>

גלגל הצלה לזמנים מאתגרים

​​​​​ביטוח אובדן כושר עבודה נותן לכם פיצוי כספי במצב שהיכולת שלכם להמשיך לעבוד ולהשתכר נפגעה. כל מה שצריך לדעת על הביטוח שמייצר לכם רשת ביטחון ומסייע לעתיד בטוח, בכתבה הבאה.  • העבודה היא חלק בלתי נפרד מחיינו, ומספקת לנו יציבות כלכלית ותחושת משמעות. אנו משקיעים שנים בלימודים וצוברים לאורך הזמן ניסיון והכרה מקצועית כדי להגיע למקצוע ולתפקיד הנחשק. 

  עם זאת, החיים הם בלתי צפויים, ולפעמים נסיבות שאינן תלויות בנו עלולות לפגוע ביכולת שלנו לעבוד. אובדן כושר עבודה יכול להתרחש מסיבות שונות כמו תאונות ומחלות. במצבים כאלה, כיסוי ביטוחי לאובדן כושר עבודה יכול להיות גלגל הצלה חיוני, המציע תמיכה כלכלית ושקט נפשי בזמנים מאתגרים.

  מה זה ביטוח אובדן כושר עבודה?

  אובדן כ​ושר עבודה הוא חוסר יכולת לבצע מטלות עבודה קבועות​ עקב מגבלות פיזיות או נפשיות שונות. הסיבות הנפוצות לכך הן תאונות דרכים, פציעות במקום העבודה, פציעות כתוצאה מספורט ומחלות ממושכות. הרופא או הרופאה המטפלים בכם, ולעתים גם רופאים מטעם חברת הביטוח, יקבעו אם המצב הרפואי שלכם לא מאפשר לכם לעבוד ובאיזה היקף. 

  במקרים כאלה, ביטוח לאובדן כושר עבודה מספק פיצוי כספי בצורה של פיצוי חודשי עבור הפגיעה בהכנסה שלכם, ביחס למצב לפני הפגיעה. הפיצוי הכספי מהווה תחליף חלקי להכנסה שנפגעה בשל אובדן הכושר, ומסייע למבוטחים לנווט בין ההוצאות השוטפות, ההוצאות הרפואיות ועלויות השיקום. 

  אפשר לרכוש ביטוח אובדן כושר עבודה כביטוח נפרד או כחלק מביטוח המנהלים שלכם. אם אתם חוסכים בקרן פנסיה, חשוב לדעת שיש לכם ביטוח נכות המספק כיסוי דומה לביטוח אובדן כושר עבודה וניתן להרחיב אותו בעזרת מטריה ביטוחית לפי הצורך.

  אולי יעניין אתכם:

  איך מחשבים את גובה הפיצוי המגיע לי במקרה של אובדן כושר עבודה?

  גובה הפיצוי החודשי מחושב לפי השכר המבוטח הממוצע ב-12 החודשים או שלושת החודשים האחרונים שקדמו למקרה הפגיעה, הגבוה מבניהם. אם השכר שלכם גדל בצורה משמעותית, בשיעור שגבוה מ-15%, יתכן שתידרשו לעבור חיתום רפואי חדש עבור כיסוי השכר המוגדל.

  גם היקף הפגיעה שקבעו הרופאים משפיע על גובה הפיצוי החודשי שתהיו זכאים לו. פגיעה ברמת תפקוד של 25% לפחות ועד 74% נחשבת לאובדן כושר עבודה חלקי. פגיעה של 75% ומעלה ברמת התפקוד תוגדר אובדן כושר עבודה מלא או מוחלט. 

  גובה הפיצוי החודשי יהיה שווה לשיעור האובדן בכושר העבודה - כלומר אם ייקבע שיעור אובדן כושר של 30% ישולם פיצוי חודשי בשיעור של 30% מממוצע השכר המבוטח. גובה הפיצוי החודשי המקסימלי לא יהיה גבוה מ-75% מהשכר המבוטח הממוצע, אך תוכלו לרכוש הרחבה לביטוח שתאפשר לכם להגדיל את הכיסוי גם ל-100% מהשכר המבוטח הממוצע.​

  לא משנה מה מזג האוויר בחוץ, תמיד טוב שתהיה לך מטריה ביטוחית >>>​

  זה (לא רק) אל​​מנ​טרי ווטסון 

  כמו חבילות נופש וטלוויזיה, גם באובדן כושר עבודה יש כיסוי בסיסי שניתן להוסיף לו הרחבות בהתאם לשיקולים השונים. חשוב להבין מה נותן לכם הכיסוי הבסיסי, למפות את הצרכים הייחודיים שלכם ולהחליט בהתאם אם נדרשות לכם הרחבות נוספות. תוכלו גם להיעזר בסוכן או סוכנת הביטוח שלכם. הנה כמה מאפיינים בסיסיים והרחבות שכדאי שתכירו:

  • אני לא Frontend, אני Fullstack – הכיסוי הבסיסי בפוליסת אובדן כושר עבודה מתייחס לאובדן היכולת לעבוד בכל עבודה שמתאימה לניסיון, להשכלה ולהכשרה של המבוטח בשלוש השנים שלפני הפגיעה, ולא רק בעבודה הספציפית שעבד בה. כלומר, לא יצופה מכימאית הנחשבת לממשיכת דרכה של מארי קירי לעבוד כרוקחת שיקויי אהבה בהוגוורטס, כי זו אינה עבודה המתאימה לניסיונה, השכלתה והכשרתה. למרות זאת, אם כבר הגעתם לתפקיד בכיר או לתפקיד ברמת מומחיות גבוהה בנישה ייחודית וחשוב לכם להגן על המעמד הזה, תוכלו לקנות הרחבה לפוליסה הבסיסית לטובת עיסוק ספציפי. חברת הראל מגדירה רשימה של עיסוקים שניתן לרכוש עבורם הרחבה מסוג זה.
  • קיצור זמני המתנה – מהרגע שבו נקלעים למצב של אובדן כושר עבודה ועד לתשלום הביטוח ישנה תקופת המתנה של שלושה חודשים ברוב המקרים. תוכלו לקצר את תקופת ההמתנה לחודש בלבד על ידי רכישת כיסוי מורחב בשם פרנצ'יזה ולקבל פיצוי רטרואקטיבי גם עבור חודשי ההמתנה הנוספים.
  • הזמן (לרוב) עושה את שלו – לא כל פגיעה ביכולת העבודה גוררת השבתה קבועה. שבר, ניתוח או שמירת הריון יכולים להוביל לאובדן כושר עבודה זמני. אם הרופאים קבעו שלא תוכלו לעסוק בעיסוק סביר למשך שלושה חודשים לפחות, תוכלו לקבל פיצוי חלקי להכנסה שנפגעה. אם אובדן כושר העבודה נמשך זמן רב, חברת הביטוח יכולה לבקש מכם לעבור שוב בדיקות רפואיות אחת לתקופה כדי לבחון אם חל שינוי במצבכם הרפואי. לאחר שתחזרו לאיתנכם ולעבודה סדירה גם הפיצוי ייפסק בהתאם. 
  • בכפוף לתנאי המבצע – כדאי להכיר באילו מקרים הפוליסה לא מכסה אובדן כושר עבודה. לדוגמה, אם הפגיעה התרחשה כתוצאה מנזק שגרמתם לעצמכם כמו ניסיון התאבדות, או שימוש בסמים ובאלכוהול. הכיסוי לא יחול גם במקרה של עיסוק בפעילות בסיכון גבוה כמו ספורט אתגרי על בסיס קבוע וזיהום רדיואקטיבי. אז חשוב לקרוא בעיון את כל המקרים שהפוליסה מחריגה, ולקוות שבמפעל הטקסטיל בדימונה אכן מייצרים רק חולצות. 
  • העלאה זו לא מילה גסה – לרוב, ככל שהניסיון וההתמקצעות שלכם גדלים, כך השכר שלכם צפוי לעלות לאורך שנות העבודה. אך ברגע שכושר העבודה נפגע, הפיצוי נקבע לפי השכר שקיבלתם לפני הפגיעה ונשאר שם כאילו רק סיימתם את התואר הראשון ומצאתם את העבודה הראשונה שהציעה תן-ביס. תוכלו לקנות הרחבה לביטוח שבה הפיצוי באובדן כושר עבודה מדמה את הגידול הריאלי בשכר וגדל יחד איתו. 
  • העבודה משחררת לפנסיה – אמנם העבודה תורמת לתחושת המשמעות אך יש גם כמה סיבות פרקטיות שבגללן אנחנו לא מתבטלים על חוף הים. הפנסיה מחכה ממש מעבר לפינה, והעבודה עוזרת לנו להגיע אליה מוכנים בעזרת הפקדות חודשיות מהשכר. אם היכולת לעבוד נפגעה זמנית, או חלילה לצמיתות, נאלץ להסתפק במה שצברנו עד למקרה הפגיעה. שחרור מפרמיות הוא מרכיב בתוך הפוליסה הקובע שחברת הביטוח תפקיד לחיסכון הפנסיוני עד לגיל הפרישה במקומכם. ​


  כיסוי ביטוחי לאובדן כושר עבודה מספק רשת ביטחון, המבטיחה יציבות פיננסית ותמיכה בזמנים מאתגרים. בעזרת הבנת החשיבות של הפוליסה והמרכיבים שלה, תוכלו לשמור על הפרנסה ולהגן על יקיריכם מפני נטל כלכלי מיותר. זכרו, בעוד שהחיים יכולים להפתיע, פוליסת ביטוח טובה יכולה לעזור לשמור על שקט נפשי לאורך כל הדרך.כלים נוספים