>

קלינאיות תקשורת בנספח ההרחבה לטיפולי התפתחות הילד

​​​קלינאיות תקשורת מסייעות להתפתחות התקינה של ילדים ומבוגרים באמצעות שיפור יכולות התקשורת והבעה עצמית. אז לפני שאתם רצים לטפל בהגיית ס' של הילדים, קראו הכל על שיטת הטיפול, והבינו כיצד הרחבה לפוליסת ביטוח הבריאות הפרטית יכולה לסייע בטיפול.​


 • זה מתחיל בצלילים לא מובנים, עובר למילים בודדות וממשיך למשפטים שלמים שנועדו להעביר מחשבות וחלומות. אותה מילה אחת שהיא לרוב אימא" או "אבא" מהווה את יריית הפתיחה להתקדמות מטאורית לעבר יכולתו של ילדכם להביע את עצמו. ואכן רגעי ה​דיבור הראשונים של ילדינו הם בין המרגשים והזכורים ביותר.

  אבל יש ילדים שעבורם התקשורת המילולית לא באה בקלות. הורים לילדים צעירים עשויים להבחין בקשיי דיבור אצל ילדיהם, לעתים בשל התקבעות הרגלים שגויים או בשל שלל בעיות פיזיות וקוגניטיביות. בהעדר טיפול מתאים קשיים אלה עלולים להחמיר עם השנים. קלינאיות תקשורת מסייעת לאותם ילדים להדביק את הפער כך שבבוא העת, כאשר יהיו בני נוער, יוכלו לצעוק בקלות על הוריהם "אני שונאת אתכם!".  ​

  מה זו קלינאות תקשורת?​

  קלינאות תקשורת היא אחד התחומים הפרא-רפואיים בטיפולי התפתחות הילד, התופסים יותר ויותר מקום בסל הכלים העומדים לרשות ההורים. טיפולים אלה מסייעים בהתמודדות עם לקויות שונות בתחום התקשורת. הטיפול הוא לרוב פרטני וכולל תרגילים מותאמים אישית ללקות הספציפית של הילד או הילדה המטופלים. 

  הטיפול נעשה על ידי קלינאית תקשורת בעלת תואר ראשון ממוסד אקדמי ותעודת הסמכה פורמאלית ממשרד הבריאות שהשלימה התמחות. תפקידה של קלינאית התקשורת הוא ראשית לזהות ולאבחן את הקשיים בהבנה והפקה של השפה על ידי מפגש והערכה של הילדה או הילד.

  קלינאיות תקשורת בונות לילד או לילדה תוכנית טיפול מותאמת אישית המתמקדת בשיפור יכולות התקשורת וההבעה, לעיתים בשיתוף פעולה עם צוות מקצועי שיכול לכלול פסיכולוגיות, מרפאות בעיסוק ופיזיותרפיסטים. הטיפול הכולל תרגילים והוראות, ואף המלצות לאביזרי עזר חיצוניים במידת הצורך. 

  אולי יעניין אתכם:

  איך יודעים אם הילד או הילדה צריכים קלינאית תקשורת? ​

  קלינאית תקשורת יכולה לסייע בטיפול במגוון רחב של בעיות בדיבור ובתקשורת. איחורים בהתפתחות השפה, גמגום, קשיי הגייה, דחיקת לשון, בליעה ואילמות סלקטיבית הם בין הבעיות הנפוצות המביאות הורים לפנות לקלינאית תקשורת לעזרה עבור ילדיהם. 

  ילדים בעלי קשיי תקשורת הנובעים מתסמונות גנטיות כמו שיתוק מוחין ומחלות כרומוזומליות, כמו גם ילדים על רצף האוטיזם, יכולים לחוות שיפור משמעותי לאחר טיפול מתאים אצל קלינאית תקשורת. 

  גם ילדים ובני נוער המתקשים ביצירת קשרים חברתיים בשל חסמים שונים המונעים מהם להביע רגשות ומחשבות בצורה מובנית וברורה יכולים לפנות לסיוע של קלינאית תקשורת. דיכאון וחרדה עלולים גם הם לגרום לקשיים בתקשורת והבעה רגשית, ויכולים להיות מטופלים בעזרת מערך תמיכה הוליסטי הכולל קלינאיות תקשורת.

  תהיה אשר תהיה הסיבה לקושי, כשאתם מזהים שהשפה של הילד אינה ממשיכה להתפתח וקיים פער ביכולות התקשורת בין הילד לבין שאר בני גילו, ניתן לשקול הערכת מצב וטיפול אצל קלינאית תקשורת.

  פערי תקשורת נמדדים גם בהתאם לגיל הילד, למשל:

  • ילדים עד גיל שנה הממלמלים מעט
  • ילדים בגיל שנתיים בעלי אוצר מילים מצומצם של כמה מילים בודדות
  • ילדים בני שלוש בעלי דיבור משובש או כאלה שעוד לא מצליחים להתבטא במשפטים מלאים 

  קלינאיות תקשורת, בנוסף לטיפולים אחרים כמו רכיבה טיפולית וריפוי בעיסוק, מספקות תמיכה ויוצרות סביבה בטוחה לשיפור ההתפתחות של הילד ולהשלמת פערים נדרשים. במקרה של מחסור בתורים לקלינאיות תקשורת בקופות החולים, הורים וילדים עשויים להמתין זמן רב לטיפול. עיכוב בטיפול אצל קלינאית תקשורת עשוי להקשות על הדבקת הפערים של ילדים הסובלים מבעיות תקשורת כאלה. ​​

  לך אכפת מהבריאות של ילדיך - אנחנו חברת הביטוח המובילה בישראל >>>

  איך למצוא ולממן טיפולים אצל קלינאית תקשורת בעזרת ביטוח הבריאות הפרטי?​

  כדי להימנע מזמני ההמתנה הממושכים להתחלת טיפול אצל קלינאיות תקשורת, הורים יכולים לשקול להרחיב את הכיסוי האמבולטורי בביטוח הבריאות הפרטי של ילדיהם ברכישת הרחבה לטיפולי התפתחות הילד. ההרחבה לטיפולי התפתחות הילד בהראל, מאפשרת להורים לפנות לכל קלינאית תקשורת מוסמכת, ולא רק לקלינאיות תקשורת הנמצאות בהסדר עם קופות החולים. כך הורים יכולים ליהנות מזמני המתנה מקוצרים בשל המאגר המורחב של נשות טיפול. 

  הביטוח מספק להורים החזר כספי עד גובה הסכום המפורט בפוליסה, בכפוף לתשלום השתתפות עצמית, עבור טיפולי התפתחות הילד שונים הכלולים בפוליסה ביניהם קלינאית תקשורת. ניתן להצטרף לביטוח הבריאות הפרטי מלידה, והפוליסה מכסה טיפולים אלה עד גיל 21, לאחר תקופת אכשרה של 180 ימים.  את הטיפול ניתן להתחיל לאחר קבלת הפנייה מרופא מומחה להתפתחות הילד או מנוירולוגית ילדים. ​​


  ברור מאליו מדוע יכולות תקשורת תקינות הן חיוניות לכל אדם, אך כאשר ילדינו מתקשים הדבר עלול לגרום לתסכול אצלם ואצלנו, ההורים המודאגים. ההרחבה המקנה כיסוי לטיפולי התפתחות הילד מאפשרת גם לילדים שלכם ליהנות מיתרונותיהם הרבים של קלינאיות תקשורת ושאר טיפולי התפתחות הילד. כך תאפשרו לילדיכם את הטיפול לו הם זקוקים ותוכלו להתחיל לדבר איתם במהרה.   התנאים המלאים והמחייבים הינם התנאים המופיעים בהרחבה. במקרה של סתירה בין האמור לעיל לבין תנאי ההרחבה, יגברו תנאי ההרחבה. ההצטרפות כפופה לחיתום על ידי החברה.

כלים נוספים