>

הראלי שהחל כראלי של חברות הטכנולוגיה בלבד, התרחב בהדרגה לסקטורים אחרים השבוע. עקום התשואות הדולרי נותר יציב.  ברביעי הודעת הפד על העלאת ריבית ל 5.5%. המשך עונת הדוחות: בשלישי גוגל ומייקרוסופט וחמישי אמאזון.

​​​​​בארה"ב, מדד הS&P 500 עלה השבוע ב 0.7% ואילו הנסד"ק 100 איבד 0.9%. מדד הדאו ג'ונס כיכב עם עלייה של 2.1%. היה זה היום ה 10 ברציפות של עליות במדד הדאו, רצף עליות שלא ראינו כמותו זה שש שנים.  
עלייה של 10 ימים רצופים במדד הדאו זה אירוע של פעם ב 7 שנים בממוצע כשבוחנים את המדד מאז שנת 1900. הייתה זו העלייה השבועית ה 8 של מדד ה S&P 500 ב 10 השבועות האחרונים. 
השוק החזיר לעצמו 110 טריליון דולר במונחים של שווי שוק ב 9 החודשים האחרונים ומדד ה S&P 500 רחוק רק 3% משיא כל הזמנים שלו. אם המדד ישבור את שיאו עד חודש ספטמבר, כי אז תהייה זו התאוששות מהירה פי 2  מההתאוששות הממוצעת ב 12 המחזורים האחרונים של יציאות משוקי דובים. הסקטורים שדחפו את מדד ה s&p500 למעלה הם דווקא מגזרת הערך כמו בריאות אנרגיה ופיננסיים, מתחילת החודש מניות הצמיחה עבדו פחות טוב. 

​מדד
​שבוע
​חודש
​2023
​S&P 500
​0.7%
​4.3%
​18.2%
​Nasdaq
​0.6%-
​4.0%
​34.1%
​DAX30
​0.5%
​2.2%
​16.2%
​Nikkei225
​0.2%-
​1.4%-
​23.8%
HangSeng50
​1.7%-
​1.0%
​3.6%-
​TA35
​4.0%
​4.0%
​4.9%

עקום התשואות יציב: תשואתUS10Y  3.8% ותשואת US5Y 4.1%.  הציפיות להעלאת ריבית ברביעי בעוד 0.25% ל-5.5% בעיקר על רקע אינפלציית הליבה שנותרה גבוהה ורחוקה מיעד הפד.

עונת הדוחות, 18% מהחברות מדד ה S&P 500 דיווחו תוצאות עד עתה. 75% מהן היכו את תחזיות הרווח למניה (לעומת ממוצע של 80% בשלוש שנים האחרונות). אנליסטים מורידים את התחזיות להמשך הרבעון והם צופים כעת ירידה ברווחי החברות במדד של 9% לעומת הרבעון המקביל. טסלה (TSLA) הרווח למניה של טסלה עלה ב 12% על הצפי וגם ההכנסות היו גבוהות מהצפי ב 1.7%. הרווח למניה צמח ב 20% בהשוואה לרבעון המקביל כשהוא נתמך ע"י הירידה בעלויות חומרי הגלם.  טסלה מסרה 83% יותר מכוניות ברבעון, אבל ההכנסות גדלו רק ב 43% הסיבה: הקונים שילמו בממוצע 45 אלף דולר עבור הטסלה שלהם הרבעון בהשוואה ל 56 אלף דולר ברבעון המקביל.  שיעור הרווח התפעולי של החברה צנח ל 9.6% בהשוואה ל 14.6% ברבעון המקביל. נטפליקס הוסיפה 5.8 מיליון מנויים ברבעון השני בהשוואה לצפי של 2.1 מיליון. ההכנסות היו מעט מתחת לצפי, אבל הרווח למניה היכה את התחזיות ב 15%. בכל זאת, המניה ירדה ב 8.3%. מה שהטריד את המשקיעים בנטפליקס הייתה העובדה שמה שגרם לחברה להעלות את תחזית התזרים קדימה הייתה השביתה באולפנים בהוליווד, ולכן הם מניחים שהעלייה היא על חשבון השנה הבאה. ההכנסות היו נמוכות ב 1.3% מהצפי.

בישראל, השוק המקומי בניגוד למגמה  בעולם דווקא חגג כאשר מדד ת"א 35 עלה השבוע 4% ומתחילת החודש 7.7%, מדד ת"א125 זינק אף הוא עם עליה של 7.2% מתחילת החודש. מבין המניות במדד ת"א35 בלטו לחיוב מניות הנדל"ן והבנקים כמו חברה לישראל שעלתה 13.5%, איי.סי.אל 12.3% ואנרג'יקס שעלתה 12.2%. בגזרת האג"ח אוירה מאוד חיובית הן בקרונצרני והן בממשלתי.בלטו לחיוב בעיקר מדדי האג"ח השקליים, השחרים הארוכים עלו מתחילת החודש מעל 1%, תל בונד שקלי 50 1.5%+ ותל בונד מאגר 1.3%+ מתחילת החודש.

בסופ"ש התפרסם כי חברות הדירוג מבקשות הבהרות מהממשלה לגבי ההתפתחויות בארץ וחלקן שוקלות דיווח עדכון לדירוג דבר שעשוי להשפיע על שוק האג"ח בשבוע הקרוב. 

​אפיק
​סקטור/תחום
​הרציונל מאחורי ההשקעה
​אג"ח ישראל
תיק אג"ח ישראלי
​לאור עליות התשואות בשנה האחרונה באפיק הממשלתי, ניתן כבר לבנות תיק אג"ח המשלב אג"ח ממשלתי .

לאור הריביות הגבוהות שנוצרו באג"חים, עדיפות לבניית תיק אג"ח סולידי במח"מ עד 3 שנים, בדירוגים גבוהים ובתשואה גלומה אטרקטיבית. 

לאור ההפתעה כלפי מטה במדד כדי לשקול חזרה לאפיק השקלי.

​מניות ישראל
​מניות בישראל
​מומלץ לשמור על חשיפה חלקית למניות בשל התנודתיות שעשויה לאפיין את השווקים בטווח הזמן הקרוב.

ממשיכים 
לתת עדיפות לחברות רווחיות עם מינוף נמוך.​

השוק בארץ ממשיך להיות בתמחור אטרקטיבי ביחס לשוק בארה"ב.


​מניות חו"ל
​חשיפה נרחבת לסקטורים
​נכון לשמור על חשיפה מנייתית בעיקר בארה"ב, עם הטיה לחברות רווחיות ויציבות שיכולות להתמודד טוב יותר עם זעזועים ויודעות להתמודד טוב יותר עם אינפלציה גבוהה לצד ריבית גבוהה.

​דולר
​ניצול הזדמנות ביתרות דולר
​חשיפה לדולר בתקופות של תנודתיות תורמת לתיק, בשל מתאם שלילי לנכסי הסיכון המרכזיים האחרים.​


אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו.  ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע.

כלים נוספים