>

​​​​​מדד s&p500 השלים 3 שבועות רצופים של עליות. דוח תביעות ראשוניות לדמי אבטלה בארה"ב הצביע על  231k (מעל הצפי). בישראל- המשך מגמה חיובית מדד ת"א 125 הוסיף כ-3%. השבוע ברביעי פרסום מדד המחירים לצרכן אפריל (צפי 0.6%) וגם CPI (צפי 0.3%)​

ארה"ב- מדד ה-S&P 500 השלים 3 שבועות רצופים של עליות עם עלייה של  1.9% ונמצא רק 0.8% מתחת לשיא כל הזמנים שלו, מדד הדאו ג'ונס השלים עלייה של 8 ימים ברציפות ורחוק רק ב-1.2% מרף ה-40 אלף.

דו"ח תביעות ראשוניות לדמי אבטלה בארצות הברית הצביע על 231k תביעות, מעל הציפיות המוקדמות שצפו עלייה מתונה יותר של 212k. שיעור התביעות החוזרות ירד מעט מעבר לצפי ועומד על 1785k תביעות.

עקום התשואות נותר יציב למעט התשואות הקצרות (US2Y) שעלו מעט מ-4.8% ל-4.87%.

האינפלציה בגוש האירו ממשיכה להתמתן והורדת הריבית מתקרבת, אינפלציה ירדה ל-2.4% באפריל (על פי האומדן הראשוני), הרמה הנמוכה ביותר מאז קיץ 2011!!! אם כי מעט מעל להערכות המוקדמות. בניכוי מחירי המזון והאנרגיה האינפלציה ירדה ל-2.7% והתחזיות האחרונות הם שהמגמה תימשך בעקביות (אם כי בקצב איטי). לכן, למרות הדחייה בהפחתת הריבית בארה"ב אנו מאמינים שיש הסתברות גבוהה שנראה את הריבית בגוש האירו יורדת בחודש הבא.

ישראל – המשך מגמה חיובית זה שבוע שלישי ברציפות, מדד ת"א 35 סיים את השבוע עם עליה של 3.3%+ ומדד ת"א 125 הוסיף  3.14%, לאור המתיחות הביטחונית שהולכת וגוברת האם מדד ת"א 125מתנהג בצורה לא הגיונית? המדד מתנהג כפי שהתנהגו מדדי מניות בעבר כשהיו משברים גיאופוליטיים. יורד בתחילה, ואז מתאושש כשהיינו עדיין בעיצומו של המשבר. את העליות הובילו המניות הדואליות וכתוצאה מכך ראינו עליה מרשימה במדד ת"א טכנולוגיה שעלה כ-6%.

אחת המניות הבולטות השבוע היא מניית נקסט ויז'ן (לא דואלית) שעלתה השבוע כ-14%, החברה פועלת בתחום מצלמות לרחפנים שזהו תחום מאוד צומח באפיק התעשיות הביטחוניות בארץ ובעולם. בשנת 2023 החברה צמחה 100% בהכנסות והגיעה להכנסות של 52 מ"ד עם שיעור רווחיות נקי גבוה של כ-53% מה שגזר רווח של כ-27 מ"ד עם צמיחה יפה מרבעון לרבעון. החברה צופה לצמוח השנה כ-70% בהכנסות ולהגיע ל-88 מ"ד הכנסות .ההנחה שלנו ששיעור הרווחיות לא ירד ולכן הרווח לשנת 2024 גוזר מכפיל לחברה של 21 (מכפיל סביר יחסית לקצב הצמיחה הנוכחי). בשבוע החולף דיווחה החברה על הזמנה חדשה מצד שלישי בסכום של 7.4 מיליון דולר, מה שמציב את סך ההזמנות המדווחות מעל 44 מיליון דולר, מחצית מהיעד השנתי שלה.

מניות נדל"ן - בארה"ב וגם בישראל התשואות הגבוהות והקשיים בתחום המשרדים מכבידים על מניות הנדל"ן. מתחילת השנה ירד מדד הנדל"ן המניב ב 6.3% בהשוואה לעלייה של 7.2% במדד ת"א 125.

בגזרת האג"ח גם השבוע נהנו המשקיעים מרווחי הון הן במשלתי והן באג"ח הקונצרני אולם, בשונה מהמהגמה בשבועיים

האחרונים אז העליות התמקדו באפיק הצמוד, העליות השבוע היו הן באפיק הצמוד והן באפיק השקלי.  

טורקיה הודיעה על הקפאת סחר הסחורות עם ישראל, זאת תוך הפרה של הסכמי הסחר בין המדינות (ופגיעה ביצואנים הטורקים). הדבר יתרום לעלייה באינפלציית המוצרים המיובאים, אם כי לא באופן סימטרי. עיקר הפגיעה תורגש בענפי הבנייה, המזון והציוד החשמלי כאשר רכישה מספקים חלופיים או שינוע הסחורות דרך מתווכים יתרמו לעליית המחירים המיובאים. נכון לעכשיו לא שינינו את תחזית האינפלציה לשנה הקרובה (2.9%) תחת הנחה שלא מדובר בשבירת כלים פרמננטית (צריך לזכור שכתוצאה ממאזן סחר שלילי עם הטורקים – טורקיה נפגעת מהמהלך יותר מאשר ישראל). יחד עם זאת, אם ההקפאה תהפוך לפרמננטית או שחמור מכך יצטרפו אליה מדינות נוספות – הדבר כן יכול לתמוך בעליית מחירים משמעותית. 

שוק עבודה הדוק- נתוני שוק התעסוקה למרץ המשיכו להצביע על שוק עבודה הדוק שהתאושש מהחודשיים הראשונים של המלחמה, יחד עם זאת החלו להופיע סימנים של שינוי במגמה; שיעור האבטלה בגילאי העבודה העיקריים (25 עד 64) עלה קלות ל-3.1%. השכר הממוצע למשרת שכיר עלה ב-3.5%ב-12 החודשים האחרונים עד למרץ, האטה בהשוואה לחודשיים הקודמים (9%). מספר משרות השכיר נותר כמעט ללא שינוי (נתונים מנוכים עונתיות), זאת לאחר 3 חודשים רצופים של עלייה. נמשכת מגמת הירידה במספר דורשי העבודה בשירות התעסוקה, אם כי בקצב איטי יותר בהשוואה לחודשיים הראשונים של השנה. במבט קדימה לרבעונים הבאים אנו צופים האטה בקצב הצמיחה והיחלשות בשוק העבודה הנובעים מאי-הוודאות הכלכלית כתוצאה מהתמשכות המלחמה לצד הריבית הגבוהה (הארוכה והקצרה), שמהוות משקולת שלילית גם על הצריכה וגם על שוק העבודה.

אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו.  ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע. 

כלים נוספים