>

מה כדאי לדעת על רכב היברידי והביטוח שלו?

את המילה היברידי חלקנו התרגלנו לשמוע בהקשר של עבודה מהבית. אבל הרבה לפני הופעת הקורונה שהצליחה לשנות, גם אם למעט זמן, את הרגלי העבודה שלנו, היברידי היה מושג בעולם הרכבים המתקדמים. 

אז מה זה רכב היברידי, מה יתרונותיו ואיך ניתן לבטחו?


 • אחרי מעל מאה שנים של נסיעה ברכבים הצורכים דלקים מזהמים כמו דיזל ובנזין, הגיע הרכב ההיברידי. אט אט, הלקוחות הישראליים נחשפים ליתרונות של הרכב ההיברידי ובוחרים לעבור אליו ולנטוש את תחנות הדלק. 

  גם מדינת ישראל רואה את היתרונות של הרכב ההיברידי, ומעודדת אותנו, הצרכנים, לעבור לרכבים אלה באמצעות מס קנייה נמוך יחסית. אולם לפני הרכישה, חשוב להבין מהו רכב היברידי ובמה הוא שונה מרכב מסורתי "רגיל".


  מה זה רכב היברידי?​

  פירוש המילה היברידי היא כלאיים, והרכב ההיברידי הוא אכן שילוב בין שני מנועים – האחד ישן ומוכר והאחר חדש ומתקדם.

  מנוע ראשון, הנקרא מנוע בעירה פנימית, הוא המנוע הקלאסי שרובנו מכירים. מנוע זה משתמש בבנזין או דיזל ומצית את הדלק הנוזלי בתוכו כדי לתת אנרגיה לנסיעה. 

  המנוע השני הוא החשמלי - המצאה חדשה יחסית, המנוע פועל על ידי סוללות המצריכות הטענה. לרכב חשמלי מלא יש מערכה הנעה המורכבת מסוללה ומנוע חשמלי בלבד, ללא מיכל דלק ומנוע בנזין. רכבים חשמליים אלה תלויים בהתקנת עמדת טעינה ביתית או בפריסה הארצית של עמדות הטעינה. 

  השילוב ברכבים היברידיים מאפשר לנהגים ונהגות ליהנות גם מיתרונות החיסכון בדלק של רכב חשמלי, וגם מהנוחות והספונטניות של רכב עם מנוע בעירה פנימי. 

  אולי יעניין אתכם:


  סוגי רכבים היברידים

  רכבים היברידים באים בסוגים שונים ומגוונים, כשהמוכרים שבהם הם המתון, המלא והפלאג אין:

  • היברידי מתון – רכב שמותקן בו מנוע חשמלי זעיר המחובר למנוע הבעירה הפנימית. מנוע זעיר זה משמש כמנוע עזר לבעירה הפנימית, שכן הוא אינו חזק מספיק על מנת לשנע את המכונית בכוחות עצמו.
  • היברידי מלא – בעל החיסכון המשמעותי ביותר בדלק. מנוע החשמל המחובר למנוע הבעירה חזק מספיק על מנת לשנע את הרכב בכוחות עצמו. אולם למרות שמדובר בסיוע משמעותי למנוע הבעירה הפנימית, ישנה מגבלה על סוללת המנוע החשמלי.
  • פלאג אין – רכבים מסוג זה כוללים שקעים לטעינת סוללות הרכב, ומתגברים על מגבלת הקילומטרים של הרכב ההיברידי המלא בזכות סוללות בעלות קיבולת גבוהה. 


  יתרונות הרכב ההיברידי​

  בעוד שלרכבים היברידיים עשויה להיות עלות ראשונית גבוהה יותר בהשוואה למכוניות קונבנציונליות, צריכת הדלק המועטה יחסית ודרישות התחזוקה הנמוכות עשויות לגרום לחיסכון ארוך טווח. על ידי שילוב של מנוע בעירה פנ​ימית עם מנוע חשמלי, צריכת הדלק יורדת באופן משמעותי ממכוניות קונבנציונאליות והוצאות הדלק פוחתות. 

  כלי רכב היברידיים גם ידועים כרכבים "נקיים" יותר, והם מייצרים פחות פליטות מזהמות בהשוואה למכוניות קונבנציונליות.

  בנוסף, מכוניות היברידיות לרוב יותר שקטות מרכבים קונבנציונליים, במיוחד כשהן במצב חשמלי במהירויות נמוכות. זה לא רק משפר את חווית הנהיגה האישית אלא גם מפחית את זיהום הרעש בערים ובאזורים מיושבים. 

  ביטוח רכב היברידי

  בביטוח בכלל וכן בביטוח רכב בפרט, העיקרון הבסיסי הוא שהעלות גדלה ככל שגדל הסיכון להפעלת הביטוח. במילים אחרות, העלות נקבעת בהתאם לסיכון שלוקחת חברת הביטוח עם הסכמתה לבטח אתכם - ככל שגדל הסיכון למעורבות בתאונה או להפעלת הביטוח תחת תנאי הפוליסה, מחיר הביטוח צפוי להיות גבוה יותר.

  הדבר אינו שונה עבור ביטוח לרכב היברידי, וחברות ביטוח משתמשות באותו עיקרון של חישוב הסיכון כדי להחליט מה תהיה עלות הפרמיה.

  אולם ברכבים היברידים יכול להיווצר מצב בו ארבעת הגלגלים ננעלים כתוצאה מבעיה מכנית, מה שימנע מהרכב לנסוע. 

  במקרה זה תידרש גרירה בהרמה עם אביזר עזר "דולי", הליך שעשוי להיות יקר אם אין  כיסוי של גרירה במסגרת הפוליסה.

  הראל העניקה לכל לקוחותיה בכל מסלולי ביטוח הרכב הטבה שירותית לפיה אם אתם בעלי רכב היברידי, לא תיאלצו לשלם תוספת על גרירה מסוג זה​*. 

  מעלים הילוך ורוכשים ביטוח רכב של הראל >>>

  העולם משתנה, וההתקדמות הטכנולוגיה מביאה עימה המצאות משנות חיים – החל ממהפכת ה-AI ועד לתהליכי דיגיטציה עולמיים. אולם גם כאשר הטכנולוגיה משתנה, הצורך בכלי רכב אמין ואישי נותר. טכנולוגיית הרכב ההיברידי מאפשרת לנו ליהנות מחוויית נהיגה חדשה – ישנה שמשלבת את הטוב בין כל העולמות. 
  *​התנאים המלאים והמחייבים הינם התנאים המפורטים בכתבי השירות ובפוליסת הביטוח. לפרטים נוספים פנה לסוכן הביטוח שלך או למוקד החברה בטלפון 2010* ​

כלים נוספים