אגף כלכלה ומחקר עוסק בכל התחומים הקשורים לניתוח מקרו-כלכלי ומספק ניתוחים ותחזיות לכל הגופים השייכים לקבוצת הראל וללקוחותיה.
אגף כלכלה ומחקר מבצע מעקב שוטף אחר התפתחויות ומגמות מקרו-כלכליות בשווקי ההון בישראל וברחבי העולם.
האגף מנוהל על-ידי עפר קליין, המנתח את הסביבה המקרו-כלכלית בארץ ומעבר לים, ואת השפעתה על אפיקי ההשקעות השונים.​

שווקי המניות בראלי מהיר האם שוק הדובים נגמר? 14.08.22

רצף עליות הארוך מזה כשנה, שבוע רביעי רצוף של מסכים ירוקים. עקום התשואות ממשיך להשתטח על רקע פרסום מדד מחירים מתון. ירידה בהסתברות לעלית ריבית נוספת בגובה 0.75%. השבוע: מדד המחירים לצרכן בארץ (ב', 15.8) - צפי 0.7%.

button

מיתון בארה"ב? דוח התעסוקה החזק מעיד שאנחנו עוד לא שם 08.08.2022

למרות שני רבעונים רצופים של צמיחה שלילית בארה"ב, דו"ח התעסוקה ליולי מעיד שאנחנו עוד רחוקים ממיתון – מה שיאפשר לפי שעה העלאות ריבית חדות נוספות. ההסתברות להעלאת ריבית שלישית של 0.75% בספטמבר עלתה ל 70%. למרות ההקלה במחירי הדלק ריבית בנק ישראל צפויה לעלות החודש ב 0.5%+.

button

סיכום יולי בשווקים: עליות חדות למרות העלאת הריבית ונתוני המאקרו: 01.08.22

האם החודש החולף מסמן שינוי מגמה? למרות עליית הריבית הדולרית בעוד 0.75%, למרות נתוני המקרו שהצביעו על רבעון שני של צמיחה שלילית ועל אף שהדו"חות הכספיים מציירים תמונה חלשה מבעבר –ביולי זינק S&P500 מעל 9% ונאסד"ק מעל 12%. בארה"ב עקום התשואות ירד, אך ציפיות האינפלציה עלו.

button

שבוע מבחן: האם עוד עליית ריבית ושטף דוחות יבלמו את וול סטריט 25.07.22

אחרי גל העליות בשווקים בחודש החולף, השבוע תעמוד וול סטריט למבחן: האם האופטימיות תימשך גם אחרי שהריבית הדולרית תעלה בעוד 0.75% ושטף הדו"חות לרבעון השני יגיע גם לחברות הטכנולוגיה הגדולות? בינתיים, ממשיך להתחזק החשש ממיתון בארה"ב כאשר התשואות ל-10 שנים רשומות ירידה חדה.

button

נתוני האינפלציה בשיא, האם הפד יאיץ את קצב עליית הריבית? 18.07.22

השבוע פורסמו מדדי המחירים לצרכן לחודש יוני בארה"ב ובישראל, כיצד הם עתידים להשפיע על הצעדים הבאים של הבנקים המרכזיים בחודשים הקרובים? צפי להעלאת ריבית של 1% הביאה להשתטחות חדה של עקום התשואות. עונת דוחות Q2 החלה, דו"חות מאכזבים של ענקית הבנקאות .JPM

button

מבחן האינפלציה: איך ישפיעו המדדים השבוע על הבנקים המרכזיים: 11.07.22

השבוע יפורסמו מדדי המחירים לצרכן לחודש יוני בארה"ב (ברביעי) ובישראל (בשישי) והם ישפיעו כמובן על הצעדים הבאים של הבנקים המרכזיים בחודשים הקרובים. הדולר בעולם בשיא של 20 שנה.

button

שבוע של עליות חדות במניות ובאג"ח עדיין לא מבשר על מהפך: 26.06.22

ירידה בציפיות הצרכנים לאינפלציה וגופים מוסדיים בוול סטריט שמאזנים תיקים לקראת סוף הרבעון, הובילו בשבוע החולף לעליות חדות במניות ובאג"ח. הריבית הדולרית צפויה להמשיך לעלות בחדות בחודשים הקרובים, אך גם הצפי למיתון בארה"ב מתחזק.

button

עדכון נתוני הצמיחה עשוי להאט את קצב עליית הריבית בישראל: 20.06.22

עדכון נתוני הצמיחה בישראל לרבעון ה-1 כלפי מטה, עשוי להאט את קצב עליית הריבית בהמשך – מה שהוביל לעליות חדות באג"ח עם פתיחת השבוע. בארה"ב תנודתיות חדה על רקע עליית הריבית הדולרית ב-0.75%, כשתחזית הצמיחה ירדה ל1.7% בלבד בשנתיים הקרובות

button

השווקים בהמתנה להחלטת הריבית בארה"ב ולתחזית הפד: 12.06.22

השיא באינפלציה מאחור? כנראה שלא. מדד המחירים לצרכן עלה בארה"ב במאי בקצב המהיר ביותר זה 40 שנה. עקום התשואות חזר להשתטח על רק תחזית למיתון. גם באירופה סוף עידן הריבית השלילית מתקרב. עיקר תשומת הלב השבוע ליום רביעי: אצלנו מדד המחירים לצרכן (צפי 0.7%+) ובארה"ב הודעת ריבית הפד (צפי כרגע 0.5%+)

button

המשך עליית הנפט שומרת על האינפלציה בראש סדר היום: 06.06.22

דוח תעסוקה חזק מהצפוי בארה"ב העלה עוד את הצפי לעליות ריבית. העלייה במחירי הנפט צפויה להשפיע גם על עליית מדד יוני. התנודתיות צפויה להמשיך ללוות אותנו, לכן נדרש ניהול שמרני של תיק ההשקעות. בשישי - פרסום מדד המחירים לצרכן בארה"ב

button

למרות התיקון, הסביבה הכלכלית עדיין דורשת ניהול שמרני בתיק: 29.05.22

אחרי 7 שבועות של ירידות, העליות השבוע מחקו את הפסדי מאי ב-S&P 500. בנק ישראל מאיץ את קצב עליית הריבית. למרות העליות בשוק, התנודתיות תמשיך ללוות אותנו ולכן עדיין לא זמן להגדיל סיכון, אלא לנהל אותו באופן שמרני. בשני אין מסחר בארה"ב בשל יום הזיכרון

button

עוד שהפד מתמקד באינפלציה, באפט מגדיל חשיפה למניות ערך 22.05.22

S&P500 ירד זה השבוע השביעי ברציפות – לראשונה מאז 2011. מניות הערך קיבלו חיזוק מהדיווחים על באפט שהגדיל אחזקות בסיטיגרופ ואוקסידנטל. את הפגיעה הקשה ביותר השבוע ספג סקטור הצריכה הבסיסית עם ירידה של מעל 8%

button

השוק הישראלי ממשיך לשמור על תשואה עודפת מול העולם: 15.5.22

למרות הירידות החודש, השוק הישראלי שומר על ביצועים חזקים יותר מהעולם מתחילת 2022. S&P500 ירד זה השבוע השישי ברציפות – תופעה שלא ראינו למעלה מעשור. האינפלציה בארה"ב היתה גבוה מהצפי ונשארה מעל 8% .

button

חשש בארה"ב מעליית ריבית מהירה מדי, בישראל היא תעלה לאט - 09.05.22

הריבית בארה"ב עלתה ב0.5% והיא צפויה לעלות בשיעור דומה בשתי ההחלטות הקרובות. החשש בשווקים: העלאות ריבית חדות יובילו להאטה חדה מהצפוי. גם בישראל תעלה הריבית, אך בקצב נמוך מבארה"ב בזכות אינפלציה נמוכה יותר לצד נתוני מקרו ותעסוקה טובים

button

אפריל: החודש שבו התנתקה ת"א מהעולם: 02.05.22

בעוד ש-S&P500 ירד בחודש החולף כ9% והנאסד"ק ב-13%, ת"א 35 דרך במקום . עיקר הפגיעה בחודש החולף היתה במניות הצמיחה והטכנולוגיה, שחלקן איכזבו בדו"חות הכספיים והורידו תחזיות. השבוע צפויה עליית ריבית נוספת בארה"ב, הפעם עלייה של 0.5%

button

האינפלציה הגבוהה והריבית העולה בארה"ב פוגעות במניות הצמיחה : 25.04.22

אחרי שהאינפלציה בארה"ב העפילה ל-8.5%, החשש מעליית ריבית גבוהה מהצפוי ואינפלציה גבוהה לאורך זמן הפילו את וול סטריט. מניות הצמיחה והטכנולוגיה ספגו את עיקר הפגיעה ויעמדו השבוע במוקד עונת הדו"חות, מה שעשוי לייצר עוד תנודתיות.

button

לקראת עליית ריבית ראשונה בישראל: איטית יותר ונמוכה יותר: 11.04.22

מחר (שני) צפויה הריבית בישראל לעלות לראשונה זה 3 שנים, אך בהשוואה לארה"ב התהליך צפוי להיות איטי יותר והריבית תהיה נמוכה יותר – מה שיביא לפתיחת פער ריביות. קצב עליית הריבית בארה"ב גבוה יותר בשל עלייה מהירה יותר באינפלציה – בשלישי יפורסם מדד המחירים לצרכן שצפוי להצביע על קצב של 8.4% .

button

אחרי ביצועי היתר למניות בישראל ברבעון הראשון, מה צפוי ברבעון השני?04.04.22

שוק המניות בת"א סגר רבעון של ביצועי יתר על השווקים בעולם ועליית ריבית איטית יותר בישראל עשויה לתמוך בהמשך המגמה. דוח תעסוקה חזק בארה"ב מסמן שפל באבטלה ושיא בעליית השכר – וסולל את הדרך להמשך העלאת הריבית בקצב מהיר יותר.

button

נערכים למדדי מחירים גבוהים יותר בחודשים הקרובים: 25.03.22

השבוע האחרון של חודש מרץ נפתח על רקע צפי לעליית מחירי הדלק ומוצרים נוספים שיעלו את האינפלציה בטווח הקצר – מדד מרץ צפוי לעלות ב 0.7% . בעוד שבארה"ב פאוול מבהיר כי הוא ערוך להעלאת ריבית בקצב מהיר יותר, בישראל מתמחרים השווקים צפי ל4 העלאות ריבית השנה.

button

חגיגת פורים בבורסת ניו יורק - 20.03.22

הודעת ריבית ניצית של פאוול כשהאינפלציה ממשיכה להיות הגורם המשמעותי בקבלת ההחלטות. עקום התשואות עולה אך ממשיך להשתטח , האם ארה"ב לפני מיתון? בישראל פרסום מדד המחירים לחודש פברואר מעל הצפי (0.7%) האינפלציה הצפויה ל-12 החודשים הקרובים 3.2%

button

שוק האג"ח בעולם חוזר להתמקד בעליית הריבית הצפויה בארה"ב: 14.03.22

הסנקציות על רוסיה הזניקו את מחירי הסחורות לשיא והשיבושים בשרשרת האספקה נמשכים, אך התשואות ל-10 שנים בארה"ב חזרו לעלות – מה שמשקף את העובדה שהבריחה ל"מפלט בטוח" בגלל המלחמה נרגעה. הריבית בארה"ב צפויה השבוע (ד') לעלות ב-0.25% לראשונה זה 3 שנים.

button

למרות המשבר באוקראינה, הריבית בארה"ב תעלה כבר החודש _ 07.03.22

הבנק האמריקאי מוטרד מההתפתחויות, אך גם דו"ח התעסוקה לפברואר תומך בהתחלת תהליך העלאות הריבית כבר החודש. הסנקציות על רוסיה הזניקו את מחירי הסחורות ועמן את ציפיות האינפלציה הקצרות בעולם. האינפלציה הצפויה בישראל ב-12 החודשים הבאים 2.5%-2.6%

button

משבר שהזכיר לנו מחדש למה מסוכן למהר לפעול בימים כאלה. 28.02.22

ירידות חדות עקב המשבר באוקראינה התחלפו בעליות חדות בארה"ב בחמישי-שישי ומי שמיהר לצמצם חשיפה לא נהנה מהתיקון. השוק האמריקאי ממשיך לתמחר 6 העלאות ריבית השנה. בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי, אך לאור הצמיחה המהירה והאינפלציה הכין את הקרקע לכך שבחודשים הקרובים הריבית תחל לעלות באופן הדרגתי .

button

למרות הצמיחה והאינפלציה, בנק ישראל יחכה עם העלאת ריבית: 21.02.22

מחר (ב') צפויה החלטת ריבית ראשונה בישראל ל-2022, על רקע הזינוק בצמיחה ועליית המדד הגבוהה מהצפי. עליית הריבית בישראל תמתין להערכתנו עד לאחר שהריבית בארה"ב תעלה, במסגרת מאמצי בנק ישראל לבלום את התחזקות השקל. השוק בארה"ב מתמחר כבר 6 העלאות ריבית ב 2022.

button

הגרעון בישראל הצטמצם דרמטית – בארה"ב צפי למעל 5 העלאות ריבית: 14.02.22

ארה"ב, מדד המחירים לצרכן לחודש ינואר קבע שיא חדש ומגלם אינפלציה שנתית של 7.5% נתון הגבוה ביותר מאז 1982. פגישת חירום של הפד מחר ב 17:30 (שעון ישראל) . בישראל, ירידה דרמטית בגרעון הממשלתי בינואר מ4.5% ל 3.3%. השוק האמריקאי מתמחר מעל 5 העלאות ריבית הפד ב 2022 .

button

שבארה"ב כבר מצפים ל-5 עליות ריבית, העדפה לישראל מתחזקת- 06.02.22

שבוע מסחר תנודתי ופסימי בוול סטריט הסתיים בעליות. דו"ח התעסוקה מצביע על התעוררות הצמיחה בארה"ב. המניות בת"א ממשיכות לבלוט בזכות משקל גדול יותר למניות הערך. השוק האמריקאי מתמחר צפי ל5 העלאות ריבית ב-2022

button

נערכים לעליית ריבית בארה"ב כבר במרץ; בישראל עוד לא - 31.01.22

הודעת הפד הניצית בארה"ב והצפי ל5 עליות ריבית החל ממרץ, הביאו לירידות במניות ועליית תשואות. מתחילת השנה מדדי המניות בת"א ירדו פחות בזכות משקל גדול יותר למניות הערך.

button

בעקבות הירידות בוול סטריט ובת"א: שאלות ותשובות 23.01.22

מדדי המניות בישראל פתחו כצפוי את השבוע בירידות מתונות מאלה שנרשמו בוול סטריט – בעיקר מאחר שהמצב של ישראל שונה מזה של ארה"ב. תמחור נוח יותר, ריבוי מניות ערך וצפי לאינפלציה נמוכה יותר הם חלק מהגורמים התומכים בהגדלת חשיפה לישראל במניות ובאג"ח.

button

פתיחה חזקה של 2022 בת"א עם תשואה עודפת על המדדים בארה"ב: 16.1.22

אחרי ביצועים עודפים ב-2021, גם את 2022 פותח השוק הישראלי בביצועים חזקים מארה"ב. השוק האמריקאי מתמחר צפי ל-4 עליות ריבית השנה ומשקיעים מורידים סיכונים. מדד המחירים לצרכן בישראל עלה בדצמבר 0.3%+ ועלה ב-2021 ב-2.8%, הרמה הגבוהה זה כעשור, אך הנמוכה מבין השווקים המפותחים.

button

עליית התשואות בארה"ב מחייבת היערכות בחשיפה לאג"ח בישראל: 09.01.22

עליית התשואות המהירה בארה"ב מגדילה את התנודתיות בשוק ואת החשיבות של בחינת השקעה באג"ח בהתאם לשינוי במרווחים והעדפה של רכישת אג"ח לפדיון. בנק ישראל ממשיך לצדד במדיניות מוניטרית מרחיבה לאורך זמן – מה שעשוי לתרום להפחתת הסיכון לעליית תשואות.

button

אחרי שניצחה את 2021, האם ישראל תעשה זאת גם ב-2022? 03.01.22

שוק המניות הישראלי היה מהחזקים בעולם ב-2021 – וכרגע התמחור שלו עדיין מעניין בהשוואה עולמית. גם בשוק האג"ח נרשמו בישראל עליות מרשימות בקנה מידה עולמי, כאשר ב-2022 צפויה הריבית על השקל להישאר אפסית, גם אחרי שהריבית בארה"ב כבר תתחיל לעלות. האינפלציה בישראל צפויה לרדת בחודשים הקרובים – ולא תכריח את בנק ישראל למהר לפעול.

button

סומך על מי שמנהל את הכסף שלך? זה הזמן לבדוק!

למידע נוסף