עושים סדר ודואגים לכלב ולחתול

​​​אם אימצתם כלב מעמותה או שנתקלתם בחתול רחוב שהחליט לאמץ אתכם – המרפאה הווטרינרית כנראה תהיה הכתובת הראשונה שלכם. הצעד הראשון הוא לדאוג לחסן את חיית המחמד שלכם כנגד מחלות שעלולות לפגוע בהם ובנו. קראו מהם החיסונים שחשוב לחסן את הכלב והחתול שלכם.​


 • כבר שנים רבות שמתנהל קרב נצחי בין אוהבי כלבים לאוהבי חתולים. שני הצדדים דואגים להזכיר את כל ההבדלים בין חיות המחמד הפופולריות – האחד מחכה בזנב מקשקש ליד הדלת לשובנו, האחר מחכה שנתיישב על הספה כדי להתיישב עלינו בדיוק ברגע הכי מותח בטלוויזיה. 

  אולם בסופו של יום, לפחות בדברים החשובים כמו בריאות, כלבים וחתולים דומים בהרבה מובנים. הסביבה האנושית בה הם מסתובבים מעמידה אותם בסכנה לחטוף מחלות זיהומיות קטלניות אך למרבה המזל פיתחנו חיסונים לכלבים וחתולים יעילים מאוד שיגנו עליהם. 

  בתור הבעלים הגאים של כלב או המשרתים הכנועים של חתול, כדאי שתכירו את כל החיסונים שחיית המחמד שלכם אמורה לקבל.  ​

  חיסונים לכלב

  מדינת ישראל לא רק מעודדת אתכם לחסן את כלביכם, היא מחייבת אתכם. מדי שנה מחוסנים למעלה מ-400,000 אלף כלבים בכל הגילאים  בחיסוני חובה לגורים וחלקם בחיסוני בוסטר. חיסונים אלה מגנים מפני מספר רב של מחלות קטלניות, ונפוצות לצערנו, כמו פרוו (PARVO), כלבלבת, דלקת כבד נגיפי, עכברת או אינפלואנזה.

  חיסוני מ​שושה לגורי כלבים

  רוב החיסונים לכלבים ניתנים לגורים בתקופה בה מערכת החיסון שלהם מתפתחת והם בסיכון גבוה לחטוף מחלות. החל מהשבוע השישי ועד השבוע ה-16, תצטרכו להגיע יחד עם החבר החדש פעם בשלושה שבועות כדי לקבל חיסון משושה. חיסון משושה לכלב מגן מפני מחלות כמו עכברת וכלבלבת. עד להשלמת החיסון השלישי, עליכם להימנע מלחשוף את הגור המקסים לכלבים אחרים. בגיל שלושה חודשים, כלבכם יקבל חיסון נגד כלבת, וישתילו לו שבב. כך תמיד תוכלו למצוא את השני. 

  חיסון לכלבים בוגרים

  מגיל שנה ומעלה, ועד שארית חייו הארוכים של כלבכם, תצטרכו לחזור למרפאה הווטרינרית כדי לתת חיסון שנתי כנגד כלבת וחיסון משושה. בנוסף לחיסונים הרגילים, מומלץ לבצע כל שלושה חודשים טיפול מונע כנגד תולעת הפארק, שעלולה לגרום לבעיות נשימה. 

  חיסון נגד שעלת המכלאות

  החלטתם לטוס לשבוע נופש ברודוס, אבל החברים הטובים מהצבא לא יכולים לעשות דוגסיטינג? אל דאגה! יש פנסיונים רבים וטובים שיכולים לשמור על החבר האהוב שלכם עד שתחזרו. אבל לפני שאתם רצים להוריד את חברכם על ארבע בבית הזמני, וודאו כי הוא מוגן מפני מחלות מפתיעות. שעלת המכלאות, הנפוצה במקומות הומי כלבים כמו פנסיונים, תחרויות כלבים ומכלאות, ועלולה לגרום לדלקות בנשימה.  

  לשמחתנו הרבה, חיסון מהיר ויעיל נגד שעלת המכלאות זמינה בכל מרפאה ווטרינרית. כל מה שצריך זה דקירה קלה חמישה ימים עד שבוע לפני הטיסה, וכלבכם מוגן.  

  כמה עולה לחסן את הכלב שלכם?

  עלויות החיסונים משתנות ממרפאה למרפאה. חיסון נגד כלבת לכלב יכול לנוע בין 80-120 לכל חיסון. אולם למחיר החיסון נוספת עלות נפרדת של אגרת רישיון להחזקת כלב שתחויבו לשלם. האגרה משולמת לרשות המקומית בה אתם גרים, בסכום של 50 שקלים אם כלבתכם מעוקרת או שכלבכם מסורס. אחרת האגרה תעלה למעלה מ-370 שקלים בשנת 2023. 

  עלות חיסון משושה לכלב נעה גם היא בין 120-220 שקלים.

  העלות הגבוהה של כל חיסון המצטברת לאורך זמן, מובילה בעלי כלבים רבים לרכוש שירותי בריאות לחיות מחמד. כך אפשר לחסוך אלפי שקלים על הוצאות רפואיות. עם שירותי הבריאות של מרפאט, החיסונים כלולים בעלות החודשית ואפילו אין השתתפות עצמית. ​

  שירותי בריאות לחיות מחמד ב-Marpet - להגיע לווטרינר בלי לדאוג לכיס​ >>>​

  חיסונים לחתולי​ם

  לרבוץ בשמש כל היום, ליהנות מאוכל זמין ולשחק עם עכבר צעצוע בחמש בבוקר - חייו הפשוטים של חתול הם מושא לקנאה. אולם בתור בעלי חתולים בוודאי גילתם כבר שטיפול בחתול מצריך יותר מאשר להשאיר קערה מלאה באוכל ומים. לא רק חתולים שיוצאים לגינה נמצאים בסכנה לחלות. גם בני אדם יכולים להכניס טפיל לתוך הבית בלי ידיעתם, ולחשוף את החתולה האהובה למחלות. 

  שגרת חיסונים לחתול שלכם תבטיח לכם שקט נפשי, בין אם הם יוצאים לטייל בגינה ופוגשים חברים חדשים ובין אם הם שורצים כל היום ליד החלון בסלון. 

  חיסונים לגורי חתולים

  גורי חתולים מקבלים חיסון משולש או מרובע פעמיים – פעם ראשונה בגיל חודשיים ופעם שנייה בגיל 12 שבועות. חיסון משולש מגן מפני שלוש המחלות הנפוצות שפוגעות בחתולים: וירוס הקליצ'י, חתלתלת ורינוטרכיאטיס.

  חיסון מרובע לחתול יכיל בנוסף תרכיב נגד כלמידיה, מחלה שיכולה לגרום לדלקת בעיניים וזיהום בדרכי הנשימה. אם בורכתם בגינה והחלטתם לאפשר לחתול לצאת ולשאוף אוויר צח, מומלץ לחסן גם נגד כלבת בגיל שלושה שבועות. מגיל שנה ומעלה, מומלץ לקפוץ לווטרינר אחת לשנה למנת בוסטר לחיסון המשולש או לחיסון המרובע. מומלץ לחדש את חיסון הכלבת כל שלוש שנים. 

  כמה עולים חיסונים לחתולים?

  אי אפשר לשים תג מחיר לאהבה, אבל כן אפשר להעריך את עלות הבריאות של החתול שלנו. חיסון מרובע לחתול יעלה בדרך כלל 120-220 שקלים, וחיסון כלבת יעלה 100-200 שקלים בשנת 2023.

  אולי יעניין אתכם:

  חיות מחמד מכניסות הרבה שמחה לחיינו אבל גם לא מעט בעיות לוגיסטיות. טיולים יומיים שצריך לעשות עם הכלבה, ארגזי חול שצריך לנקות וספות שצריך להגן עליהן מפני לעיסה או ציפורניים חדות. אפשר לפנות דאגה אחת מהרשימה הארוכה הזו בעזרת דקירה קטנה של מחט. החיסונים לכלבים ולחתולים שלנו שומרים על בני הלוויה הנאמנים בריאים ומוכנים לעוד יום של התרוצצות בשלוליות או התכרבלות מתחת לשמיכה. ​

כלים נוספים