למי מתאים ביטוח מקיף ולמי ביטוח צד ג'?

 

​​בניגוד לביטוח חובה לרכב, הביטוח המקיף וביטוח צד ג' הם ביטוחים אופציונליים, שאין חובה חוקית לרכוש אותם. יחד עם זאת, כל נהג שהיה מעורב בתאונה כלשהי יודע שביטוח חובה לבדו אינו מספיק, כיוון שהוא לא כולל כיסוי לנזקי רכוש שנגרמו לנו או לצד שלישי. לשם כך נועדו הביטוח המקיף וביטוח צד ג'. אך מה ההבדלים בין שני סוגי הביטוחים הללו? למי מתאים ביטוח מקיף? ומי יכול להסתפק רק בביטוח צד ג'? כל התשובות במאמר הבא.

 • מה ההבדל בין ביטוח מקיף לביטוח צד ג'?

  ביטוח מקיף – הגנה מלאה לכל הסיכונים​

  ביטוח מקיף, כשמו כן הוא, מקיף ומספק כיסוי מפני כל נזק שעלול להיגרם לרכב שלנו: פגיעה התאונה, גניבה או ניסיון גניבה, נזקי טבע, אש ועוד. יתרה מכך, הוא מספק כיסוי גם לנזקים שנגרמו לרכב ולרכוש של צד שלישי כתוצאה משימוש ברכב שלנו, לרבות כיסוי הוצאות משפטיות במקרה שצד שלישי יתבע אותנו.
  רכישת ביטוח מקיף מאפשרת לנו ליהנות משקט נפשי מלא, כיוון שאנו "מכוסים מכל הכיוונים": יש לנו ביטוח גם על כל נזק שעלול להיגרם לרכב שלנו, וגם על כל נזק שעלול להיגרם לרכב אחר, שבגינו עלולים לתבוע אותנו.

  ביטוח צד ג' – אחריותנו כלפי צד שלישי

  ביטוח צד ג' מספק לנו כיסוי עבור נזקים שיכולים להיגרם לרכב ולרכוש של צד שלישי בלבד, כתוצאה משימוש ברכב שלנו. ביטוח שכזה מאפשר לנו לקבל פיצוי בגין תשלומים שנידרש להעביר לצד ג' שנפגע מרכבנו, כגון: הוצאות גרירה ושמירת הרכב במגרש מכוניות, סכום ההשתתפות העצמית ואובדן הנחת היעדר תביעות של צד ג' מול חברת הביטוח שלו, אובדן רווחים כשמדובר ברכב מסחרי שהושבת ועוד.

  איזה ביטוח מתאים לי: צד ג' או מקיף?

  לכאורה, עדיף לרכוש את הביטוח שמעניק לנו הגנה מפני כל סיכון אפשרי – ביטוח מקיף. אלא שמטבע הדברים, ככל שפוליסת ביטוח כוללת יותר כיסויים, כך עלותה גבוהה יותר, ומשום כך ביטוח מקיף הוא יקר יותר מביטוח צד ג'. אלא שלא לכולם יש צורך בביטוח מקיף או יכולת לרכוש אותו. לכן, העיקרון שצריך להנחות אותנו בבחירה בין שני ביטוחים אלו הוא לא עלות הביטוח, אלא שווי הרכב.

  ולמה הכוונה? רכב חדש או יוקרתי הוא רכב שעלות התיקון שלו גבוהה. עבור רכב שכזה שווה לשלם את הפרמיה הגבוהה של הביטוח המקיף, שכן תיקון הרכב, גם אם מדובר בתיקון של נזק מינורי, עלול להגיע לעשרות אלפי שקלים. לעומת זאת, רכבים ישנים יותר הם רכבים ששווים נמוך יותר (וכידוע שוויו של רכב נשחק במהירות). עבור רכבים כאלו ייתכן שלא שווה להשקיע ברכישת ביטוח מקיף, וניתן להסתפק בביטוח צד ג' בלבד.

  חשוב לזכור שביטוח צד ג' הוא ביטוח למקרה שנפגע ברכב שמאפייניו לא ידועים לנו. אנחנו אולי יודעים ששווי הרכב שלנו לא מצדיק רכישת ביטוח מקיף, אך אנו לא יודעים באיזה רכב אנו יכולים לפגוע חלילה, ומה תהיה עלות התיקון שלו. כי אם חלילה נפגע ברכב חדש או ברכב יוקרה ובעליו יתבעו אותנו, אנו נאלץ לשאת בעצמנו בעלות התיקון שלו, שעלולה להיות מעבר ליכולתנו הכלכלית. לכן, גם אם החלטנו שאנו יכולים לספוג את ההוצאות שבתיקון הרכב שלנו ללא ביטוח מקיף, כשמדובר בנזק אפשרי לצד שלישי, לא כדאי לקחת סיכונים מיותרים ומוטב שלפחות נרכוש ביטוח צד ג'.

כלים נוספים