הפוקוס השבועי ליועצים - חמ"ל היועצים הראל פיננסים

כשהשיח הציבורי נפגש עם המציאות הכלכלית, יותר ויותר עובדים וחברות מוצאים עצמם למרות מצב התחלואה בעולם והחשש מחזרה למדיניות הסגרים, חודש. עוברים לעבוד מהבית ההצהרה של נגיד הפד בנוגע לאינפלציה. אוגוסט מסתמן כאחד החזקים בשנים האחרונות והריבית עשויה להמשיך לתמוך בשווקים.

בזמן שהעולם מתרגל למציאות החדשה שהביאה איתה שנת 2020 עם וירוס הקורונה, אנו עדים לכך שאנשים יותר ויותר עוברים לעבודה מהבית. זהו תהליך שקורה בכל העולם ובכל תחומי העסקים והחיים. חודש אוגוסט, המאופיין לרוב במסחר דל בשווקי המניות, מסתמן כאחד החזקים בשנים האחרונות. כמה חזק?! החזק ביותר מזה 34 שנה! גם השבוע נהיה עם אוזן קשבת למצב התחלואה בארץ ובעולם ולמהלכי הממשלות לגבי סגרים אפשריים והמשך סיוע כלכלי.
בארה"ב, שוק המניות המשיך לשבור שיאים בצל נאום נגיד הפד, פאוול, בכנס השנתי בג'קסון הול שנערך השנה בשיחות וידאו, הציג את הכיוון של הפד לתקופה הקרובה ולמעשה הצהיר כי לא יתערב בהעלאת הריבית עד שהאינפלציה תחזור לממוצע של מעל 2% על פני זמן. דבר לכשעצמו עלול לקחת זמן רב. המשך משמעויות לגבי צעדי ההרחבה של הפד אנו צפויים לקבל בהודעת הריבית הקרובה ב 16.9.20. תגובת השוק לא איחרה לבוא ושווקי המניות המשיכו לעלות גם בסוף השבוע.
מדד S&P500 סיים לראשונה מעל 3,500 נקודות ובכך גם רשם שבוע חמישי רצוף של עליות שערים, הרצף הארוך ביותר מתחילת השנה ומאז שנת 1986. אין ספק שמדובר בראלי מיוחד במינו. בסיכום שבועי המדד עלה 3.3%+ ומתחילת השנה הוא הניב תשואה של 8.6%+ ומתחילת המשבר ב 23.3.20 נסק בכ- 53%+. מה מדד הנאסד"ק עשה? הכיוון היה דומה, אך העוצמה חזקה עוד יותר. בסיכום שבועי הוא עלה 3.4%+ ומתחילת השנה השיג תשואה של מעל 30%+ ומנקודת השפל במשבר עבר כבר את ה 70%!

נתוני מאקרו שהתפרסמו בארה"ב בשבוע החולף לגבי חודש יולי תמכו בשוק, צריכה אישית, הזמנות מוצרי השקעה (ליבה) ומכירות בתים חדשים יצאו מעל הצפי כאשר נתון מכירות הבתים בשיא מאז שנת 2006! ביום שישי יפורסמו נתוני התעסוקה בארה"ב. בגזרה נוספת, שוק המט"ח שהתנהל ברגיעה יחסית בתקופה האחרונה, היה סוער לקראת סוף השבוע, כאשר השקל התחזק משמעותית מול הדולר והאירו ולמעשה הדולר הגיע לרמתו הנמוכה ביותר אל מול השקל משנת 2011!

טבלה המציגה את מיקוד הראל לתיק האג"ח 

בישראל, המסחר בבורסה בתל-אביב בשבוע המסחר החולף התאפיין בעליות שערים במרבית מדדי המניות אך עדיין בעוצמה פחותה מאשר בארה"ב. רגע לפני סיום עונת הדו"חות של החברות המקומיות, ניתן לראות שדו"חות הבנקים הפתיעו כלפי מעלה ברובם. השבוע משכו מעלה את השוק המקומי מניות הנדל"ן והבנקים. כאשר בחודש אוגוסט עד כה ממשיך לבלוט סקטור הטכנולוגיה המקומי שעלה 6.6%+, אליו הצטרף סקטור הנדל"ן שעלה ביותר מ 10%+ לאחר חודשים רבים של חולשה.  שוק האג"ח בישראל התחזק שבוע נוסף כשכל מדדי התל בונד עלו, גם מתחילת אוגוסט נרשמו עליות משמעותיות, עדיין רוב המדדים נמצאים בתשואה שלילית מתחילת השנה, בניגוד לאג"ח הממשלתי שנמצא בתשואות חיוביות השנה. ממשיכים לבלוט בשבועות האחרונים המדדים צמודי המדד, הן הממשלתי והן הקונצרני.

דגשים לתיק ההשקעות השבוע

במניות, נראה פוטנציאל להמשך צמיחה במניות Work From Home, הציוד הרפואי והטכנולוגיה. לכן נרצה לוודא שיש בתיק מניות מהסקטורים שבצמיחה על רקע הסגרים והמדיניות של ריחוק חברתי בכל העולם- גם בארה"ב וגם בישראל. נקודה מרכזית היא שיותר ויותר עובדים עוברים לעבוד מהבית או ממקום שאינו המשרד הקבוע ולהערכתנו קיים ערך כלכלי משמעותי עבור חברות ומדינות במעבר לעבודה מהבית, יותר עצמאים ועסקים מציעים את שירותיהם מרחוק, בין אם ללקוחות קצה ובין אם לעסקים אחרים. להערכתנו, זו מגמה מרכזית שצפויה להתעצם ולהמשיך גם אחרי שיימצא חיסון לקורונה. באג"ח, נתמקד ברכיב הקונצרני בדירוגי Aומעלה, תוך פיזור גם לארה"ב לצד המשך שמירה על צמודים בתיק.

כלים נוספים

כשהריבית אפסית ומחירי הנדל"ן גבוהים – תכנון פיננסי הוא הכרחי! לבעלי סכום נזיל של 300,000 ₪ ומעלה

למידע נוסף