של הפד נמוכה מ 2% בשנתיים הקרובות וכל עוד זה המצב, הריבית לא תעלה עוז זמן רב. ציפיות האינפלציה הנוכחיות בשוק לעוד 5 ו- 10 שנים נמוכות מ 2%.

השווקים בוול סטריט סיימו שבוע שלילי כאשר מדד S&P500 ומדד נאסד"ק ירדו 0.6%- בסיכום שבועי. עיקר הירידות הגיעו בסוף השבוע כשמדד S&P500 ירד 1.9%- ומדד נאסד"ק ירד 2.3%-, מנגד מדד ראסל 2000, מדד המניות הקטנות יותר, דווקא התחזק בכ 2.5%+ השבוע.

המיקוד בשבוע האחרון בשוק המקומי לאור רמות התמחור האטרקטיביות הצדיק עצמו. השוק בתל אביב בלט לחיוב בשבוע החולף כאשר לאחר שהוכרז על הסגר השני, התחושה של חוסר ודאות הלכה וירדה והשוק הגיב בעליות של 1.5%+ במדד ת"א 35 ועליות חדות יותר במניות הקטנות כשמדד ת"א 90 עלה בכ 2.4%+. גם מדדי הבנקים והנדל"ן שנמצאים הרחק מאחור בתשואה מתחילת השנה התחזקו כשמדד ת"א בנקים עלה 0.5%+ ומדד ת"א נדל"ן עלה 1.8%+, המדד החדש שהשיקה הבורסה לא מכבר, ת"א בניה, התחזק ב 3.4%+. גם מניות האנרגיה והתקשורת סיכמו שבוע חיובי.​

פאי המציג את ההרכב תיק מניות אופציונלי לעידן שאחרי הקורונה 

דגשים לתיק ההשקעות לשנת תשפ"א

1. מניות ישראל יסגרו פערים; בארה"ב מתמקדים במגוון סקטורים בצמיחה (לא רק מתחום הטכנולוגיה). העובדה ששוק המניות בישראל תפקד פחות טוב בשנת תש"פ, אלו דווקא טובות, שכן המשמעות היא שעיקר החדשות הרעות כבר מתומחרות בשוק. בנוסף, בנק ישראל כבר לא יושב על הגדר. לכן במבט קדימה, שוק המניות בישראל צריך להישאר דומיננטי בתיק המניות לשנה הקרובה.

מחוץ לישראל, למרות הירידות במדדים, אנו ממליצים שלא למהר לשנות חשיפה לשוק בארה"ב, שכן תנודתיות נקודתית לא משנה את המגמות ארוכות הטווח. אנו מתמקדים במניות מסקטורים בצמיחה – ואלה לא רק מניות טכנולוגיה. לצד תתי סקטורים שנהנים ממדיניות הסגר והריחוק החברתי בעולם כמו מגמת העבודה מהבית (Work From Home), חשוב לשמור על חשיפה לתחומים שימשיכו לתפקד טוב כמו סקטור הציוד הרפואי ולתתי סקטורים בתחומי הצריכה המחזורית שחלקם יתאוששו ברגע שיוסרו חלק מהמגבלות. כמו כן, חברות מבוססות רווחיות שנפגעו עשויות לחזור ובגדול - במיוחד מסקטור הפיננסים והנדל"ן. חזרה לשיגרה במידה ותהיה עשויה להקפיץ חזרה מניות צריכה וקמעונאות. התאוששות בחומרי הגלם עשויים לתמוך במניות בשווקים מתעוררים. כל אלה תלויים בפיתוח חיסון ומלת המפתח בחשיפה אליהם היא פיזור רחב ככל האפשר כדי להימנע מסקטורים בעלי תנודתיות חדה שתלויים במידה רבה מידי במציאת חיסון אפקטיבי.

2. באג"ח – מפזרים בקונצרני, בציפייה להרחבת המעורבות של בנק ישראל ברכישת האג"ח. אנו שומרים על החשיפה מפוזרת לאג"ח קונצרני מדורג. המעורבות של בנק ישראל במסחר באג"ח יחד עם הריבית הנמוכה וההרחבות המוניטאריות ממשיכות לתמוך בירידת מרווחים באג"ח הקונצרני ולהערכתנו המגמה הזו תימשך בתקופה הקרובה.

3. בתיק ההשקעות, משלבים אג"ח ומניות יחד תוך שילוב הגנות. בתקופות שבהן לעיתים אין קשר בין החששות והכלכלה הריאלית לשוק ההון, תזמון כניסה לשוק הוא כמעט בלתי אפשרי. לפיכך, אנו ממשיכים לשמור על מבנה תיק המשלב אג"ח ומניות יחד במטרה להפחית תנודתיות. בנוסף, יש יתרונות בסביבת השוק הנוכחית לשלב גם הגנות לצרכי הפחתת תנודתיות, לצד התמקדות במניות מסקטורים שבצמיחה על רקע הסגרים והמדיניות של ריחוק חברתי בכל העולם.

אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף