>

מהי עונת הטיולים המומלצת לכל יעד? איזה ציוד חשוב להביא? ומה עושים כשמזג האוויר משתנה מספר פעמים לאורך היום?

 
 • ​השיר "ארץ טרופית יפה" הוא אמנם ישראלי, אך רחוק מלתאר את מזג האוויר הישראלי. גם אם רוב ימות השנה חם ולח פה, גשם וחורף אין פה כל כך. זו הסיבה שמטיילים ישראלים לא ממש ערוכים לטיולים במדינות בתנאי מזג אוויר שונים וקיצוניים מאלו שבישראל. לכן, הצעד הראשון וההכרחי בתכנון טיול הוא קביעת מועד הטיול בהתאם לתנאי מזג האוויר ביעד המבוקש, או לחלופין – בחירת יעד לטיול בהתאם לתנאי מזג האוויר הנוכחיים.

  עונות הטיולים ביעדים פופולאריים

  תנאי מ​זג האוויר השונים מחלקים את יעדי הטיולים לעונות שונות: "עונה רטובה", "עונה יבשה", "עונת המונסונים" ועוד. "עונת טיולים" היא פרק הזמן בשנה שבו תנאי מזג האוויר הם אופטימליים לטיול בכלל ולטיול בטבע בפרט.

  עונת הטיולים משתנה בהתאם ליעד:

  • ​החודשים ינואר עד מרץ אידיאליים לטיול באזורי דרום אמריקה, דרום הודו וניו זילנד.
  • בחודשים אפריל עד יולי, כדאי לטייל ביעדים כמו סין ופרו.
  • ואילו התקופה שמאוגוסט ועד דצמבר היא עונת הטיולים המומלצת בנפאל או באוסטרליה.

  יחד עם זאת, חשוב לזכור שישנם יעדי טיול שמתפרשים על פני שטח גיאוגרפי עצום, כמו הודו או אוסטרליה. ביעדים אלו יכולים לשרור תנאי מזג אוויר שונים (ולמעשה עונות שונות) בחלקים שונים של המדינה / היבשת, ובפרט בין הצפון לדרום. לכן, ניתן לטייל בהם לאורך כל השנה, בהתאם לעונות המשתנות.

  ארבע עונות ביום אחד

  ישנם יעדים שבהם תנאי מזג האוויר משתנים באופן קיצוני לאורך יום אחד. למשל, ברכס האנאפורנה בנפאל, יעד שאהוב מאוד על ישראלים. בבוקר קמים לקור מקפיא, ערפל סמיך, שלג וקרח. אך ככל שמתקדם היום מזג האוויר מתחמם, השמש מתחילה לחמם וניתן אפילו להסתפק בחולצה קצרה. משעות אחר הצהריים הטמפרטורות שוב יורדות ובשעות הערב והלילה שוב חוזרים הקור, הגשם, הרוחות, השלג והערפל.

  אולי יעניין אתכם:

  טיפים לטיול בטיחותי בכל תנאי מזג אוויר

  לאחר שבחרתם את יעד הטיול בהתאם לעונת הטיולים המומלצת, כדאי להכיר עוד כמה טיפים חשובים לטיול בטיחותי בכל תנאי מזג אוויר:

  • ​חשוב לזכור שמזג אוויר יכול להשתנות במהירות, תוך מספר שעות. כשמטיילים בחו"ל, במיוחד בטיול טרקים, מומלץ לבדוק את תחזית מזג האוויר באופן יומיומי, ולעתים גם מספר פעמים ביום, כדי לקבל החלטות מושכלות בנוגע למסלול ומשך הטיול.
  • התאימו את הבגדים שלכם גם למזג האוויר וגם לאופי הפעילות ומידת המאמץ הפיזי שלכם בטיול. כדאי להצטייד עוד בארץ בבגדים מתאימים ובמהלך הטיול להתלבש ב"שיטת השכבות". שיטה זו תאפשר לכם להסיר או להוסיף שכבות ביגוד, בהתאם למזג האוויר ולפעילות שלכם לאורך היום. כך למשל: השכבה הראשונה והפנימית תהיה של ביגוד מנדף, כמו למשל ביגוד תרמי. השכבה השנייה תהיה של ביגוד מבודד, למשל מבדי פליז, והשכבה השלישית תהיה של ביגוד אוטם, למשל מעילי Hardshell או Softshell.
   כמובן שחשוב להצטייד גם בגרביים, בכפפות ובכובע מחממים וכן בנעליים איכותיות.
  • השקיעו גם בציוד מתאים, כמו: שק שינה ואוהל איכותיים, תרמיל גב שעמיד לרטיבות, שקיות חימום, תרמוס לשתייה ועוד.

  ​ואם נקלעים למזג אוויר קיצוני במהלך הטיול בחו"ל?

  מונסון, סופת שלגים, ערפל, קור או חום קיצוני מונעים מכם להמשיך בטיול או אפילו מסכנים את שלומכם? אל דאגה. מוקד החירום  של הראל עומד לרשותכם 24/7. 


  * מובהר כי התנאים המלאים והמחייבים הם אלו הקבועים בפוליסה. במקרה של סתירה בין האמור לעיל לבין תנאי הפוליסה, תנאי הפוליסה יגברו. כן מובהר כי כיסוי "איתור וחילוץ" כלול בדמי הביטוח של הפוליסה, אלא אם ביקש מבוטח שלא לרכוש כיסוי זה. האמור כפוף גם לתנאי השימוש באפליקציית הראל חו"ל.


כלים נוספים