תיק השקעות וירטואלי ותיק השקעות סולידי

משקיעים רבים חוששים לעשות לבדם את הצעדים הראשונים בשוק ההון. גם משקיעים מנוסים חוששים לעתים להיחשף לסוג מסוים של נכסים בתיק ההשקעות שלהם.
משקיעים אחרים חוששים מהסיכונים הכרוכים בניהול תיק השקעות המורכב מנכסים בעלי תנודתיות גבוהה. שני כלים המאפשרים לנו להתמודד עם חששות שכאלו הם תיק השקעות וירטואלי ותיק השקעות סולידי.


 


 

 •    

  ​תיק השקעות וירטואלי – הצעד הראשון שלך בדרך להשקעה

  תיק השקעות וירטואלי הוא תיק שמתנהג ומגיב בדיוק כמו תיק השקעות אמיתי ובסביבת מסחר רגילה, אבל בלי שהמשקיע יסכן אפילו שקל אחד. כיום, מערכות מסחר שונות מאפשרות למשקיעים בתחילת דרכם לפתוח תיק וירטואלי, "לקנות" עבורו נכסים ולהיחשף למידע ולכלי השקעה בזמן אמת, תוך כדי ביצוע פעולות מכירה וקנייה "על יבש".

  היתרונות שבבניית תיק השקעות וירטואלי

  לתיק וירטואלי יש יתרון עצום במתן כלים ללמידה עצמאית עבור המשקיע הפרטי. ראשית, בניהול תיק השקעות וירטואלי המשקיע יכול לקחת סיכונים ללא חשש, ובכך ללמוד על מידת נכונותו להתמודד עם רמות סיכון שונות. שנית, ניהול תיק וירטואלי מלמד את המשקיע כיצד להתנהל באופן נכון, מהן הדקויות שבעמלות קנייה ומכירה שנות ועוד.

  גם משקיע מנוסה, בעל תיק השקעות רגיל, יכול לנהל במקביל לתיק זה גם תיק השקעות וירטואלי, שבו הוא קודם כל יבחן נכס מסוים בו הוא מתעניין. לאחר שעקב אחרי התנהלותו בתיק הווירטואלי במשך פרק זמן מסוים, יוכל לקבל את ההחלטה האם לרכוש אותו לתיק ההשקעות הרגיל שלו ביתר קלות.

  מה חשוב לבדוק לפני שפותחים תיק השקעות וירטואלי?

  לפני פתיחת תיק השקעות וירטואלי במערכת כלשהי, חשוב לבדוק אילו כלים מעניקה המערכת, האם היא מאפשרת מעקב אחר נכסים בזמן אמת, מציגה לנו התראות, מאפשרת הצגת מידע בפורמטים שונים, לרבות ייצוא לגיליונות המאפשרים פילוח של המידע לפי פרמטרים שונים, ועוד.
  מערכת מסחר נוחה, שמתאימה לצורכי המשקיע, תסייע בהפיכת ההתנסות בניהול תיק השקעות וירטואלי למוצלחת.

  תיק השקעות סולידי – האלטרנטיבה למשקיעים "שונאי סיכון"

  השקעות סולידיות הן השקעות שבהן הסיכון הוא נמוך, אך כך גם הרווח האפשרי. אחד מאפיקי ההשקעה הסולידיים ביותר הוא פיקדון בבנק, שיתרונו טמון בעובדה שניהולו לא כרוך כלל בתשלום עמלות (עמלת קנייה ומכירה, דמי ניהול וכו'). יחד עם זאת, לאפיק השקעה זה יש שני חסרונות עיקריים: א. היעדר נזילות של הכסף הסגור בפיקדון למשך פרק זמן מוגדר, ללא אפשרות יציאה. ו-ב. ריביות נמוכות במיוחד, המובילות לתשואות נמוכות עד אפסיות. על חסרונות אלו מתגבר תיק השקעות סולידי.

  היתרונות שבהשקעה בתיק סולידי

  תיק השקעות סולידי הוא תיק המורכב מנכסים הנחשבים לבעלי תנודתיות נמוכה, בעיקר מק"מ, אג"ח ממשלתי ואג"ח קונצרני בדירוג גבוה. בעידן של ריביות נמוכות מאוד, בארץ ובעולם כולו, זו האלטרנטיבה המרכזית העומדת לרשות משקיעים סולידיים, "שונאי סיכון".

  בעידן הנוכחי, גם אם הפוטנציאל של תיק השקעות סולידי הוא נמוך מבעבר, הוא עדיין יכול להציע יתרונות גדולים לא רק בהשאת תשואה כשלעצמה, אלא גם באפשרות להגן על ערך הכסף – כלומר, להשיא תשואה ריאלית חיוביות (תשואה הגבוהה יותר מהאינפלציה, כך שערך הכסף לא רק נשמר, אלא אף עולה).
  בתחום קרנות הנאמנות, המונח "תיק השקעות סולידי" מתייחס לתיק שלפחות 75% מנכסיו מורכבים מאג"ח ממשלתי ו/או אג"ח קונצרני בדירוג AA+ ומעלה. אלה שניים מהנכסים השמרניים ביותר, אם כי בטווחי זמן של ימים בודדים או 'עבור משקיע שקונה ומוכר לעתים קרובות הם עשויים להניב הפסד.

  האתגר שבניהול תיק השקעות סולידי

  ניהול תיק השקעות סולידי הוא אתגר גדול, במיוחד בעידן של ריביות נמוכות, מכיוון שהרצון של יותר ויותר משקיעים לקבל תשואה גבוהה יותר מגדיל את התנודתיות בשוק. לכן, בניגוד למה שניתן היה לחשוב, דווקא בשל הריבית הנמוכה, ישנה חשיבות גדולה יותר בניהול התיק באמצעות מנהל השקעות מקצועי, שיודע לקבל החלטות ולנייד את כספי ההשקעה בהתאם לשינויים בשוק ההון.

כלים נוספים

צור קשר

*
השדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה.
CAPTCHA
טען מחדשהשמע את הקוד