>

טיפים חשובים לפני רכישת פוליסה

 

​​​עומדים לפני רכישת ביטוח דירה? כדאי שתדעו שהמדינה קבעה בחוק מהי פוליסת ביטוח דירה תקנית; דהיינו מהם הכיסויים הבסיסיים שכל חברת ביטוח חייבת לכלול בפוליסת ביטוח דירה. לפוליסה התקנית הבסיסית כל מבוטח יכול להוסיף הרחבות, בהתאם לצרכיו ולהעדפותיו. עובדה זו אמורה להקל עליכם, הצרכנים, לערוך סקר שוק, להשוות בין הצעות ביטוח שונות ולבחור בפוליסה המתאימה ביותר לצורכיכם.
יחד עם זאת, חשוב שלא להקל ראש בבחירת פוליסת ביטוח דירה ולהכיר את האפשרויות שעומדות לבחירתכם. בכתבה זו תמצאו מספר טיפים שחשוב לדעת לפני רכישת ביטוח דירה.​


 • אל תוותרו על הכיסוי לנזקי רעידת אדמה

  פוליסת ביטוח דירה תקנית כוללת גם כיסוי ביטוחי למבנה ולתכולה למקרה של רעידת אדמה. אך בשונה מכיסויים בסיסיים אחרים, על כיסוי זה ניתן לוותר בהוראה מפורשת של המבוטח לחברת הביטוח. מבוטחים רבים בוחרים לוותר על כיסוי זה כ​די להוזיל את עלות הביטוח, ומתעלמים מהעובדה שמדובר בכיסוי חשוב מאין כמוהו. פרט לעובדה שמיקומה הגיאוגרפי של מדינת ישראל מצביע על סבירות גבוהה מאוד להתרחשותה של רעידת אדמה משמעותית ורבת נזקים, רבים לא מודעים לכך שהמדינה לא תוכל לסייע לאזרחים במקרה שכזה.

  לא לחינם המחוקק כלל כיסוי זה בפוליסה התקנית. בניגוד למלחמות ולמקרי טרור, שבהם אזרחים יכולים לקבל פיצוי מהמדינה בגין נזקי רכוש, מדינת ישראל לא הקמה קרן פיצויים למקרה של רעידת אדמה. המשמעות היא שמי שביתו ייפגע או חלילה ייהרס בשל רעידת אדמה, ייאלץ לשאת לבדו בהוצאות הכלכליות של שיקום הנזקים ו/או מציאת פתרון מגורים חלופי. לכן, למרות הפיתוי לחסוך בהוצאות הפרמיה, מומלץ שלא לוותר על כיסוי ביטוחי לנזקי רעידת אדמה.


  מבטחים דירה בבניין? רכשו סכום ביטוח נוסף למקרה של רעידת אדמה

  חשוב לדעת בפוליסה תקנית מבוטח רק שווי מבנה הדירה, ללא שווי הקרקע. לכן, במקרה של נזק, תגמולי הביטוח שניתן יהיה לקבל יהיו רק בגין נזקים למבנה. כלומר, המבוטח יקבל פיצוי נמוך יחסית, שלא כולל את עלות הקרקע.

  למשל, אם עקב רעידת אדמה, דירה בבניין משותף תיהרס כליל, לרבות חלקים משותפים בבניין, הפיצוי שיתקבל לא יכסה את מלוא ערך הדירה. באמצעות רכישת סכום ביטוח נוסף למקרה רעידת אדמה לדירה בבית משותף, תוכלו לקבל פיצוי מלא שייקח בחשבון את שווי הקרקע של דירתכם, מבלי לוותר על הזכויות שלכם בקרקע שבבניין הישן, ותוכלו לרכוש דירה חלופית. כיסוי זה חשוב במיוחד במקרים בהם לא לכל הדיירים בבניין יש ביטוח דירה וגם במקרה שלא לכל הדיירים יהיו הרצון או היכולת הכלכלית לשקם את הבניין שנהרס.

  לא כל תכולת הבית ניתנת לביטוח מלא

  אם החלטתם לרכוש גם ביטוח תכולה, חשוב שתדעו שעל-פי פוליסת ביטוח הדירה התקנית, לא כל מה שנמצא בביתכם מבוטח באופן אוטומטי. ישנם פריטים שלא ניתן לבטח במסגרת ביטוח תכולה, כגון: כרטיסי אשראי, צ'קים, תעודות, ניירות ערך, חוזים והסכמים למיניהם, כלי נשק ותחמושת, כלי רכב מנועיים או נגררים, בעלי חיים ועוד. יתרה מכך, ישנם פריטים, שאמנם כן כלולים בביטוח התכולה, אך חברת הביטוח לא מעניקה פיצוי מלא במקרה שנגרם להם נזק.

  לכן, חשוב מאוד לבדוק היטב את סעיפי הפוליסה ואת ההחרגות שלה. אם יש לכם רכוש שאתם מעוניינים לבטח, אך לא נכלל בפוליסה התקנית, חפשו חברת ביטוח שמאפשרת לרכוש הרחבה בתוספת תשלום, לאותם פריטים מיוחדים.


  אולי יעניין אתכם


  יש לכם רכוש יקר? אל תוותרו על סקר תכולה

  כשרוכשים ביטוח דירה ללא הערכה מדויקת של שווי הרכוש, קיים סיכוי שהערכת השווי תהיה נמוכה משוויו האמיתי של הרכוש. אם בביתכם נמצאים חפצים מיוחדים ויקרים ואלו יינזקו, אתם תקבלו בגינם פיצוי חלקי בלבד. יתרה מכך, במקרה של גניבה יכולות להתעורר מחלוקות מול חברת הביטוח לגבי עצם קיומם של חפצים אלו בביתכם.

  לכן, אם יש לכם חפצים מיוחדים ויקרים, במיוחד אם מדובר בתכשיטים שערכם לא יורד עם השנים, כדאי להזמין סקר תכולה ולבטח אותם לפי שווים האמיתי. סקר תכולה יבטיח שבעת הפעלת הביטוח לא יתעוררו מחלוקות לגבי עצם קיומו של חפץ כלשהו שניזוק ושאתם תקבלו פיצוי מלא עבורו.כלים נוספים