>

המחלות הנפוצות ביותר אצל כלבים

​הפגת בדידות, עידוד פעילות גופנית, גיבוש משפחתי - היתרונות של הכנסת כלב לבית ידועות כבר שנים רבות. לצד השמחה המרובה, חשוב להכיר את המחלות הנפוצות שיכולות להזיק לחברנו החדש וכיצד ניתן להימנע מהן.


 • עם עדויות שמתארכות את הקשר בין בני אדם לכלבים ללפני 30,000 שנה, אין פלא שהכלב הוא חיית המחמד הפופולרית ביותר. לפי נתוני משרד החקלאות, נכון ל-2021 מסתובבים בינינו יותר מחצי מיליון כלבים שכבר מצאו את המשפחה האוהבת שלהם.  

  ככל שהשנים עוברות והמודעות ליתרונות אימוץ כלב גוברת, יותר ויותר אנשים מקבלים את ההחלטה להוסיף לביתם בן משפחה על ארבע. אולם חשוב לזכור שלצד היתרונות הרבים של גידול כלב, מדובר במחויבות גדולה. שני טיולים ביום הם לא הדבר היחיד שצריך לדאוג לגביו. 

  כלבים הם חיות רגישות מבחינה גופנית. הם נדבקים בקלות במחלות זיהומיות ומתקשים להבריא ללא עזרה חיצונית. וכשכל טיול לווטרינר יכול להגיע לאלפי שקלים, כדאי שתכירו את המחלות הזיהומיות הנפוצות ביותר אצל כלבים. כך תוכלו למנוע הרבה כאב מהחבר האהוב עליכם ומהכיס שלכם.

  כלבלבת​

  מאחורי השם החמוד מסתתרת מחלה קטלנית התוקפת כלבים בכל הגילאים, אולם גורים פגיעים במיוחד. המחלה מועברת לכלבים בהפרשות דרך הנשימה, העיכול ומגע העיניים. 
  היא פוגעת במערכת הנשימה, העצבים והעיכול. התסמינים מופיעים לרוב תוך כשבועיים ממועד ההדבקה והתפרצות המחלה לאחר מכן מהירה בדרך כלל. התסמינים והנזק יכולים להשתנות מכלב לכלב. הם תלויים במיוחד בגזע הכלב ובחוזקה של המערכת החיסונית. גם כלבים שהחלימו מהמחלה יכולים לפתח פרכוסים ושיתוק שנים אחרי ההידבקות.

  כדאי להיות ערניים במיוחד לתסמינים הנפוצים הבאים:

  • איבוד תיאבון
  • עיבוי כריות כפות הרגליים
  • חום גבוה
  • הפרשות נוזלים מהאף והאוזניים
  • שלשולים תכופים

   כרגע אין תרופה לכלבלבת, אלא רק טיפול אנטיביוטי. אולם החיסונים נגד המחלה קיימים כבר משנת 1950 והם אפקטיביים במיוחד. גורי כלבים מקבלים את החיסון החל מהשבוע ה-6 לחייהם, כחלק מחיסון משושה וכל 3 שבועות עד גיל 16 שבועות. לאחר מכן ניתנת זריקת בוסטר פעם בשנה. 

  עכברת

  מחלת העכברת קרויה על שם החיות המעבירות אותה והיא עלולה להיות מדבקת לבני אדם וגם לבעלי חיים. החיידק חודר לזרם הדם של כלבים במקרים רבים בעקבות שתייה של מים מזוהמים ועלול לגרום למצב של אי ספיקת כליות וכשל בכבד. 

  העכברת קשה לזיהוי. בחלק מהמקרים אין כלל תסמינים ובמקרים אחרים התסמינים של חום גבוה, התייבשות וחולשה עלולים להצביע גם על מחלות רבות אחרות. לאחר הופעת התסמינים יש לבצע בדיקות שתן ודם ספציפיות, ולאבחן תוך התחשבות בהיסטוריה של הכלב.

  שירותי בריאות לחיות מחמד ב- Marpet- להגיע לווטרינר בלי לדאוג לכיס >>>​


  חשוב לאבחן מוקדם את המחלה ולתת טיפול אנטיביוטי כדי להקטין סיבוכים. אולם הטיפול הטוב ביותר הוא מניעה בזכות חיסון אחת לשנה. כדי להפחית את הסיכון להידבק חשוב לשים לב בטיולים שחברינו לא שותים ממקורות מים לא מטופלים כמו שלוליות. בנוסף, יש להרחיק מכלבים מכרסמים, למרות השם הטוב שרטטוי הוציא לעכברושים. ​

  פרוו (​PARVO)

  וירוס ה- Parvoהתוקף במעיים ובמח העצם יכול לפגוע בכל הכלבים, אולם נפוץ בעיקר בגורים בני עד חצי שנה. הווירוס מועבר על ידי אכילת צואה נגועה וכחמישה ימים לאחר החשיפה מתחילים התסמינים הראשונים:

  • חוסר תיאבון
  • אדישות
  • חום 
  • הקאות
  • שלשולים דמיים
  • התייבשות​

  אם יש לכם גור כלבים ועוד לא השלמתם את סדרת חיסוני המשושה, השתדלו להיות ערניים ולמנוע מהם להתקרב לצואה מחוץ לבית. חיסון משושה מגן בין היתר מפני ווירוס הפרוו וכל גור כלבים מחויב לקבל אותו בשלוש מנות החל מגיל 6 שבועות.  

  מתן חיסון משושה ובוסטר יכול למנוע את רוב המחלות הזיהומיות - גם מחלות שאינן נפוצות אבל קטלניות במיוחד, כמו כלבת. כל חיסון כזה יכול להגיע למאות שקלים ולאורך שנים הסכום מצטבר לכמה אלפים. עם שירותי הבריאות של Marpet תוכלו לקבל את כל החיסונים ההכרחיים לכלבכם, ללא השתתפות עצמית!  ​

  תולעת הפארק 

  מאז שהתגלתה בישראל לראשונה בשנות ה-80 בפארק הלאומי ברמת גן, תולעת הפארק התפשטה לאזורים רבים בארץ. התולעת משתמשת בחיפושיות זבל כפונדקאית וכלבים נחשפים אליה על ידי אכילת חומר אורגני נגוע (צואה, חיפושית זבל, בעל חיים אחר שבלע חיפושית).

  התולעים מטפסות לוושט, שם הן מטילות ביצים שמופיעות כבליטות הגורמות לשיעול, קושי בנשימה, הקאות ולעיתים גם לבעיות נוירולוגיות. וטרינר יכול לאבחן את המחלה באמצעות צילום רנטגן או אנדוסקופ. הטיפול כולל זריקות למשך חודשים רבים. חשוב לציין שאין חיסון כנגד תולעת הפארק ולכן תשומת הלב לתסמינים היא קריטית.

  אולי יעניין אתכם:

   

  חיות המחמד שלנו הן חלק בלתי נפרד מחיינו - אנחנו משחקים, ישנים ומבלים איתם יום יום. כולנו רוצים לוודא שהכלבים שלנו ימשיכו לקשקש בזנב עד כמה שניתן, למרות הסכנות הבריאותיות האורבות מעבר לפינה של הטיול היומי. 

  בין אם כלבכם סתם חטף צינון או צריך ניתוח לאחר שבלע מסמר, שירותי הבריאות של Marpet יעזרו במימון הטיפול. 


כלים נוספים