>

 נתוני צמיחה בארה"ב גבוהים משמעותית מהצפי. האופטימיות בשוק המניות האמריקאי מחלחלת גם לשוק האג"ח. הנפט הגיע לשיא של חודשיים לאחר פגיעת החות'ים במכלית בים האדום. המשך פרסום דוחות בארה"ב- בשלישי מיקרוסופט וגוגל ובחמישי אפל ואמאזון

​​​​​ארה"ב- שבוע נוסף בו השוק האמריקאי פורץ שיאים חדשים כאשר גם בשבוע החולף נרשמו עליות בהובלת מניות הטכנולוגיה, מדד שעלה מתחילת השנה בכ-6% בעוד שמדד s&p500 עלה 2.5% בלבד. בשבוע החולף מדד s&p500 עלה ב-1.1% ומדד הנאסד"ק סיים את השבוע עם עליה של 0.9%. שוק המניות ממשיך לגלות אופטימיות  על רקע נתוני מאקרו חיוביים שהתפרסמו בסוף השבוע ביניהם PCE-נתון האינפלציה בפורמט שהפד מעדיף, הראה כי הפד כמעט יכול להכריז ניצחון במלחמתו באינפלציה, כאשר PCE  דצמ' 0.2% (בצפי) וברמה השנתית 2.9% (נוב' 3.2%). אינפלציה ברמה שנתית 2.6% כשהרבית עומדת על 5.5% משרה אוירה כללית של אופטימיות בקרב המשקיעים כי הריבית תרד בקרוב, דבר התומך בהמשך עליות במדדי המניות. בשבוע החולף מדד הS&P 500 השלים 6 ימי עליות ו 5 ימים רצופים בהם קבע שיא חדש של כל הזמנים כל יום. בחמישי האחרון התפרסמו בארה"ב נתוני הצמיחה הראשוניים לרבעון האחרון של 2023 אשר יצאו גבוהים בהרבה מהצפי 3.3% (צפי 2%)וקצב הצמיחה השנתי האיץ מ-2.9% ל-3.1%, ההפתעה כלפי מעלה נבעה בעיקר על רקע צמיחה מהירה בצריכה הפרטית וההשקעות. בדצמבר המכירות הקמעונאיות רשמו עלייה מהירה מהצפי של 0.6% (נתוני החודשיים הקודמים עודכנו כלפי מעלה) ו-5% מול דצמבר 2022 (6.5% ללא מכירות בתחנות דלק).

תשואות האג"ח הדולרי השבוע ללא שינוי מהותי. ביום שישי תשואות האג"ח בארה"ב  עלו אחרי שנתונים הצביעו על כך שהוצאות הצרכנים היו גבוהות מהצפי. הירידות התרכזו באג"ח הקצרות. כעת המשקיעים נותנים סבירות של 46% בלבד להורדת ריבית בחודש מרץ כאשר לפני חודש הם נתנו לכך סבירות של 74%. התשואה על האג"ח הממשלתי לשנתיים עלתה מ 4.13% לפני שבועיים ל 4.35% ביום שישי. לפני החלטת הריבית של מרץ יש לנו עוד שני דו"חות תעסוקה, כך שהכול עדיין פתוח. כזכור בעבר הורדות ריבית אירעו רוב הזמן על רקע לחץ של חולשה כלכלית. זה לא המצב הפעם, מה שיאפשר לפד להמתין כדי לוודא שהמשק אינו "חם מידי".

עונת הדוחות - אינטל (INTC) צללה ב 11% לאחר שפרסמה את התחזית נתנה ל 2024 שהייתה נמוכה בכמיליארד דולר מהצפי של האנליסטים. בעוד ששוק המחשבים האישיים מתאושש, הביקוש שהחברה ראתה בתחום הרווחי של מרכזי הנתונים אכזב. טסלה (TSLA) איבדה אתמול 12.1% בעקבות התוצאות המאכזבות בהן הכנסות ורווח נמוכים מהצפי, החברה רשמה בשנת 2023 מכירות שיא של 1.8 מיליון מכוניות, אך זאת בעיקר  הודות להנחות משמעותיות והפחתות מחירים-דבר שפגע ברווחיות החברה. הפיגור של טסלה מתחילת השנה מול הנסד"ק נושק ל 30%. 

ישראל- המגמה השלילית נמשכת, הסקטור היחיד שבלט השבוע עם עלייה של 1.5% הוא סקטור הטכנולוגיה וזאת הודות למניות הדואליות. סקטורים נדל"ן ובנקים בחולשה מתחילת השנה על רקע המשך עליית התשואות באג"חים בארץ.

שוק האג"ח ממשיך גם הוא בביצועים שליליים מלבד הצמודים , בעיקר הקצרים, שבתשואות חיוביות מתחילת השנה ומדד הCOCO  עלה 0.8% מתחילת השנה. השקל התחזק השבוע אל מול הדולר בכ-2%.

המשך שיפור בצריכה הפרטית בתחילת 2024 - הצריכה הפרטית החלה את 2024 במומנטום חיובי, כך על פי נתוני סך ההוצאה היומית בכרטיסי אשראי (נתונים מנוכים עונתיות) ב 3 השבועות הראשונים של השנה. להערכתנו, חלק מהגידול מוסבר בירידה במספר האזעקות באזור המרכז והדרום, צריכה מקומית על חשבון צריכה בחו"ל והשלמת קניות שלא נעשו בחודשיים הראשונים של המלחמה. גם הביקוש לעובדים מתחיל להתאושש עם עלייה קלה במספר המשרות הפנויות בדצמבר, במיוחד בענפי האירוח והאוכל שרשמו את הירידה החדה ביותר בחודשיים הראשונים של המלחמה.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

אין להעתיק, לשכפל, לצטט, להפיץ או להעביר את העבודה או חלקים ממנה ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהראל פיננסים. עבודה זו מתבססת על מידע פומבי גלוי וכן על מקורות מידע הנחשבים בעיני החברה כאמינים. הנחת החברה כי המידע ונתונים אלו נכונים, אך אין השימוש בהם מהווה אימות ו/או אישור לבדיקת נכונותם. האמור בעבודה זו משקף את חוות דעתנו במועד פרסום העבודה. חוות דעתנו יכולה להשתנות בכל עת וללא מתן הודעה נוספת. החברה לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לנזק ו/או הפסד שיגרמו, אם יגרמו, כתוצאה משימוש בעבודה זו, וכן אינה מתחייבת כי התבססות על המידע המופיע בעבודה זו עשוי להניב רווחים. הכותבים ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בעבודה זו, וזאת באופן המנוגד לאמור בעבודה זו.  ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בעבודה זו עלולים שלא להתאים לכל משקיע. אין לראות בעבודה זו משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות או תחליף לייעוץ מס עצמאי. עבודה זו אינה מותאמת למטרות ההשקעה ולצרכיו האישים והמיוחדים של כל משקיע. ​

כלים נוספים