>

מהם ההבדלים בין נהגים חדשים וצעירים ומה המשמעות של הגדרות אלה?

​אחרי קבלת רישיון הנהיגה המיוחל ולפני שעולים על הכביש, חשוב לרכוש ביטוח מותאם לנהגים חדשים וצעירים. מהם ההבדלים בין ההגדרות השונות, ואילו ביטוחי רכב זמינים לכם? 


 • הלכתם לשיעורי הנהיגה, עברתם את הטסט וסוף סוף קיבלתם את התעודה המיוחלת שמאפשרת לכם לשבת מאחורי ההגה לשם שינוי. לא מספיק שיהיו לכם רישיון נהיגה ורכב, אתם צריכים גם לוודא שיש לכם ביטוח מתאים בתוקף.

  רגע לפני שאתם ממהרים לבקש הצעת מחיר מחברת ביטוח, כדאי שתדעו מה זה "נהג חדש" ו"נהגת צעירה" ומהם ההבדלים ביניהם. 

  נהגים חדשים: לא כל החדש נוצץ ​

  בין אם התייצבתם לטסט בגיל 16 ותשעה חודשים, או שגררתם את זה והגשמתם את החלום רק בפנסיה, בשנתיים הראשונות מרגע קבלת הרישיון שלכם תיחשבו כנהגים חדשים. במהלך השנתיים האלה תצטרכו לנהוג תמיד עם שלט "נהג חדש" על שמשת הרכב ולהיות זהירים במיוחד. 

  עקפתם שלא כחוק? לא נתתם זכות קדימה?  אם בצעתם עבירה חמורה, יתכן שתאלצו לעמוד בבחינות חוזרות ואולי תוגדרו כנהגים חדשים לשנתיים נוספות . 

  נהגים צעירים: רק בגיל​

  אומנם רובנו מרגישים כמו מבוגרים כבר בגיל 15, אך המדינה טרם השתכנעה, וקבעה כי נהגים עד גיל 24 יחשבו כנהגים צעירים. בפועל אין הגבלות חוקיות החלות על מי שמוגדר נהג צעיר ואינו מוגדר נהג חדש, אך הסטטיסטיקה מראה שנהגים צעירים מעורבים יותר בתאונות דרכים, ולכן חברות הביטוח מחשיבות נהגים צעירים כבעלי סיכון גבוה יותר. בהתאם, מחיר הביטוח יהיה בדרך כלל גבוה יותר לנהגים צעירים. 

  נהגים חדשים צעירים - ליהנות משני העולמות​

  נהגים חדשים מתחת לגיל 24 מוגדרים כנהגים חדשים וצעירים. נהגים אלה נחשבים כמי שנמצאים בקבוצת הסיכון המשמעותית ביותר לתאונת דרכים, בשל הגיל הצעיר ובשל חוסר הניסיון. לכן על נהגים אלה חלות מגבלות, כמו למשל:

  • נהיגה בליווי נהג בוגר למשך תקופה של חצי שנה – על נהגים צעירים חדשים לנהוג עם מלווה במהלך כל שעות היממה למשך שלושה חודשים ראשונים, ובמהלך שעות הלילה בלבד בשלושת החודשים שנותרו. 
  • הגבלת כמות הנוסעים ברכב – נהגים חדשים צעירים מתחת לגיל 21, אשר חלפה לגבם תקופת הליווי, לא יסיעו יותר משני נוסעים ברכב, אלא אם כן יושב במושב לצידם מלווה. 

  למה נהגים חדשים וצעירים משלמים יותר על ביטוח הרכב?

  בעת מתן הצעת מחיר לביטוח רכב, חברות הביטוח מנסות לחשב את הסיכון שאותו נהג או נהגת יהיו מעורבים בתאונה שתסתיים בתביעה לפיצויים מחברת הביטוח, כמו גם את שאר הסיכונים המכוסים בביטוח, כגניבת הרכב ונזקים אחרים. ​

  העלות הגבוהה יחסית של ביטוח לנהגים חדשים וצעירים נובעת מהסיכון הגבוה יותר של אותם נהגים. נהגים צעירים יותר מעורבים ביותר תאונות, ככל הנראה בשל שילוב של חוסר ניסיון, אימפולסיביות וסבירות גבוהה יותר לנטילת סיכונים גדולים יותר תוך כדי הנהיגה.

  חברות הביטוח נוטות להסתמך על נתונים היסטוריים כדי לחזות התנהגות עתידית, כאשר היעדר היסטוריית נהיגה מקשה על חברות הביטוח להעריך באיזו מידת אחריות נהג או נהגת חדשים או צעירים ינהגו בתרחישי נהיגה שונים. 

  מעלים הילוך לביטוח הרכב של הראל >>>​

  אילו ביטוחי רכב זמינים לנהגים חדשים ולנהגים צעירים*?

  כדי להתמודד עם עלויות הביטוח הגבוהות לנהגים צעירים או חדשים תוכלו לבחור באחת האפשרויות הבאות שעשויות להיות נוחות לכיס:

  • הוספה לפוליסת ביטוח רכב קיימת- ניתן להוסיף לפוליסת הביטוח הקיימת כיסוי קבוע לנהג חדש או צעיר. אפשרות זו יכולה להתאים במיוחד למי שנוהג באופן קבוע ברכב של ההורים, למשל.
  • הוספה זמנית - הוספה זמנית של נהגים חדשים או צעירים לפוליסה קיימת עשויה להיות אפשרות טובה עבור משפחות שבהן הנהגים הצעירים נמצאים רק בסופי שבוע, או שאין להם נגישות קבועה לרכב המשפחתי. הדבר מספק גמישות ומאפשר תשלום רק עבור התקופה שבה הנהג או הנהגת משתמשים ברכב בפועל, בין אם מדובר בתקופה של יום-יומיים או כמה ימים רצופים. 

  אולי יעניין אתכם:

  נהגים חדשים וצעירים ממהרים לחגוג את קבלת הרישיון, ובצדק; אך הכניסה לעולם המבוגרים בעלי הרישיון משולבת גם באחריות לרכישת ביטוח רכב ושאר עלויות אחזקת הרכב. גם אם מחיר הביטוח עלול להיראות מרתיע עבורם, חשוב לזכור שככל שנהגים צוברים יותר ניסיון נהיגה ושומרים על עבר ביטוחי נקי, דמי הביטוח צפויים לרדת. 

  ​​


  * האמור לעיל רלוונטי גם ביחס לנהגים צעירים וחדשים.

   **הכיסוי הינו בכפוף לתנאי ומסמכי הפוליסה וסייגיהם ולהנחיות החיתום של החברה. 

כלים נוספים