>

(אל) תעצרו את הסוסים

​​​​​​רכיבה טיפולית לילדים נכנסת תחת המטרייה הרחבה של טיפולים פרא רפואיים המסייעים להתפתחות התקינה של ילדים. קראו הכל על השיטה הטיפולית הזו, כיצד היא מסייעת להתפתחות ילדים ועל יתרונות ביטוח בריאות פרטי מימון רכיבה טיפולית.


 • כהורים, אין משמח יותר מלראות את הבת שלכם משחקת ומבלה עם חברה בת גילה בגן המשחקים, או לשמוע מהמורה כמה הילד נסיך ומשחק עם כולם בהפסקות בית הספר. האינטראקציה החברתית הזו לא רק מהנה עבורם, אלא היא חיונית להתפתחות האישית, החברתית והפיזית של כל ילדה וילד. להבחין באתגרים ומכשולים בהתפתחות הילד היא חוויה קשה עבור כל הורה, והפתרונות נראים רחוקים מהשיג יד. 

  אחד הכלים הזוכה כיום להכרה נרחבת הוא רכיבה טיפולית הנמצאת בשימוש במסגרות טיפוליות שונות, משיקום פיזי, טיפול בבריאות הנפש ועד תכניות חינוך מיוחד לילדים. 

  מהי רכיב​ה טיפולית?

  בניגוד לקשר הנוצר בינינו לבין הטלפונים שלנו, רכיבה טיפולית מייצרת קשר מיוחד בין הרוכב לסוס שנועד להפגיש את הרוכב עם הזדמנויות לצמיחה. השיטה יוצרת הזדמנות למטופלים לחוות, להתמודד ולהתפתח בצורה חיובית עם חוויות ייחודיות, כל זאת בסביבה תומכת ובליווי מדריך או מדריכה מוסמכים. 

  התפתחות הילד בגיל הרך ובגיל הילדות המוקדמת היא קריטית, והרכיבה הטיפולית יכולה לסייע במיוחד בתהליך זה החל מגיל שלוש. מדריכים מיומנים ומוסמכים מלווים את מהלך הטיפול והמפגשים נערכים בדרך כלל בתדירות של פעם בשבוע או יותר בחוות סוסים.

  היתרונות של רכיבה טיפולית להתפתחות הילד

  הרכיבה הטיפולית מסייעת לילדים ובני נוער בבניית אמון, בהעצמת הביטחון העצמי וקבלת האחר. עבור ילדים החווים קשיים התפתחותיים הרכיבה הטיפולית עשויה לסייע במיוחד, ובמקרים מסוימים אפילו להיות ממומנת באופן חלקי על ידי קופת החולים וחברת הביטוח. 

  הרכיבה הטיפולית עוזרת לילדים עם קשיי התפתחות פיזית, כמו קשיים במוטוריקה הגסה והעדינה. רכיבה והכוונה של סוסים דורשת שימוש בידיים וברגליים ואיזון שווי המשקל וכך מסייעת בפיתוח המוטוריקה של הילד.

  לא רק ילדים עם קשיי התפתחות פיזיים יכולים להרוויח מרכיבה טיפולית. רכיבה טיפולית יכולה לסייע גם לילדים על רצף האוטיזם המתקשים ביצירת קשר עין ובתקשורת מילולית. במהלך הרכיבה הטיפולית הם חווים ומתנסים בתקשורת פיזית עם הסוסים כמו חיבוק, ליטוף ואפילו ניקוי הפרווה של הסוסים. קשר זה יכול להוביל לשיפור המיומנויות החברתיות והתקשורתיות גם עם אנשים אחרים בחייהם.

  במהלך הרכיבה הטיפולית הילדים לומדים לחוש ולשים לב לסימנים שהסוס משדר. הדבר מסייע להם בפיתוח מיומנויות חברתיות חדשות ובפענוח המפה החברתית.

  מעבר ליתרונותיו הרפואיים והתחושתיים, הרכיבה הטיפולית עשויה לתת לילדה או לילד שלכם כלים להתמודדות עם קשיים בוויסות רגשי ותחושתי שיכולים להועיל גם לילדים עם בעיות קשב וריכוז או בעיות וויסות רגשי ותוקפנות. ההתמקדות בפעולת הרכיבה משפרת את יכולת טווח הקשב ועוזרת לפתח שליטה עצמית. הטיפול כולו מסייע להתמודד עם רגשות שליליים כמו חרדה ועצבות. 

  לך אכפת מהבריאות של ילדיך - אנחנו חברת ביטוחי הבריאות המובילה​ בישראל >>>


  ואכן, הרכיבה הטיפולית מלווה את האנושות עוד מימיה הקדומים ביוון העתיקה כאשר היפוקרטס, רופא יווני הנחשב לאבי הרפואה המערבית הזכיר את הרכיבה על סוסים כפעילות טיפולית לחיזוק הגוף והנפש. מיוון העתיקה למדינות המזרח הרחוק כמו סין ומונגוליה, השימוש בסוסים למטרות טיפוליות חצה ימים, יבשות ותרבויות. השיטה הטיפולית עמדה במבחן הזמן, דהרה קדימה לימי הביניים ועד לימינו אנו. 

  אולם במציאות של היום הורים וילדים ממתינים זמן רב לקבלת תור לרופאים מומחים ולטיפולים התפתחותיים כמו רכיבה טיפולית. בעקבות זמני ההמתנה הממושכים, הורים נאלצים לעיתים לבחור חוות רכיבה הרחוקה ממקום מגוריהם מאחר שהיא נמצאת בהסדר עם קופת החולים, לוגיסטיקה המקשה על קבלת טיפול יעיל. ​

  דוהרים קדימה עם ביטוח בריאות פרטי

  כדי לצמצם את זמני ההמתנה ולקבל טיפול במיקום הנוח ביותר עבורכם ועבור ילדכם, ביטוח הבריאות הפרטי עשוי להיות שימושי עבורכם. ניתן להרחיב את הכיסוי האמבולטורי בביטוח הבריאות הפרטי של ילדכם ולרכוש הרחבה לטיפולי התפתחות הילד. בהראל כיסוי זה כולל טיפולים לילד עד גיל 21 לאחר תקופת אכשרה של חצי שנה, בהפניית רופא מומחה לתחום או נוירולוגית ובכפוף לתשלום השתתפות עצמית. הכיסוי בהראל אינו מגביל את ההורים והילדים לחוות רכיבה ומכונים הנמצאים בהסדר כלשהו, ובכך מגדיל את זמינות הטיפולים הנדרשים לילדיכם. 

  לאחר קבלת ההפניה תוכלו לבחור את החווה הטיפולית המועדפת עליכם, לנעול לילדיכם את מגפי הרכיבה ולקבל החזרים על מפגשי רכיבה טיפולית עד גובה הסכום הנקוב בפוליסה שלכם.​

  אולי יעניין אתכם:

  ילד עם הפרעת קשב המקשה עליו להתמודד עם הלימודים בבית הספר, או ילדה מופנמת שאינה מצליחה לבטא את הכישרונות החבויים בה מחשש מדחייה חברתית הם רק דוגמאות בודדות לקשיים השונים שילדים וההורים שלהם מתמודדים איתם. כל ילד מתפתח בצורה ובקצב הייחודים לו, אבל לפעמים ילדים עשויים להזדקק לעזרה מאנשי מקצוע כדי להשלים פערים גופניים, רגשיים וחברתיים. הכיסוי לטיפולי התפתחות הילד, הכולל ריפוי בעיסוק, טיפול באומנות, הוראה מתקנת ועוד, הוא רחב ומגוון ורכיבה טיפולית היא כלי נוסף בתוך הסל החיוני הזה. הרכיבה הטיפולית מאפשרת לייצר לילדים שלכם סביבה המסייעת להתפתחות התקינה שלהם.   התנאים המלאים והמחייבים הינם התנאים המופיעים בהרחבה. במקרה של סתירה בין האמור לעיל לבין תנאי ההרחבה, יגברו תנאי ההרחבה. ההצטרפות כפופה לחיתום על ידי החברה.

כלים נוספים