>

שבוע תשיעי חיובי ברציפות – הרצף הארוך ביותר מאז 2004. לקראת ינואר תוכנית הנפקות של החשכ"ל בהיקף של 19 מיליארד ש"ח. מחר (שני) הודעת ריבית בנק ישראל צפי -לל"ש, מה חושב השוק? עקום התשואות – המשך ירידה בעיקר בקצרים. מחר (יום שני) לא מתקיים מסחר בחו"ל

​​​​​​​ארה"ב- כמעט אף אחד לא האמין שתהייה זו שנה פנומנלית למניות. וול סטריט עצר לקחת אויר ביום שישי כשמדד ה S&P 500 נושק לשיא כל הזמנים שלו. המדד ראה את העלייה השבועית הארוכה ביותר שלו מאז 2004. השוק הראה סימנים של עייפות אחרי שהמניות הוסיפו לערכן 8 טריליון דולר השנה.

משקיעים רבים התחילו את השנה עם דאגות מה יעשו לשוק העלאות ריבית נוספות השנה, עם חרדות ממיתון ומהשפעות המלחמה באוקראינה ובהמשך השנה המלחמה אצלנו. הרבה מהמשקיעים החמיצו לפחות חלק מהעליות אבל הכניסה שלהם בהמשך השנה לשוק האיצה את קצב העליות. הS&P 500 עלה השנה ב 24.2%%. זרז נוסף היה התפתחות תחום הבינה המלאכותית שהזניקה את הנסד"ק 100 למעלה ב- 55.1%, השנה החזקה ביותר שלו מאז 1999.

בארבע השנים האחרונות, אילו היינו משקיעים בארה"ב במדד ה S&P 500 היינו מקבלים תשואה בשקלים של 238% (36% לשנה), אם היינו משקיעים בנסד"ק היינו צוחקים כל הדרך לבנק עם תשואה של 419% (51% לשנה) ומנגד ופה בארץ, ת"א 125, נתן "רק" 133% (24% לשנה). גם המניות מחוץ לארה"ב נתנו תשואה של 117% בלבד (21% לשנה).  אם נחזור נעט אחורה אי שם בסוף שנת 1999, בעשר שנים שבאו אח"כ ירד ה S&P 500 במצטבר 6%, הנסד"ק ירד ב 7% ואילו ת"א 125 עלה ב 118% ומניות מחוץ לארה"ב עלו ב 51%. המסקנה היא לא שצריך להימנע מארה"ב, אלא שפיזור גלובלי הוא קריטי.

עקום התשואות- זו היתה שנה דרמנטית במיוחד עם תשואות שהגיעו ל 5% שתיקנו כלפי מטה עם סיום סייקל העלאת הריבית ופנינו לתחילת הורודות ריבית. תשואת US2Y ירדה מ4.33% ל4.25%. תשואת US10Y 3.9%. הציפיות לתחילת הורדת ריבית במרץ ולריבית 4.0% בסוף 2024. להערכתנו, חוזקו של הצרכן האמריקאי שבא לידי ביטוי בהמשך גידול מהיר מהצפי בהוצאה הפרטית הריאלית לצד המשך עליית שכר יקשו על אינפלציית השירותים להתמתן במהירות ולכן הדבר מקטין את הסיכוי להפחתת ריבית כה משמעותית כמו שהשוק צופה.

ישראל- בסיכום שנת 2023 המדדים בת"א סיימו במומנטום חיובי, מדד ת"א 90 עלה בחודש דצמבר ב 5.3%. את העליות בת"א החודש הבילו שני סקטורים בולטים: סקטור הנדל"ן שעלה  8.2%% וסקטור תשתיות ואנרגיה שסיכם את החודש עם עליה של 7.5%. מדד ת"א 125 עלה מתחילת השנה ב 3.44%. הפערים מול ביצועי המדדים בארה"ב השנה ניכרים אך יחד עם זאת חשוב לזכור כי לאורך זמן התשואות של מדד ת"א 125 הן בהחלט מכובדות. מאז תחילת 1992 נתן ת"א 125 תשואה שנתית ממוצעת של 9.6% בהשוואה לתשואה של 11.7% של מדד ה S&P 500 ותשואה של 7.3% של מניות מחוץ לארה"ב. מדד ת"א 125 נסחר במכפיל רווח של 14.1, 18% יותר זול מהממוצע שלו בעשור האחרון. ה S&P 500 נסחר במכפיל רווח של 23, 12% יותר יקר מהממוצע שלו בעשור האחרון ולכן לקראת שנת 2024 חשוב להקפיד על פיזור גלובלי.

גזרת האג"ח ראינו שנה הפכפכה שהתחילה "ברגל שמאל" וסיימה עם עליות של עד 6% באג"ח הקונצרני הן בצמוד והן בשקלי. בלטו בעליות מדד תל בונד תשואות – צמד עם עליה של 11.5%, מדד תל בונד שקלי-50 שעלה 5.1% ומדד אינדקס אג"ח coco בנקים עם עליה של 5.4%.

מחר (שני) תתפרסם החלטת הריבית הראשונה לשנת 2024 לצד עדכון נוסף של התחזיות המאקרו כלכליות. אנו צופים שבנק ישראל יפחית את הריבית במהלך הרבעון הראשון של 2024 (אך לאו דווקא מחר) לאור ההערכות שבמהלך הרבעון האינפלציה תתכנס לגבולות היעד לצד החלשות הצמיחה הכלכלית ועלייה בציפיות להפחתות ריבית בארה"ב ובגוש האירו.

אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו.  ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים