כל הפרמטרים שישפיעו על מחיר ביטוח הרכב שלכם

 

​​​אם אתם עומדים בפני רכישה או חידוש של ביטוח הרכב, אתם בוודאי מעוניינים לערוך סקר שוק שיסייע לכם לדעת כמה עולה ביטוח רכב ולאיזה הוצאה כספית עליכם להיערך. אם יש לכם ניסיון ברכישת ביטוח רכב, אתם בוודאי יודעים שהמחירים מושפעים ממגוון פרמטרים, ולכן קשה לעתים לדעת מראש מה המחיר שתידרשו לשלם. כדי לסייע לכם לצפות את עלות הביטוח, במאמר הבא נפרט את כל הפרמטרים המשפיעים על מחירי ביטוח הרכב.

 • רוצים לדעת כמה עולה ביטוח לרכב?

  עלות ביטוח רכב – יותר סיכון, יותר כסף

  העיקרון הבסיסי בביטוח בכלל ובביטוח רכב בפרט, הוא שהעלות גדלה ככל שגדל הסיכון להפעלת הביטוח. לכן, גם בביטוח רכב העלות נקבעת בהתאם לסיכון שלוקחת חברת הביטוח עם הסכמתה לבטח אתכם. ככל שגדל הסיכון שאתם תהיו מעורבים בתאונה או תיאלצו להפעיל את הביטוח מכל סיבה שהיא, מחיר הביטוח צפוי להיות גבוה יותר.
  ומה משפיע על הסיכון הזה? פרמטרים הקשורים במאפייני הנהג/ים ברכב ופרמטרים הקשורים למאפייני הרכב המבוטח.

  מאפייני הנוהגים ברכב

  בבואכם לקבל הצעת מחיר לביטוח רכב, בוודאי נתבקשתם לספק מספר פרטים עליכם ועל כל מי שינהג ברכב, כגון: מין, גיל, מספר שנות הנהיגה שלכם, היסטוריית תאונות ועוד. כל אלו הם מאפיינים המשפיעים על הסיכוי שלכם להיות מעורבים בתאונה, ולפיכך משפיעים גם על מחיר ביטוח הרכב. לדוגמא:

  • מי שבעברו הקרוב יש רישום של הגשת תביעות ביטוח רכב, או שרישיון הנהיגה שלו נשלל או שיש לו רישום פלילי, נמצא בסיכון גבוה יותר להיות מעורב שוב בתאונה ולהפעיל את ביטוח הרכב שלו שוב. לכן הוא יידרש לשלם יותר.
  • נהג צעיר או נהג חדש שזה עתה קיבל את רישיון הנהיגה שלו, נמצא בסיכון גבוה יותר למעורבות בתאונה. לכן מחירי הביטוח לנהגים חדשים וצעירים גבוהים יותר, ואילו נהגים ותיקים יכולים לקבל הנחות בביטוח הרכב, רק מפאת גילם.
  • גם למין הנהג יש השפעה על סיכויי הפעלת ביטוח הרכב. הסטטיסטיקה מראה כי נשים מעורבות פחות בתאונות דרכים ולכן הסיכון שיפעילו את ביטוח הרכב קטן יותר. לכן נשים זוכות למחירי ביטוח נמוכים יותר בהשוואה לגברים.

  לעתים קרובות, גם השתייכותו של הנהג למקום עבודה או לארגון עובדים כלשהו יכולה לזכות אותו במחיר מוזל עבור ביטוח הרכב. כך למשל, עובדי המדינה, מעצם היותם גוף גדול ומאוגד, זוכים להנחות במחירי ביטוח הרכב. הודות לכוח הקנייה הרב שלהם, הם מצליחים להשיג הנחות משמעותיות בעלות ביטוח הרכב עבור כל העובדים, זאת בנוסף למאפיינים אישיים שיכולים להשפיע על העלות האינדיבידואלית עבור כל נהג.

  מאפייני הרכב המבוטח

  גם הרכב אותו אתם מבקשים לבטח ומאפייניו הייחודיים מהווים שיקול משמעותי בתחשיב עלות ביטוח הרכב. המאפיינים המרכזיים שנלקחים בחשבון הם: סוג הרכב, דגם הרכב, שנת ייצור ועוד. הסיבה לכך היא שרכבים חדשים, רכבי יוקרה או רכבים נדירים הם כאלו שחלקי החילוף ועלות התיקון שלהם יקרים יותר. כפועל יוצא, כשחברת הביטוח מבטחת רכבים אלו, היא לוקחת סיכון גדול יותר שתיאלץ לשלם סכומים גבוהים יותר. לכן גם המחיר של ביטוח רכבים אלו הוא גבוה יותר.

  בהקשר זה ראוי לציין גם את קיומן של מערכות מיגון לרכב. מערכות אלו מסייעות במניעת גניבות, לכן הן למעשה מפחיתות את הסיכון שלוקחת חברת הביטוח כשהיא מבטחת אתכם. בעלי רכבים שבהם מותקנות מערכות שכאלו, יוכלו לקבל מחיר זול יותר עבור ביטוח הרכב.

  פרמטר חדש המשפיע על המחיר: היקף הנסיעה ברכב

  פרמטר נוסף, שהפך לאחרונה לחשוב לא פחות בקביעת מחיר ביטוח רכב, הוא מספר הקילומטרים שהרכב נוסע בחודש. כיום, יותר ויותר חברות ביטוח הגיעו להבנה כי מי שנוסע מעט נמצא גם בסיכון קטן יותר להפעיל את ביטוח הרכב שלו.
  לכן ניתן למצוא כיום בשוק פוליסות ביטוח מקיף לרכב שבהן המחיר נקבע בהתאם להיקף הנסיעה. פוליסות אלו מותאמות לנהגים בעלי רכב שני במשפחה, בעלי רכב המשמש רק לנסיעות קצרות בתוך העיר, סטודנטים או אנשי קבע שנוסעים ברכבם רק בסופי שבוע ועוד. בפוליסות אלו עלות הביטוח כוללת רכיב קבוע וגם רכיב משתנה, התלוי במספר הקילומטרים שנסע הרכב. התשלום החודשי נקבע לפי הקילומטרים שנסעתם בחודש שעבר.

כלים נוספים