>

​​​​​​דו"ח תעסוקה חזק, המשק האמריקאי הוסיף 303 אלף משרות בחודש מרץ. השוק מעריך כי נראה את ההורדה הראשונה בספטמבר. נפט ברנט 91$ - שיא מאז אוק' 23' בהשפעת המתיחות במזה"ת. מחר (יום ב') הודעת הריבית ב"י- צפי השוק לל"ש.

​ארה"ב - שוק המניות בארה"ב הפגין חולשה בשבוע החולף על רקע עליית התשואות כשמדד s&p500 ירד ב-1% ומדד הנאסד"ק ירד גם הוא ב-0.8% מנגד בעוד ה S&P 500 ירד סקטור האנרגיה עלה ב 3.9% על רקע עלייה של 4.5% במחירי הנפט הנובעת ממאי היציבות אצלנו שמשפיעה מיידית על מחיר הדלק בתחנות בארה"ב וכן פוגעת בכיסם של הצרכנים. עלייה במחיר הנפט זה הדבר האחרון שהנשיא ביידן צריך כרגע, ולפי דיווח ממצרים הוא פנה לקטר ללחוץ על חמאס להמשיך במו"מ.

דוח תעסוקה חזק מהצפי דבר שהביא להתמתנות בציפיות להורדת ריבית ביוני וכן בציפיות לסך הורדות הריבית עד סוף שנת 2024. המשק האמריקאי הוסיף 303 אלף משרות בחודש מרץ (צפי 212 אלף משרות)  ממוצע 3 חודשים אחרונים 276 אלף. שיעור אבטלה 3.8% (צפי 3.9% פבר' 3.9%), שינוי בעלות שכר ממוצע לשעה (שנתי) 4.1%  (צפי 4.1% פבר' 4.3%) מדובר ברמות שמקרבות אותנו לרמה הנורמלית אך עדיין מדובר על התייקרות ריאלית של השכר. משרות פנויות מרץ M8.76 (צפי  M8.76 פבר' M8.75).  

במרץ מדד מנהלי הרכש של מכון ISM עלה ל 50.3 מעל לציפיות המוקדמות. אמנם הנתון לא מרשים במיוחד כאשר קריאה מעל 50 מצביעה על התרחבות, אך זו הקריאה החיובית הראשונה לאחר 16 חודשים רצופים של סנטימנט שלילי בענף. בהודעתו לאחר פרסום הדוח, פאוול אמר כי הם לא צופים שיהיה מתאים להוריד את הריבית עד שיהיה לפד ביטחון רב יותר כי האינפלציה נעה מטה בדרך ל-2%. אם ההתפתחויות הכלכליות  יתאמו את התחזיות אז יחלו להוריד את הריבית בהמשך השנה. אחרי שדו"ח התעסוקה הצביע על כך שהכלכלה החזקה וכי המשק האמריקאי ממשיך לצמוח התשואה על אג"ח לשנתיים עלתה מ 4.6% ל 4.75% והתשואה על האג"ח ל 10 שנים עלתה מ 4.2% ל  4.40%. בעקבות הדו"ח, השוק מתמחר כעת הורדות ריבית של 0.65% השנה, פחות מהתחזית של הפד לפני חודש. השוק מעריך כי נראה את ההורדה הראשונה בספטמבר והריבית הצפויה בסוף 2024 עומדת על 4.75%. 

אופטימיות במזרח -סקר החברות של הבנק המרכזי ביפן הראה שיפור משמעותי בסנטימנט חברות השירותים הגדולות ברבעון הראשון השנה, זאת לאור הזינוק בתיירות (גם כתוצאה של הפיחות במטבע והחזרה של התיירות מסין), לצד המשך השיפור בצריכה הפרטית ובפעילות בשוק הנדל"ן. המדד המקביל של ענף התעשייה ירד קלות אך עדיין נותר בטריטוריה חיובית לאור המשך הצמיחה ביצוא. הנתון מעלה את ההסתברות שהבנק המרכזי ימשיך להעלות את הריבית גם ברבעון הבא. 

ישראל, שבוע המסחר בת"א נצבע באדום לכל רוחב הגזרה בהובלת מניות הבנקים והנדל"ן על רקע התחחמות הגזרה בצפון ואל מול איראן. מדד ת"א 90 ומדד ת"א 35 ירדו 2.8% כל אחד, מדד ת"א בנקים צלל 5% ומדד ת"א נדל"ן סגר את השבוע עם ירידה של 4.4%. בגזרת האג"ח ראינו מגמה שלילית בעיקר באג"ח המממשלתי הארוך,  בלטו לחיוב הצמודים הקצרים על רקע העלייה בציפיות האינפלציוניות. 

שיעור אבטלה נמוך וצריכה פרטית חזקה ברבעון הראשון, המשך השנה יהיה יותר מאתגר- האינדיקאטורים האחרונים בישראל מצביעים על צמיחה מהירה של הצריכה הפרטית (ללא רכבים) ברבעון הראשון השנה. כך גם על פי הנתונים הראשוניים של מדד סך ערך הרכישות בכרטיסי אשראי לחודש מרץ המצביעים על גידול מהיר לרמות שיא (לאחר התמתנות מסויימת בחודש פברואר). יחד עם זאת, יש לציין שחלק מהשיפור כולל אפקט חד פעמי של השלמת רכישות שלא נעשו ברבעון הקודם על רקע המלחמה. בנוסף, למרות ההיחלשות בחודשים האחרונים, שוק העבודה בישראל נותר הדוק - שיעור האבטלה בפברואר בגילאי העבודה העיקריים (25 עד 64) נותר ברמה נמוכה היסטורית של 3.0%.

במבט קדימה לרבעונים הבאים אנו צופים האטה בקצב הצמיחה והיחלשות בשוק העבודה הנובעים מאי-הוודאות הכלכלית כתוצאה מהתמשכות המלחמה לצד הריבית הגבוהה (הארוכה והקצרה), שמהוות משקולת שלילית גם על הצריכה וגם על שוק העבודה. כתוצאה מכך, ולאור המאפיינים הייחודיים לישראל, בהם קצב האינפלציה הנמוך ביחס לרוב מדינות העולם, מחר יום ב' להערכתנו יש הסתברות טובה שבנק ישראל יפחית את הריבית ב-0.25% אך מצד שני, המדיניות הפיסקלית המרחיבה והשינויים החדים בשער החליפין יאפשרו לבנק ישראל גם להמתין להחלטה הבאה במאי.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו.  ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע. 

כלים נוספים