>

מה משפיע על המחיר וכיצד ניתן לחסוך בעלויות?

 

​​​​​ביטוח דירה נועד להגן עלינו מפני נזקים שונים שעלולים להיגרם למבנה ו/או לתכולת הדירה שלנו: נזקי מזג אוויר, נזקי אש, רעידת אדמה, פריצה וגניבה ועוד. כמו ביטוחים רבים אחרים, גם מחירו של ביטוח הדירה אינו אחיד והוא תלוי במשתנים רבים. בכתבה הבאה תמצאו את כל המידע על הפרמטרים המשפיעים על מחיר ביטוח הדירה וטיפים חשובים לחיסכון בעלויות.

 • מה כולל ביטוח דירה?

  כדי לדעת מהם הפרמטרים המשפיעים על עלות ביטוח הדירה, חשוב להכיר קודם כל את הרכב פוליסת הביטוח. כדאי לדעת שבתחום ביטוח הדירה, המחוקק קבע פוליסת ביטוח תקנית, הכוללת את הסעיפים והתנאים הבסיסיים, שכל פוליסה חייבת להכיל. פוליסת ביטוח דירה תקנית כוללת שני כיסויים בסיסיים, הניתנים לרכישה יחדיו או כל אחד לחוד:

  • ביטוח מבנה – המכסה נזקים שעלולים לפגוע במבנה הנכס (תקרה, קירות ורצפה) ולכל מה שמחובר אליו באופן קבוע.
  • ביטוח תכולה – המכסה נזקים שעלולים לפגוע ברהיטים, בחפצים וברכוש הפרטי שנמצא בדירה.

  כל חברת ביטוח רשאית להוסיף הרחבות לכיסויים הבסיסיים שבפוליסה, כמו למשל: ביטוח אחריות כלפי צד ג', ביטוח נזקי טרור, הרחבת הכיסוי לחפצים אישיים ועוד.


  הפרמטרים על-פיהם נקבע מחיר ביטוח הדירה

  עלות ביטוח הדירה היא תוצאה של שקלול של מספר פרמטרים, המשקפים את מידת הסיכון שיש בביטוח הדירה שלכם:

  • סוג המבנה והקומה בה נמצא הנכס – לשאלה האם מדובר בבית צמוד קרקע, בדירה בקומת קרקע, בקומת ביניים או בקומה אחרונה יש השפעה רבה על מידת הסיכון שהיא תיפגע מנזקים שונים ובעיקר מפריצות וגניבות. לכן, עלות הביטוח של בתים צמודי קרקע או דירות קרקע היא גבוהה יותר.
  • גיל המבנה – משפיע על מידת עמידותו בפני נזקים שונים ועל עלות התיקון של אותם נזקים.
  • הכיסויים וההרחבות שבחרתם לרכוש – כל תוספת מעבר לפוליסה הבסיסית תייקר את עלות הביטוח, כמו למשל תוספת כיסוי לנזקי מים.
  • סכום הביטוח שרכשתם – משקף לרוב את ערך המבנה. ככל שתרכשו סכום ביטוח גבוה יותר, כך עלות הביטוח תהיה גבוהה יותר.
  • היסטוריית תביעות – בדומה לביטוח רכב, גם בביטוח דירה אם הגשתם בעבר תביעה לחברת הביטוח בגין נזקים לדירה, הדבר עשוי לייקר את הפרמיה שתידרשו לשלם בעת חידוש הפוליסה בשנה הבאה.


  אולי יעניין אתכם


  כיצד ניתן לחסוך בעלויות ביטוח הדירה?

  לפני שתרכשו ביטוח דירה, כדאי להכיר מספר טיפים חשובים שיכולים לסייע לכם לחסוך בעלויות:

  • אמצעי מיגון – שערים, דלות ממוגנות, סורגים בחלונות, מערכות אזעקה, מצלמות אבטחה ושאר אמצעי מיגון ובטיחות מקטינים את הסיכון לפריצות ולגניבות מהנכס, ולכן גם עשויים להוזיל את עלות הביטוח.
  • השתתפות עצמית – בחירה בפוליסה עם השתתפות עצמית גבוהה מאפשרת להוזיל את עלות הביטוח, ולהיפך. פוליסת ביטוח דירה עם השתתפות עצמית נמוכה תהיה יקרה יותר.
  • נותני שירות מטעם חברת הביטוח – ישנן חברות ביטוח המציעות אפשרות להיעזר בספק שירות שיש להן הסכם עמו, לתיקון נזקי מים בדירה. בחירה במסלול שירות כזה, על פני הזמנת שרברב באופן פרטי, לרוב תהיה זולה יותר.

  לסיכום, אין ספק שעלותו של ביטוח הדירה היא פרמטר חשוב לכל מבוטח ומבוטחת. יחד עם זאת, בבואכם לערוך סקר שוק לפני רכישת ביטוח דירה, כדאי לזכור שמלבד המחיר יש לבדוק גם פרמטרים חשובים נוספים, כמו: איכות השירות שמעניקה חברת הביטוח, מהירות הטיפול בתביעות ושיעור תשלום התביעות. אם חלילה ייגרם לביתכם נזק חמור ותזדקקו להפעיל את פוליסת הביטוח שלכם, פרמטרים אלו יהיו חשובים לא פחות מעלות הביטוח ששילמתם.

  ​​

כלים נוספים