ההצהרות (החוזרות) על מציאת תרופה או חיסון יכולות לעודד את המשקיעים

​שתי התובנות המרכזיות מהתקופה האחרונה הן: 1. התערבות הבנקים המרכזיים משפיעה על הבורסות יותר מאשר הקורונה.
2. יש שינויים בכלכלה שיהיו איתנו עוד תקופה ארוכה, כדוגמת מהפכת העבודה מהבית, יתרון חברות הטכנולוגיה ועוד.
לאילו הפתעות אפשר לצפות מהחלטת בנק ישראל מחר?

למרות הרצון לחזור לשגרה, הדיבורים על מציאת חיסון או תרופה לקורונה ועל אף הדיון באפשרות ששנת הלימודים תיפתח וכל הילדים ילכו לגנים ובתי הספר, כולנו מבינים שהשגרה העתידית כבר לא תהיה אותה שגרה כבעבר. אחרי שחברות רבות התנסו במהלך של העברת עובדים לעבודה מהבית, אחרי שלקוחות רבים התנסו לראשונה בקניות מקוונות, אחרי שעובדים רבים למדו היטב את יתרונות ה Work From Home, גם החזרה לשגרה תהיה שונה. נראה כי גם בשווקים מפנימים זאת היטב, שכן חברות הטכנולוגיה, האינטרנט, התוכנה והתשתית המשיכו להוביל גם בשבוע האחרון את שוק המניות האמריקאי לשיאים חדשים.

חשוב לציין כי המעבר לעבודה מרחוק זה לא אומר רק חברות טכנולוגיה. זו צפויה להיות המגמה הכלכלית המשמעותית בשנים הקרובות, והיא תשפיע על כל מגזר בחיינו, לא רק על החברות המספקות פתרונות עבודה מרחוק וסייבר, אלא גם על מגזרים כמו נדל"ן (משרדים, אבל גם למגורים כי למה לא לזכות באיכות חיים ולעבור למקום מרוחק אם אין בעיה של הגעה למקומות תעסוקה), תחבורה, תעופה, מניעת זיהום אוויר, גיוס כ"א ועוד.

בשוק המניות המקומי, עונת הדו"חות הכספיים בשיאה עם רצף חברות שפרסמו בשבוע שעבר, כולל הנכנסת הטריה לת"א 35 – מיטרוניקס. החברה, העוסקת בייצור ושווק רובוטים לניקוי בריכות, הציגה גידול של כ 23% במכירות ו 26% ברווח הנקי ברבעון השני, ביחס לרבעון המקביל אשתקד. החברה מציינת בדו"חות שהרבעון השני אופיין בביקוש מוגבר לרובוטים לבריכות פרטיות (שמהווים 90% ממכירותיה). השוק כנראה צפה את הדו"ח המצויין ומניות החברה עלו בכ 60%+ מתחילת השנה.

בתוך מבול הדו"חות הכספיים לרבעון 2 בלט הדו"ח של אלקטרה מוצרי צריכה מקבוצת אלקו שנכללת בסקטור הטכנולגייה. מסתבר שהנטייה להסתגרות ולעבודה מהבית, הביאה לשיאים חדשים לא רק במניות ההייטק התומכות בעבודה מהבית או ברשתות המזון, אלקטרה צריכה שעיסוקה העיקרי בשיווק מוצרי חשמל לבית הציגה זינוק מדהים של לא פחות מ 312% במכירות אתר האינטרנט שלה בעיקר באמצעות המותג הפופולארי "מחסני חשמל" ו"שקם אלקטריק". החברה סיימה את הרבעון עם עליה חדה של 36% ברווח הנקי ל 35 מ' ₪. השבוע ימשיכו לזרום הדו"חות בתל אביב ובניהם אלוני חץ (שלישי); נייר חדרה ורוטשטיין (ברביעי) ומניבים ריט (חמישי). 

טבלה המציגה את מיקוד הראל לתיק האג"ח
 

דגשים לתיק השקעות השבוע

מניות – פוטנציאל המשך צמיחה למניות הציוד הרפואי, הטכנולוגיה ומניות Work From Home.
בשבוע החולף מדדי המניות בארה"ב המשיכו לשבור שיאים נוספים בהובלת מדד הנאסד"ק שמתחילת החודש עלה 8.1%+ ומתחילת השנה השיג תשואה של מעל ל 32%+. גם מדד ה S&P500 השיג תשואה של מעל ל 5%+ מתחילת השנה, בעיקר בזכות עליות חדות בסקטורים הצומחים שמובילים את השווקים – מניות הטכנולוגיה לצד חברות הציוד הרפואי.
בשוק המקומי אמנם מדדי המניות סיימו בירידה בשל הלחצים הפוליטיים והאפשרות לבחירות נוספות לצד הסגר הצפוי בחגים, אבל סקטור הטכנולגייה השיג תשואה של 0.4%+ החודש ומעל ל31%+ השנה. המגמות המרכזיות לצד הדו"חות הכספיים, עדכון המדדים והריבית הנמוכה תומכות בהמשך סגירת פערים מול השווקים בעולם, בדומה למגמה שאנו רואים בשבועות האחרונים.

אג"ח – מיקוד בדירוגי A ומעלה ופיזור גם לארה"ב. המשך שמירה על צמודים בתיק.
מחר תפורסם החלטת בנק ישראל כאשר להערכתנו הריבית לא תשתנה אך הבנק עשוי לעדכן בשני נושאים שהשפעתם על שוק האג"ח גדולה. הראשון – אפשרות להעלאת תחזית הצמיחה ממינוס 6% כעת למינוס 4.5% בלבד וזאת לאחר שנתוני הירידה של הרבעון השני היו נמוכים מהצפוי. הנושא השני שבו עשוי להפתיע בנק ישראל הוא לגבי קצב ההרחבה הכמותית, כאן הוא עשוי להודיע על האצת התוכנית. במבט על שוק האג"ח המקומי, אנו עדים להמשך מגמה חיובית ברכיב הקונצרני וברכיב הצמוד על רקע הציפיות של מדד המחירים שנה קדימה. כך הצמוד 2-5 ממשלתי השיג מתחילת החודש 0.6%+ ותל בונד 60 השיג 1.4%+ מתחילת אוגוסט. מגמות אלה תומכות בשמירה על רכיב קונצרני משמעותי בתיק ההשקעות, לצד שילוב חשיפה לארה"ב.

אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף