אגף כלכלה ומחקר עוסק בכל התחומים הקשורים לניתוח מקרו-כלכלי ומספק ניתוחים ותחזיות לכל הגופים השייכים לקבוצת הראל וללקוחותיה.
אגף כלכלה ומחקר מבצע מעקב שוטף אחר התפתחויות ומגמות מקרו-כלכליות בשווקי ההון בישראל וברחבי העולם.
האגף מנוהל על-ידי עפר קליין, המנתח את הסביבה המקרו-כלכלית בארץ ומעבר לים, ואת השפעתה על אפיקי ההשקעות השונים.​​

השבוע בו נשברו שיאים חדשים במדדים המובילים - ולא רק בארה"ב 25.02.24

ציפיות לתחילת הורדת ריבית בארה"ב נדחו ליוני. ישראל – מחר (שני) פרסום ריבית בנק ישראל, צפי - ללא שינוי. אינבידיה מכה את התחזיות ומושכת את המדדים לשיא חדש. עונת הדוחות – 400 חברות דווחו – 78% הכו את תחזית הרווח.

ברוכה הבאה אל היעד- מה יעשה נגיד בנק ישראל בהחלטה הבאה? 18.02.24

אכזבה מנתוני CPI שיצאו גבוה מהצפי ומשכו את תשואות האג"ח כלפי מעלה. ישראל – מדד המחירים לצרכן לחודש ינואר הפתיע ונותר ללא שינוי. על אף הורדת הדירוג- השקל התחזק מול הדולר ב-2.1%. מחר (שני) לא מתקיים מסחר בארה"ב עקב חג הנשיאים

מדד S&P 500 עשה היסטוריה וחצה את רף ה-5000 - 11.02.24

מדדי המניות בארה"ב בשיא בהובלת מניות הטכנולוגיה. ISM שירותים ינואר יצא גבוה משמעותית מהצפי. Moody's הורידה את דירוג האשראי של ישראל ל A2. עונת הדוחות- מבין החברות שדיווחו כ-80% היכו את תחזית הרווח

הורדת הריבית מתרחקת? כלכלת ארה"ב ממשיכה להפגין עוצמה 05.02.24

דוח תעסוקה בארה"ב גבוהה משמעותית מהצפי. ריבית הפד ללא שינוי אך דברי הפד ציננו את ציפיות המשקיעים. המדדים בשיא חדש בהובלת מניות הצמיחה. 46% מחברות ה- s&p500 כבר דיווחו תוצאות.

הראלי בארה"ב הגיע לישראל – האם המגמה תימשך? 23.07.23

הראלי שהחל כראלי של חברות הטכנולוגיה בלבד, התרחב בהדרגה לסקטורים אחרים השבוע. עקום התשואות הדולרי נותר יציב. ברביעי הודעת הפד על העלאת ריבית ל 5.5%. המשך עונת הדוחות: בשלישי גוגל ומייקרוסופט וחמישי אמאזון.

האם הפד יכול כבר להכריז ניצחון במלחמתו על האינפלציה? 28.01.24

נתוני צמיחה בארה"ב גבוהים משמעותית מהצפי. האופטימיות בשוק המניות האמריקאי מחלחלת גם לשוק האג"ח. הנפט הגיע לשיא של חודשיים לאחר פגיעת החות'ים במכלית בים האדום. המשך פרסום דוחות בארה"ב- בשלישי מיקרוסופט וגוגל ובחמישי אפל ואמאזון

האם שוק האג"ח האמריקאי מתחיל לגלות אופטימיות? 21.01.24

מדד המחירים לצרכן לחודש דצמבר היה נמוך מהצפי. האופטימיות בשוק המניות האמריקאי מתחילה לחלחל גם לשוק האג"ח. מודיס צפויה להוריד דירוג לישראל לA2. המשך פרסום דוחות בארה"ב- ברביעי טסלה ובחמישי אינטל.

הודעת ריבית בישראל - מה יחליט נגיד בנק ישראל? 10.07.23

בארה"ב ירידות על רקע נתונים כלכליים מעורבים. עקום התשואות הדולרי ממשיך לעלות ותשואת Y10 חצתה את ה 4%. ב-10.7.23 הודעת ריבית בישראל ובשישי מדד יוני צפי לעלייה של 0.2%+ בשישי פרסום מדד CPI שצפוי לתת איתות נוסף לירידה באינפלציה.

למרות אכזבת המשקיעים מנתוני האינפלציה- המדדים חזרו לרמות שיא 14.01.24

האינפלציה בארה"ב עלתה בדצמבר בקצב גבוה מהצפוי. ירידה בשיפוע עקום התשואות Y-10Y2 לרמות הקרובות ל0%-. ישראל- שוק האג"ח רותח, גיוס חוב בהיקף של 13.9 מיליארד מתחילת השנה. מחר (שני) לא מתקיים מסחר בארה"ב עקב Day King .L Martin ובישראל פרסום מדד המחירים לצרכן

מה הביא לסיום רצף של 8 שבועות ירוקים בארה"ב? 25.06.23

פאוול: צפויה עוד דרך ארוכה עד שהאינפלציה תתייצב ברמה נמוכה. עקום התשואות נשאר ברמת שיא, שיפוע 2-10 התרחב לשפל. שרת האוצר ילן רואה סבירות נמוכה יותר למיתון. בבריטניה הריבית עלתה מעל הצפי.

מה הביא לפתיחת שנה שלילית בארה"ב? 07.01.24

הפרוטוקולים של ישיבת הפד האחרונה ציננו את הציפיות להורדות ריבית מואצות וקרובות. דו"ח תעסוקה חזק מהצפי הגביר את החשש שהורדת הריבית תדחה. ישראל – הורדת ריבית ראשונה מאז 2020. עקום התשואות – עליה קלה בתשואות, US2Y עלתה מ-4.25% ל-4.4%

האם החלטת הפד לא להעלות ריבית תשפיע על החלטת נגיד בנק ישראל?18.06.23

האופטימיות בשווקים נמשכת- זה היה השבוע הכי חזק מאז חודש מרץ. שבוע גדוש בפרסום נתונים כלכליים טובים מהצפי. הפד דילג על העלאת ריבית החודש אך יצא עם תחזית ניצית יחסית קדימה. מחר 19.06.23 לא יתקיים מסחר בארה"ב עקב יום השחרור מעבדות

כך מסיימים שנה - שבוע חיובי תשיעי ברציפות! 01.01.24

שבוע תשיעי חיובי ברציפות – הרצף הארוך ביותר מאז 2004. לקראת ינואר תוכנית הנפקות של החשכ"ל בהיקף של 19 מיליארד ש"ח. מחר (שני) הודעת ריבית בנק ישראל צפי -לל"ש, מה חושב השוק? עקום התשואות – המשך ירידה בעיקר בקצרים. מחר (יום שני) לא מתקיים מסחר בחו"ל

הודעת פד נוספת בפתח- האם פאוואל יפתיע את השווקים? 12.06.23

האופטימיות בשווקים ממשיכה ושוק המניות בישראל ובארה"ב במגמת עלייה השבוע. שבוע חשוב לפנינו גדוש באירועים כלכליים. יום שלישי יפורסם מדד CPI בארה"ב, יום רביעי הודעת הפד ויום חמישי פרסום המדד בישראל. השקל זינק השבוע מעל ל-4% אל מול הדולר.

"ראלי סנטה קלאוס" בעיצומו- שבוע שמיני ברציפות של עליות 24.12.23

שבוע שמיני חיובי ברציפות – הרצף הארוך ביותר מאז 2017. השקל התחזק השבוע מול הדולר ב 1.8%, וכרגע הוא מאבד מולו רק 2.6% מתחילת השנה. PCE ליבה לחודש נובמבר 0.1% נמוך מהצפי. עקום התשואות – המשך ירידה לכל אורך העקום

היכן המיתון? דוח תעסוקה חזק בארה"ב משדר כי המיתון לא נראה באופק 04.06.23

אישור הסכם העלאת תקרת החוב נתן למשקיעים תחושה טובה לגבי השוק. דוח תעסוקה חזק העלה את ההסתברות להעלאת ריבית ביולי מ-10% לפני חודש ל-68% האינפלציה בגוש האירו ממשיכה לרדת, דבר שלהערכתנו לא ימנע מהבנק המרכזי להעלות את הריבית בעוד כשבועיים.

האם מדיניות “Higher for Longer” מתקצרת? 17.12.23

הודעת ריבית יונית נתנה רוח גבית לעליית s&p500 לשיא חדש. הדולר נחלש ב 1.4% מול סל המטבעות וב-0.8% מול השקל. עקום התשואות הדולרי צנח לכל אורכו. הריבית בגוש האירו ללא שינוי, לא דנו על הורדת ריבית אפשרית

האינפלציה עוד פה ובארה"ב מתמחרים מחדש , עוד כמה העלאות ריבית צפויות לנו? 28.05.23

האינפלציה לא מוותרת-פרסום נתוני מדד ה-PCE מעלים ספקות בקרב המשקיעים. איך הפך סקטור השבבים לבעל חשיבות אסטרטגית בתחום הטכנולוגיה? מדד S&P 500 חצה את רף ה- 4,200 לראשונה מאז אוגוסט 2022. תקרת החוב- הושג הסכם עקרוני שיוגש לאישור השבוע ביום רביעי

שבוע תשיעי למלחמה- מדדי המניות בת"א חוזרים לרמתם טרום המלחמה 10.12.23

שבוע שישי ברציפות של תשואות חיוביות בארה"ב. אינדיקטורים כלכליים חיוביים שהתפרסמו בשישי חיזקו תרחיש של "נחיתה רכה". עקום התשואות הדולרי עלה מעט בחלקו הקצר ובארוך נותר ללא שינוי. השבוע ביום ג' פרסום מדד CPI וביום ד' הודעת ריבית הפד, צפי ללא שינוי.

הודעת ריבית של בנק ישראל אחרונה לשנת 2023-האם תהיה הפתעה? 26.11.23

בחודש נובמבר ממשיך המומנטום החזק במניות בארה"ב ובארץ. מחר-הודעת ריבית בנק ישראל אחרונה לשנת 2023, הצפי ללא שינוי. דוחות השבוע: בשני דיסקונט עזריאלי, בשלישי מזרחי ביג, ברביעי לאומי בינ"ל הפניקס אשטרום, בחמישי מבנה שטראוס.

השקל מתחזק, האינפלציה הייתה בצפי – מה תהיה החלטת הנגיד שבוע הבא? 19.11.23

שבוע אופטימי נוסף בשוק המניות המקומי עם עליות במדדי המניות והאג"ח. כוכב בשבוע – השקל התחזק מול הדולר בכ-3%. עקום התשואות בארה"ב עלה לאחר פרסום מדד CPI. נפט 76$ (6.5%- בנובמבר) בהשפעת החלשות צפי הביקושים.

האם ההשפעה של העולם על השווקים בישראל גדולה מהשפעת המלחמה? 12.11.23

שבוע אופטימי נוסף בשוק המניות המקומי עם עליות במדדי המניות והאג"ח. חברת הדירוג מודי'ס הורידה את תחזית האשראי של ארה"ב ל"שלילית". עקום התשואות בארה"ב עלה מעט לאחר נאום פאוול. בנק ישראל מכר באוקטובר 8 מיליארד $ כדי למתן תנודות שע"ח- האם המהלך הצליח?

הבורסה בת"א והשקל מאותתים: "ביחד ננצח!" 07.11.23

השבוע החולף הפיח אופטימיות רבה בשוק המניות המקומי עם עליות חדות במדדי המניות והאג"ח. הפד הותיר את הריבית בארה"ב ללא שינוי. עקום התשואות בארה"ב בירידה חדה שמובילה לזינוק חד בשווקי המניות. פרסום נתוני הלמ"ס בארץ מאותתים על צמיחה איטית במשק הישראלי.

קצב צמיחה מרשים, אינפלציית הליבה בירידה - מה יחליט הפד ביום רביעי? 29.10.23

עליית התשואות בארה"ב לחצה את תשואות באג"ח הממשלתי כלפי מעלה. אחרי פיץ' ומודיס גם P&S הכניסו את דירוג האשראי של ישראל למעקב שלילי. ארה"ב, עקום התשואות ממשיך להיות תנודתי תשואת Y10 US4.85%. יום רביעי פרסום ריבית הפד, להערכתנו תישאר ללא שינוי.

הפד ממשיך בהשהיית העלאות הריבית, מה יעשה נגיד בנק ישראל מחר? 22.10.23

השוק כבר לא יכול להתעלם מעליית התשואות וגורר את המדדים כלפי מטה. אחרי פיץ' גם מודיס הכניסו את דירוג האשראי של ישראל למעקב שלילי. ארה"ב, עלייה חדה בעקום התשואות- תשואת Y10 USחזרה ל-4.9%. מחר 23.10.23 פרסום ריבית בנק ישראל, להערכתנו תישאר ללא שינוי

מלחמה וכלכלה- האם אנחנו לפני הורדת ריבית ראשונה? 15.10.23

בצל המלחמה בעזה ירידות חדות במדדי המניות ומנגד עליות באג"ח הממשלתי בעיקר השקלי. מהפך- אג"ח ממשלת ישראל מתמחר 4 הורדות ריבית שנה קדימה. ארה"ב, שיפוע עקום התשואות מתמתן משמעותית.

בצל המלחמה בעזה, עד כמה המשקיעים צריכים לדאוג? 08.10.23

בצל המלחמה בעזה ירידות חדות במדדי המניות אך האם הירידות יימשכו לאורך זמן? המשבר תופס את השוק המקומי בנקודה רגישה, שבה אנו מתמודדים עם אינפלציה גבוהה וחשש מעליית תשואות. ארה"ב, עליות במדדים המובילים בהובלת מניות הצמיחה.

נתוני מאקרו מעידים על עוצמת הכלכלה-ממה חוששים המשקיעים? 10.09.23

ארה"ב –פרסום דו"חות כלכליים שהראו עד כמה הכלכלה חזקה, משכו את המדדים מטה. סעודיה ורוסיה הודיעו שימשיכו במהלך הקיצוץ של התפוקה של הנפט עד סוף השנה. התשואות הדולריות חוזרות לעלות לרמות שיא בעיקר בטווחים הקצרים. הדולר השלים 8 שבועות רצופים של עליות.

האם הריבית בישראל הגיעה לשיא? מה יחליט מחר נגיד בנק ישראל? 03.09.23

ארה"ב – שבוע חיובי נוסף על רקע נתוני מאקרו חלשים. דוח תעסוקה פושר – שוק העבודה מתקרר אך עדיין הדוק. עקום התשואות הדולריות ירד מעט על רקע ציפיות לסיום העלאת הריבית. מחר (שני) הודעת ריבית בישראל – צפי ללא שינוי, אין מסחר בארה"ב עקב Labor Day

לאור נתוני המאקרו החזקים, האם ההידוק יהיה אגרסיבי מהצפוי? 26.02.23

נתוני מאקרו חזקים מערערים את המשקיעים ומושכים את מדדי המניות מטה. תחזיות השוק לריבית היעד עולות בהשפעת הנתונים. עקום תשואות האג"ח ממשיך לעלות, השוק מתמחר כעת ריבית יעד של 5.4% עד סוף יולי.

האינפלציה בדעיכה אך הפד לא מתרגש- האם יעלה את הריבית בספטמבר? 27.08.23

ארה"ב – סיום חיובי לאחר 3 שבועות של ירידות. נאום ניצי של הפד- לא פוסל המשך העלאת ריבית בהתאם לצורך. עקום התשואות ממשיך לעלות על רקע האינפלציה שרחוקה עדיין מהיעד. בשבוע הקרוב סוף עונת הדוחות בת"א

הנהירה אל הדולר- עד מתי יימשך הפיחות ועד כמה ישפיע על החלטת הנגיד? 20.08.23

ארה"ב – שבוע שלישי של ירידות על רקע המשך עליית תשואות האג"ח/ עקום התשואות ממשיך לעלות בהשפעת חששות מהגרעון השוטף והחלשת הביקוש מצד זרים. ישראל: דעיכת קצב האינפלציה לאחר מדד יולי 0.3% וצמיחת תמ"ג ב H1/233.3%. הדולר ממשיך להתחזק ומשלים עליה של 7.5% מול השקל מתחילת השנה.

האינפלציה בארה"ב דועכת – אז למה השווקים יורדים? 13.08.23

התמתנות קצב אינפלציית הליבה לצד עליית התביעות לתשלומי אבטלה ממתנת את הציפיות לעליית ריבית נוספת. גם השבוע בניגוד לשווקי העולם, מגמה חיובית בשווקי הארץ. עקום התשואות עלה בהשפעת הנפקת US30Y חלשה. השבוע - בשלישי פרסום מדד המחירים לצרכן בישראל (צפי 0.5%+).

נתוני מאקרו מאכזבים בארה"ב-האם ישפיעו על העלאת הריבית בספטמבר? 06.08.23

פרסום דו"ח תעסוקה נמוך מהצפוי תורם לירידות בשווקי ארה"ב. בניגוד לשווקי העולם, מגמה חיובית בשווקי הארץ. באנגליה-העלאת ריבית נוספת של 0.25% מובילה את הריבית לשיעור של 5.25%. בחמישי האחרון-עדכון מדדים חודשי בשוק המקומי עם מחזור גבוה.

המיתון בארה"ב ירד מהפרק – איך זה ישפיע על השווקים בהמשך? 30.07.23

הודעת ריבית בארה"ב- הריבית תוכל לרדת כבר ב 2024. עקום התשואות הדולרי עלה השבוע – US10Y הגיע ל 4%. החלטת הבנק המרכזי היפני לאפשר לתשואה על האג"ח ל 10 שנים לעלות ל 1%. ישראל- ירידות חדות-מודיס' מזהירה מסיכון חריג עקב התמשכות מתחים פוליטיים וחברתיים

שבוע של חדשות מצוינות לאינפלציה- איך זה ישפיע על המדדים? 16.07.2023

המומנטום החיובי התחדש בזכות נתוני האינפלציה נמוכים מהצפי. עקום התשואות הדולרי ירד ותשואת Y2 ירדה חזרה מתחת ל 4.8%. ריבית בנק ישראל ומדד המחירים לחודש יוני ללא שינוי – איך זה ישפיע על החלטת הנגיד?. המשך עונת הדוחות: ברביעי TSLA.

חצי שנה של עוצמה במניות מאחורינו, מה צופה לנו המחצית השנייה? 02.07.23

חודש יוני מסתיים במגמה חיובית מאוד בשווקי המניות בארה"ב ובישראל. לעומת זאת, שוק האג"ח בארה"ב מצייר תרחיש שונה. ביום שני מסחר חלקי בארה"ב ובשלישי לא יתקיים מסחר לרגל חג העצמאות האמריקאי.

בפעם העשירית ברציפות ריבית בנק ישראל תעלה - האם זו הפעם האחרונה? 21.05.23

כולם מדברים על מיתון, על עוד העלאות ריבית, ו... הנסד"ק 100 בשיא של 13 חודשים. הנגיד פאוול הרגיע את השוק כשאמר שלא תהייה ככל הנראה העלאת ריבית בחודש יוני. בישראל מדד מחירים גבוה מהצפי, שיעור צמיחה בצפי ושוק עבודה חזק- בכמה תעלה הריבית מחר?

המדדים בת"א פתחו מבערים ומצמצמים פערים מול ארה"ב– האם המגמה תמשך? 14.05.23

המו"מ בין הרפובליקאים לדמוקרטים בסוגיית פתרון משבר העלאת תקרת החוב נמשך. בעוד שהתנודתיות בשוק המניות נמוכה, שוק האג"ח מפגין לחץ. דירוג S&P לישראל ללא שינוי- AA- עם אופק יציב...

האם הריבית תישאר גבוהה לאורך זמן? 07.05.23

הפד העלה את הריבית ל5.25% ויבחן את המדיניות בעתיד לפי הנתונים. הצורך לאשר את העלאת תקרת החוב עד 1.6 לוחץ את התשואות הקצרות. גוש האירו: הריבית עלתה ל3.25%. השבוע בשישי הודעת דירוג אשראי לישראל של s&p.

המשבר בבנקים ממשיך להכות גלים - מה יעשה הפד ביום רביעי? 19.03.23

השווקים מתמחרים מחדש את מתווה הריבית וצופים ריבית של 4% עד סוף 2023. שבוע עצבני נוסף לעקום תשואות האג"ח עם תנועה יומית של 0.2% ב US2Y. בעקבות קריסת הבנקים הפד הזרים השבוע לבנקים 300 מיליארד דולר להבטחת פיקדונות בבנקים.

המומנטום החיובי ממשיך, האם זה הזמן לחזור לשוק? 22.01.23

נתוני מקרו חלשים מחזקים תרחיש התקררות של הכלכלה. על רקע החשש ממיתון, תשומת לב מופנית להערכות לגבי מידת הצמיחה בהכנסות וברווחיות החברות. נתוני האג"ח מתמחרים הורדת ריבית כבר בשנה הנוכחית.

קצב האינפלציה בישראל מתקרב לארה"ב, כיצד זה ישפיע על הריבית? 18.12.22

תחזיות להתקררות מהירה של הכלכלה לצד המשך אינפלציה גבוהה בשנה הקרובה לוחצות את שווקי המניות. מדד המחירים לצרכן נובמבר מוכיח שהאינפלציה עוד כאן אבל מאיטה. הפד מעלה ריבית לאחר CPI נמוך מהצפי.

ירידות חדות בתשואות האג"ח הביאו איתן אופטימיות בקרב המשקיעים 03.12.23

חודש נובמבר החודש החזק ביותר מאז 2008. תשואת האג״ח ל-10 שנים ירדה בחדות במהלך נובמבר והגבירה את הסנטימנט החיובי בשוק המניות. אינדיקטורים כלכליים חיוביים שהתפרסמו בחמישי מצביעים על צינון האינפלציה. ריבית בנק ישראל לל"ש אך אי הוודאות נותרה גדולה מאוד.