>

כל המידע שחשוב לדעת

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​כל מי שרכש דירה או בית יודע מהי משכנתא רגילה: הלוואה שנותן לנו הבנק כדי לרכוש את הנכס. אך מהי משכנתא הפוכה? למי היא מיועדת ובאילו תנאים? איך מחזירים אותה? ובמ​ה עדיפה משכנתא 60+, המשכנתא ההפוכה של הראל 60+ בע"מ על פני שאר האלטרנטיבות? כל התשובות במאמר הבא.

 • מהי משכנתא הפוכה?

  משכנתא הפוכה היא הלוואה המאפשרת לשעבד את הנכס לטובת קבלת כסף. בניגוד למשכנתא רגילה הניתנת ללווים צעירים לטובת ר​כישת דירה בלבד, משכנתא הפוכה היא הלוואה לכל מטרה, המיועדת לבני 60 ומעלה שכבר יש בבעלותם נכס והיא ניתנת על חשבון הנכס. למעשה, מדובר בכלי מימון עבור אנשים מבוגרים, שיכולים לשעבד את דירתם ולקבל כנגדה כסף לכל צורך: סילוק חובות, הוצאות רפואיות, עזרה לילדים או  פשוט שמירה על רמת החיים לאחר הפרישה לגמלאות.

  משכנתא הפוכה ניתנת על-ידי גוף פיננסי, כמו בנק או חברת ביטוח, ללווה יחיד או לזוג לווים בני 60 ומעלה שברשותם נכס בבעלות מלאה. הנכס משמש כבטוחה לקבלת ההלוואה והוא משועבד לגוף המלווה, שמעניק את הכסף בסכום חד-פעמי או בפעימות. בכל תקופת המשכנתא הלווים נשארים הבעלים המלאים של הנכס וזכאים לעשות בו כרצונם: לגור בו, להשכירו, לשפץ אותו וכו'.

  ​​​​

  גובה ההלוואה ההפוכה ואופן ההחזר

  סכום ההלוואה שניתן לקבל במסגרת משכנתא הפוכה תלוי בגילו של הלווה הצעיר ביותר ובשווי הנכס. כך למשל: ניתן ללוות החל מ-15% משווי הנכס בגיל 60 ובגיל 90 ניתן ללוות עד 50%. סכום ההלוואה המקסימלי משמש כמסגרת להלוואה. אפשר להשתמש רק בחלק ממנו ובעת הצורך להגדיל את סכום ההלוואה.

  במשכנתא הפוכה אין החזרים חודשיים. החזר ההלוואה יכול להתבצע במועד מכירת הנכס: בין אם על-ידי הלווים עצמם ובין אם על-ידי היורשים שלהם, לאחר מותם. לסכום ההלוואה מתווספת ריבית בשיעור דומה לריבית של משכנתא סטנדרטית, והיא משולמת בעת החזר ההלוואה.


  הקריטריונים לקבלת משכנתא 60+, משכנתא הפוכה על בסיס הבית הקיים, של הראל 60+ בע"מ:

  • על הלווה או הלווים להיות בני 60 ומעלה
  • הנכס הממושכן חייב להיות בבעלות מלאה של הלווים או אחד מהם וראוי לשעבוד
  • השווי המינימלי של הנכס חייב להיות 1,000,000 ₪
  • הנכס צריך להיות ללא חובות ובעל רישום מוסדר, אם כי ניתן למחזר משכנתא קיימת באמצעות המשכנתא ההפוכה.
  • במסגרת תהליך נטילת ההלוואה, ילדי הלווים נדרשים לחתום על מסמך ולהצהיר שהם מודעים לכך שהוריהם נטלו משכנתא הפוכה
  • עבור משכנתא הפוכה ללווים מגיל 80 ומעלה נדרש לצרף גם אישורים רפואיים
  • אם הנכס מושכר יש להמציא להראל 60+ בע"מ את הסכם השכירות לעיון


  למה דווקא משכנתא 60+ (משכנתא הפוכה) של הראל 60+ בע"מ?

  בהראל 60+ בע"מ ניתן לקבל משכנתא הפוכה בתנאים ייחודיים:

  • ההלוואה ניתנת ללא הגבלת זמן (עד פטירת אחרון מבין שני הלווים)
  • אין צורך בערבים או בבדיקה של יכולת ההחזר החודשית של הלווים
  • אין צורך ברכישת ביטוח חיים או בחתימה על הצהרת בריאות
  • ניתן לפרוע את ההלוואה בכל עת, ללא עמלת פירעון מוקדם
  • ניתן לעבור בכל עת בין המסלולים (מסלול משלם, מסלול לא משלם)
  • ניתן לפרוע את ההלוואה גם שנה לאחר פטירת אחרון הלווים, כך שליורשים יש פרק זמן משמעותי לסילוק ההלוואה או למכירת הנכס
  • רק בהראל 60+ בע"מ יתרת ההלוואה במועד הפירעון יכולה לעלות על שווי הנכס, כך שהיתרה העודפת מעל לשווי המכירה כפי שזה יאושר על ידי הראל 60+ בע"מ תימחק

  • ​​​
  ​​​​

  רוצים לשמוע עוד על משכנתא 60+? לחצו כאן >>​

  מהו סכום ההלוואה שניתן לקבל בהראל?

  הראל מעניקה משכנתאות הפוכות בסכום של 250,000 ₪ ומעלה. סכום ההלוואה המקסימלי תלוי בגיל הלווים במועד קבלת ההלוואה, ובמקרה של זוג לווים – בגילו של הצעיר מבני הזוג. ניתן ללוות החל מ- 15% מערך הבית (בגיל 60) ועד 50% (בגיל 90 ומעלה).​


   

  כיצד ניתן להחזיר את כספי ההלוואה להראל?

  הראל מאפשרת ללווים לפרוע את הלוואת משכנתא 60+ בכל עת וללא קנסות על פירעון מוקדם.
  במקרה שהלווים לא פרעו את ההלוואה בחייהם, לאחר פטירתו של אחרון הלווים, ליורשים תינתן תקופה של שנה לפרוע את ההלוואה.
  ניתן לפרוע את ההלוואה באמצעות מכירת הבית או בעזרת מחזור משכנתא או מקורות מימון אחרים. את הריבית על ההלוואה ניתן לשלם במהלך חיי ההלוואה.


  כיצד מתנהל תהליך קבלת משכנתא 60+ בהראל?

  תהליך קבלת משכנתא 60+ בהראל מתחיל בשיחת היכרות קצרה. באפשרותכם לפנות אלינו בטלפון 03-7547413 או להשאיר את פרטיכם באתר ואנו נחזור אליכם בהקדם. 
  לאחר שתקבלו את כל המידע הדרוש לכם, תתבקשו למלא טופסי בקשת הלוואה ומסמכים נלווים ולשלוח אותם להראל 60+ בע"מ. לאחר שאנו נבדוק את המסמכים ונאשר את ההלוואה, נקיים פגישה בביתכם או במשרדי הראל. 
  השלב הבא בתהליך יכלול ביצוע שמאות לנכס שכנגדו ברצונכם לקבל את ההלוואה. לאחר השמאות, תידרשו לחתום על מסמכי ההלוואה בפני עורך דין מטעמכם ולהעבירם אלינו. לאחר קבלת המסמכים החתומים, הראל  תעביר אליכם את תשלום ההלוואה.
  לכל אורך התהליך תקבלו ליווי צמוד של יועץ מטעם חברת הראל 60+ בע"מ. כמו כן, מדי שנה ולכל אורך חיי ההלוואה, הראל 60+ בע"מ תשלח לכם דיווח שנתי המציג את פרטי ההלוואה במהלך השנה החולפת.


  מעוניינים לשמוע עוד על משכנתא 60+ של הראל? השאירו את פרטיכם כאן ונחזור אליכם בהקדם.

  ​​


  מתן ההלוואה מותנה בעמידה בקריטריונים הנהוגים בחברה מעת לעת. האמור במסמכי ההלוואה הוא הקובע את תנאי ההלוואה. אין בהודעה זו כדי להוות אישור למתן ההלוואה והכל בכפוף לשיקול דעתה הבלעדי של החברה.

כלים נוספים