היסטורית, אוקטובר נחשב לחודש בעל התנודתיות היומית הגבוהה ביותר – מה שמגדיל את ההסתברות לטעויות השקעה ותומך בשילוב אפיקים עם קורלציה נמוכה, במטרה לסייע ללקוחות להישאר

​הבחירות בארה"ב מתקרבות: הלילה עימות טלוויזיוני ראשון בין טראמפ לביידן. הגל השני של הקורונה בעולם בעיצומו – מגבלות תנועה ועבודה מהבית בכל העולם.

שבוע המסחר המקוצר והאחרון לחודש ספטמבר התחיל כשברקע תנודתיות גבוהה בשווקים על רקע גל שני של הקורונה ששוטף את העולם, מחזיר תושבים רבים בעולם לסגר אזורי/מקומי ולעבודה מרחוק. חודש ספטמבר הצדיק את המוניטין שלו כאחד החודשים הגרועים בעולם, אם כי העליות החדות בשני ימי המסחר האחרונים מרמזות כי ייתכן שהמגמה על סף שינוי. מנגד, ביום חמישי יתחיל אוקטובר שבאופן היסטורי נחשב לחודש עם התנודתיות היומית החדה ביותר בשווקים – מה שמחייב היערכות בתיק ההשקעות.

בארה"ב, הלילה (שלישי) יתקיים העימות הטלוויזיוני הראשון (מתוך 3) לקראת הבחירות לנשיאות ארה"ב. מלבד התוכנית של שני המועמדים להמשיך להציג עמדה נוקשה מול סין, הם שונים מאוד בכל הנושאים הכלכליים המרכזיים. אמנם בשבועות האחרונים הפער במדינות המתנדנדות הגדולות בין טראמפ לביידן הצטמצם, אך עדיין מדובר בפער משמעותי. הדבר מגדיל להערכתנו את הסיכויים שנראה פעולות נוספות של טראמם (בגזרה הסינית או הפיסקאלית), שעלולים לתרום לתנודתיות בשווקים. כך למשל אתמול שוב פורסמו דיווחים על אפשרות לעסקה בסך 2.4 טריליון דולר של הרגע האחרון בין הדמוקרטים לרפובליקאים על חבילת סיוע פיסקלית – מה שתרם לעליות הנאות שנרשמו אתמול ולהמשך האווירה החיובית שהחלה בסוף השבוע.

פאי המציג תיק אופציונאלי לעידן שאחרי הקורונה
בישראל, עד להטלת הסגר האחרון נתוני שוק העבודה הראו על שיפור קל, כאשר שיעור האבטלה הרחב הצטמצם קלות, אך על רקע חידוש ההגבלות שוק העבודה יחזור לאחור בחודשים הקרובים. להערכתנו, תירשם הרעה משמעותית בנתונים בחודשיים הקרובים וגם בסוף הסגר הענפים שנסגרו יחזרו לפעילות בצעדים קטנים יותר, רובם לא ימהרו להעסיק מחדש את העובדים שפוטרו ו/או הוצאו לחל"ת, ויקפיאו גיוס עובדים חדשים. יחד עם זאת, על רקע הסתגלות מסויימת של המשק לעבודה תחת כללי הריחוק החברתי והמעבר של יותר עובדים וענפים לעבודה מרחוק, השפל שירשם בספטמבר-אוקטובר יהיה פחות עמוק ביחס לשפל שנרשם באפריל.

הפגיעה תהיה קשה במיוחד בענף התיירות בשל הכניסה לתקופת חודשי החורף (נובמבר-פברואר) שמלכתחילה מאופיינת בתפוסה נמוכה של ישראלים בבתי מלון. לכן, ייתכן וחלק מהענף לא ייפתח לפני חופש פסח (כן כן, זו לא טעות). גם בצריכה הפרטית אנו מצפים להתמתנות - אי‑הוודאות לגבי העתיד תגרום גם למשקי הבית להדק את החגורה ולהגדיל את שיעור החיסכון, גם לאחר שיוצג ויופץ חיסון בזכות ה"זיכרון" של המשבר, דבר שיהוה משקולת שלילית על הצמיחה בטווח הבינוני. ההגבלות המחודשות מחזקת את הערכתינו שבמקביל להרחבת הסיוע הממשלתי (135 מיליארד ₪ נכון לסוף אוגוסט), נראה לאחר החגים פעולה נוספת של בנק ישראל, כמו הגדלת רכישות אג"ח.

דגשים לתיק ההשקעות לשנת תשפ"א

במניות- תמחור חסר ותנודתיות נמוכה יותר תומכים בשמירה על ישראל במשקל יתר בתיק המניות, לצד סקטורים בצמיחה כמו עבודה מהבית. למרות חודש ספטמבר שבו נרשמו מימושים בשוק האמריקאי, אנו ממליצים שלא למהר לשנות חשיפה לשוק זה, שכן תנודתיות נקודתית לא משנה את המגמות ארוכות הטווח. אנו מתמקדים במניות מסקטורים בצמיחה – ואלה לא רק מניות טכנולוגיה. לצד תתי סקטורים שנהנים ממדיניות הסגר והריחוק החברתי בעולם כמו מגמת העבודה מהבית (Work From Home), חשוב לשמור על חשיפה לתחומים שימשיכו לתפקד טוב כמו סקטור הציוד הרפואי ולתתי סקטורים בתחומי הצריכה המחזורית שחלקם יתאוששו ברגע שיוסרו חלק מהמגבלות. כמו כן, חברות מבוססות רווחיות שנפגעו עשויות לחזור ובגדול - במיוחד מסקטור הפיננסים והנדל"ן – בשוק המקומי אנחנו כבר רואים זאת והאיתותים של בעלי השליטה באלוני חץ ובאיירפורט היום המחישו זאת. התאוששות בחו"ג עשוים לתמוך במניות שווקים מתעוררים.

באג"ח – מפזרים בקונצרני, בציפייה להרחבת המעורבות של בנק ישראל ברכישת האג"ח. אנו שומרים על החשיפה מפוזרת לאג"ח קונצרני מדורג. המעורבות של בנק ישראל במסחר באג"ח יחד עם הריבית הנמוכה וההרחבות המוניטאריות ממשיכות לתמוך בירידת מרווחים באג"ח הקונצרני ולהערכתנו המגמה הזו תימשך בתקופה הקרובה.

בתיק ההשקעות, משלבים אפיקים עם קולצייה נמוכה, המורידה את סטיית התקן. בתקופות שבהן לעיתים אין קשר בין החששות והכלכלה הריאלית לשוק ההון, תזמון כניסה לשוק הוא כמעט בלתי אפשרי. לפיכך, אנו ממשיכים לשמור על מבנה תיק המשלב אג"ח ומניות יחד במטרה להפחית תנודתיות. בנוסף, יש יתרונות בסביבת השוק הנוכחית לשלב גם הגנות לצרכי הפחתת תנודתיות, לצד התמקדות במניות מסקטורים שבצמיחה על רקע הסגרים והמדיניות של ריחוק חברתי בכל העולם.

אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו. ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף