>

 מדדי המניות בארה"ב בשיא בהובלת מניות הטכנולוגיה. ISM שירותים ינואר יצא גבוה משמעותית מהצפי. Moody's הורידה את דירוג האשראי של ישראל ל A2.  עונת הדוחות- מבין החברות שדיווחו כ-80% היכו את תחזית הרווח

​​​​​ארה"ב - מדד הS&P 500 סגר מעל רף ה 5,000 זו פעם ראשונה. עלייה מחודשת במניות הטכנולוגיה אפשרה למדד ה S&P 500 לחלוף על פני ציון הדרך זה. המדד חצה את הרף על רקע תקוות שהפד יוכל בקרוב להוריד ריבית, מה שיביא לשיפור ברווחיות החברות. המדד עלה ב 14 מתוך 15 השבועות האחרונים, זהו שיא שלא ראינו זה 50 שנה. בשבוע החולף עלה הS&P 500 ב 1.4% והנסד"ק הוסיף 2.3% כאמור בהובלת מניות הטכנולוגיה.

המומנטום החיובי נמשך לאורך זמן  בעיקר על רקע התרשמות המשקיעים כי ההאטה ו/או המיתון שדובר עליהם רבות בתחילת 2023 לא נראים באופק.

מדד ISM שירותים ינואר 53.4 (צפי 52.0 דצמ' 50.5 ) זהו נתון המאותת על חוזקו של השוק הצרכני וכן מרחיק את צפי התחלת הורדת הריבית בארה"ב.

"שבע המופלאות" עלו מתחילת השנה  ב 12.3%, מניית אנבידיה עלתה ביום שישי ב 3.6%. שווי השוק שלה כבר גדול יותר משווי השוק של מדד הדאקס בגרמניה, המניה מושכת אחריה את כל סקטור השבבים שנותן תשואות עודפות על ה S&P 500.  

עקום התשואות הדולריות-
האג"חים מחפשים כיוון והשבוע כאשר התשואה על האג"ח הממשלתי לשנתיים עלתה מ 4.37%  ל 4.49%, תשואת האג"ח ל-10 שנים עלתה מ-4% ל-4.2%. לפני החלטת הריבית של מרץ יש לנו עוד דוח תעסוקה, כך שהכול עדיין פתוח. כזכור בעבר הורדות ריבית אירעו רוב הזמן על רקע לחץ של חולשה כלכלית. זה לא המצב הפעם, מה שיאפשר לפד להמתין כדי לוודא שהמשק אינו "חם מידי". הציפיות להורדת ריבית במאי ולריבית 4.5% בסוף 2024.

עונת הדוחות-כ80% מהחברות שדווחו הכו את תחזית הרווח (ממוצע 74% בעשור האחרון). צמיחה ברווח של 6.5% לעומת אשתקד – המהירה ביותר מאז אמצע 22' וגבוהה משמעותית מהנון שאליו כיוונו האנליסטים. (צמיחת הרווח של 7 המופלאות עומד על 55%). אפירם (AFRM) ירדה ב 10.9%, למרות שהחברה דיווחה על הפסד שהיה קטן מהצפי ועל הכנסות שהיו גבוהות מהצפי והעלתה תחזית קדימה. ביום חמישי המניה כבר עלתה ב 10.3%, כשהיא צופה את הדו"ח החזק. קלאודפלייר (NET) עלתה ב 19.5% אחרי שהרווח למניה היה גבוה ב 24% מהצפי. פפסי (PEP) ירדה ב 3.6%. ההכנסות היו נמוכות יותר מאשר בשנה שעברה ונמוכות ב 1.7% מצפי האנליסטים.

ישראל- השוק בארץ עדיין מחפש כיוון, המדדים בת"א סיימו במגמה חיובית. מדד ת"א 90 מוביל את שוק המניות כאשר החברות שבולטות במדד הינן חברות מענפים וסקטורים שונים לדוגמא מניית נאייקס (ענף הטכנולוגיה) שעלתה השבוע 5.5% ומתחילת החודש זינקה בכ-33%, שופרסל (ענף מסחר ושירותים) עלתה השבוע 15.9% על רקע נושא השליטה בחברה, ומתחילת החודש עלתה 27.3% ומניית בית זיקוק אשדוד (ענף אנרגיה) עלתה השבוע 23.4% על רקע הכרזה על דיווידנד חריג של 55 מיליון. שוק האג"ח סיים שבוע חיובי הן בממשלתי והן בקונצרני. בלט לחיוב גם השבוע האפיק הצמוד עם עליות של עד 1%. מדד אג"ח CoCo בנקים עלה השבוע ב-0.8% ומתחילת השנה עלה 1.3%.

דוח מודי'ס שפורסם בשישי בלילה כלל הורדת דירוג ואופק שלילי. הורדת הדירוג היתה צפויה ורובה כבר תומחר בשוק האג"ח, אבל האופק השלילי הוא הפתעה לרעה. המשמעות שלו היא שכלכלני מודי'ס משאירים להם פתח להורדה נוספת של הדירוג. הדוח כלל הערכות-תחזיות קשות בקשר למצב הפוליטי והחברתי בארץ. מודי'ס ציינה כי הנתונים הכלכליים מפתיעים לטובה באופן יחסי, אך הכלכלנים חוששים מהמצב החברתי שעלול להשליך על הכלכלה המקומית. שער הדולר צפוי לעלות בעקבות דוח מודי'ס מאחר וכל חשש או אי ודאות מתורגמים לביקושים לדולר כמו כן בהנחה שחברת הדירוג s&p תמשיך את המגמה של מודי'ס ותוריד גם היא את דיורג האשראי של ישראל אנו צופים ירידה גם בדירוגי הבנקים.

נתוני הצריכה הפרטית לסוף 2023 הראו שיפור משמעותי בהשוואה לחודשיים הקודמים. בדצמבר מדד ערך הרכישות בכרטיסי אשראי עלה ב-12% ומדד פדיון רשתות השיווק עלה ב-8% לשיא חדש (מנוכה עונתיות). סביר להניח שחלק מהשיפור בדצמבר הוא כתוצאה של השלמת רכישות שלא נעשו בחודשיים הראשונים של המלחמה. גם שוק העבודה ממשיך להתאושש ובמקביל לירידה במספר הדרישות השבועיות לדמי אבטלה, גם מספר משרות השכיר של עובדים ישראלים רשם שיפור קל בדצמבר של כ-2% (לאחר הירידה בחודשיים הקודמים). הנתונים הראשוניים לינואר מצביעים על המשך השיפור, אם זה ברכישות בכרטיסי אשראי ואם זה בהמשך ירידה בדרישות השבועיות לדמי אבטלה, איתות חיובי לצמיחת הצריכה הפרטית ברבעון הראשון של 2024.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו.  ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים